saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çikolatanın Zararları Nelerdir?

07.10.2018
537
Çikolatanın Zararları Nelerdir?

Çikolatanın Zararları Nelerdir?

Çikolatanın vermiş olduğu zararlar, içinde bolca bulunan bir takım maddeler yüzündendir. Bol şeker ile üretilen çikolatalar; genellikle atıştırmalık olarak tüketilir. Bunun yanı sıra bazı özel meyvelerin üzerinde çikolatadan üretilmiş olan sosların çok yaygın kullanıldığını görmekteyiz. Çikolatanın zararları maddeler halinde sıralanabilir. Böylelikle, en çok tüketilen ürünlerin başında gelen ürünün, ne tip olumsuz etkilere neden olduğunu görebilirsiniz.

Çikolata Fazla Kilo Problemine Neden Oluyor

Çikolata içinde genellikle çok yüksek miktarda kalori olmaktadır. Bu durum ürünün boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Standart olarak tabir edilen ve 43 gram olan bir kutu çikolata bünyesinde, yaklaşık olarak 210 kalori bulunmaktadır. Şeker miktarı 24 gram iken yağ miktarı ise 13 gramdır. Bir paket tüketmek belki çok büyük bir sorun olmayabilir ancak birden fazla paketin alınması, kilo sorunu anlamına gelir. Buna ek olarak çikolata ile alınan kiloların verilmesinin çok kolay olmadığını da belirtmek gerekiyor. Çikolatanın zararları madde halinde belirtileceği zaman, yüksek şeker miktarından da bahsetmek gerekiyor.

Çikolata İçindeki Şeker Miktarı Çok Fazla

Oldukça lezzetli olan çikolata, çok yüksek miktarda şeker anlamına gelmektedir. Abartılı bir şekilde çikolata yemeye başlayan kişilerde, şeker sorunu ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra miktarın artması ile beraber, mevcut hastalıklarda da daha kötüye gitme gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Şeker, ilk olarak sindirimin gerçekleştiği ağız bölümünde sıkıntı doğurmaktadır. Çok fazla tüketilen çikolatadan dolayı, dişlerin mine bölümünde bir zayıflık başlar. İlerleyen zamanlarda mevcut zayıflık, çürüğe dönüşmektedir. Aşırı derecede çikolata yiyen kişilerin, belli zaman aralıkları ile dişçiye gitmeleri ve dişlerini kontrol ettirmeleri gerekmektedir. İlginizi Çekebilir. Çayın Zararları Nelerdir?

Kafeinin Etkileri Sorun Olabilir

Çikolata içinde kafein adı verilen bir madde bulunur. Vücut bunu aldığı zaman sinir sitemi üzerinde bir uyarı meydana gelir. Bu açıdan bakıldığı zaman abartılı olmayan çikolata tüketimi faydalıdır. Çünkü insan vücudu ve metabolizması daha zinde hissetmeye başlar. Ancak tüketimin çok fazla olmaya başlaması; özellikle depresyon gibi sorunların tetiklenmesi anlamına gelmektedir. Fazla kafein, sinir sistemini her zaman ve sık bir şekilde uyardığı için uyku sorunu ortaya çıkar. Özellikle bitter olarak bilinen çikolatalardaki kafein miktarı çok daha fazladır. Böyle ürünleri tüketirken mutlaka dikkatli olunmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Hamilelikte Çikolata Tüketimine Dikkat Edilmeli

Hamile olan kadınların çikolata tüketmesi, birçok doktor tarafından tavsiye edilmektedir. Fakat her üründe olduğu gibi çikolatanın da çok fazla tüketilmesi, bir takım sorunları beraberinde getirmektedir. Annenin fazla çikolata alması sonucunda, plasenta vasıtası ile bebek de bu ürünü alır. Daha sonra çikolatanın çocuğa zararları kapsamında kan değerleri yükselir. Hatta kan değerleri, anne ile aynı seviyeye gelmektedir. Kafein miktarı çok olan çikolataların tüketilmesinden dolayı annenin düşük tehlikesi yaşaması olasılık olarak artar. Erken doğum ihtimali de çok güçlü bir hale gelir. Bebeğin daha düşük bir kiloda doğması sorunu yaşanabilmektedir.

Çikolatanın Cilde Zararı Var mı?

Çikolatanın cilde zararları çok merak edilen konuların başında gelir. Yaygın olan bir inanışa göre çikolata, özellikle cilt üzerinde akne ve benzeri sivilcilerin oluşmasını tetiklemektedir. Ancak böyle şeylerin yaşanması için çikolatanın çok fazla alınması ve tüketilmesi gerekmektedir. Bilinçli ve kararında yapılacak olan tüketimlerde ise sivilce ortaya çıkmaz.

Çikolata Tüketimi Bilinçli Olmalıdır

Çikolatanın ortaya çıkardığı bu tip zarlardan korunmak için mutlaka çok fazla olmayan miktarda üründen yenilmelidir. Normal şartlar altında çikolata, insan vücudu için yararlıdır. Ancak abartılmış olan tüketimlerde, bunun tam tersi bir durum ortaya çıkar. Gün içinde küçük paketlerde satılan çikolatalardan almak ve bunu yemek, sağlık açısından çok büyük bir sorun anlamına gelmez. Fakat abartılan tüketimlerde, sağlık sorunları baş gösterebilir. Bitter çikolata, en ağır ve en yoğun olanıdır. Bu yüzden içindeki kafein ve şeker miktarı da çok yüksektir. Bu tip çikolataları çok sık bir şekilde tüketmekten mutlaka kaçınılmalıdır.

Çikolata, faydaları ile de bilinir. Kararında alındığı zaman zindelik hissi verir. Ayrıca strese karşı çok etkilidir ve kişinin mutlu olmasını sağlar. İçinde bulundurduğu maddeler ile kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Yorgunluk hissini de alan çikolatanın çok fazla olmayacak şekilde alınması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.