saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Cildin Nefes Almasına Engel Olmayan Fondöten Tercihi

13.11.2018
90
Cildin Nefes Almasına Engel Olmayan Fondöten Tercihi

Nefes alan cilt için fondöten arayışında olanların dikkatine! Doğru fondöten tercihi hem cildin daha kusursuz görünmesini destekler hem de daha sağlıklı bir cilt önemlidir. Tüm gün ciltte kalan, cildinizi sarıp sarmalayarak gözeneklerin kapanmasına yol açan kapatıcılar ya da fondötenler sivilce oluşumlarına neden olarak cilde zarar verir. Etkili ve kaliteli bir fondöten ise cildin nefes almasını destekler ve kusursuz bir görünümün başlangıcıdır.

Cilt Tipine Göre Fondöten Önerileri

Yağlı ve kuru cilde sahip kadınlar, fondöten seçerken cilt tipine uygun bir ürünü tercih etmeli. Örneğin; cildiniz eğer sivilce oluşumuna meyilli ve yağlı ise non- comedojenik ürünler size göre.

 • Cilt tipinizi tanımanız son derece mühim. T bölgesi yağlı olan ciltler, kuru ve hasas ciltler için uygun fondötenler sayesinde cilt sağlığınızı korumanız mümkün olacak.
 • Gün içerisinde parlak olan cildinizden şikayetçi iseniz mat bitişli fondotenleri tercih etmenizde yarar var.
 • Kuru cilde sahip olanlar için ise su bazlı fondöten önerisi dikkate alınmalı. Nem verme özelliği yüksek olan ürünler cildinize uyum sağlayacaktır.
 • En iyi fondöten seçiminde bulunmak için almadan önce ürünü muhakkak deneyin. Cilt teninize uygun tonu bulabilmek adına ise fondöteni çene kemiğinize uygulayın.
 • Dekolte bölgeleri de fondöten rengini tam olarak gösterecektir. Ürünün cildiniz ile oksedize olması ve çizgiler oluşturmaması doğru bir tercihte bulunduğunuzun göstergesidir.

Fondöten Türleri ve Cilt Uyumu

Piyasada satışa sunulan birçok fondöten türü var. Pudra fondötenler cilt parlaklığını yok ederken yeni nesil jel fondötenler ise cilde bakım yapar ve daha canlı bir görünüm elde etmenizi destekler.  Eğer makyaj konusunda acemi iseniz köpük formlu fondöteni tercih edin. Bu ürünü cildinize daha kolay bir şekilde uygularsınız.

Cilt Renkleri: Özellikle makyaj hususunda acemi olanların cilt renklerini tanıması son derece önemli. Çünkü fondöten cilt rengi sınıflamasına göre seçilir.

 • Pembe cilt tonu, genellikle hassas olur. Gün ışığında ve özellikle de yüzünüzde makyaj yokken daha belirgin şekilde tespit edilebilir.
 • Sarı altın rengi cilde sahip olanların cilt tonu buğdaydır. Buğday tenli kişilerde hiçbir şekilde kırmızılık olmaz.
 • Soluk ve açık renk bir cilde sahipseniz cilt tonunuz porselendir. Bunun yanı sıra küllü renk tenler içinde zeytin cilt terimi kullanılır.

Dekolte bölgenizde, çene kemiğinizde ve bileğinizin iç yüzünde fondöten türlerini deneyerek size en uygun tonu bulmanız mümkün olacak.

Fondöten Türleri: Su bazlı, yağ bazlı, pudra, susuz fondöten olmak üzere daha pek çok fondöten türü var. Bu türleri tanıdıktan sonra cilt tipinize en uygun olanı seçerek kusursuz ve sağlıklı bir cilt görünümü elde etmeniz mümkün olacak. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Uçağı Kim Buldu?

 • Yağsız Fondötenler; akneli ciltler için önerilir. Bitkisel ve mineral yağlar bu fondöten türünde tercih edilmez. Kalıcılık süresi de daha uzundur.
 • Karma ciltler için fondöten önerileri arasında ise susuz fondöten türü tercih edilir. Kolay bir şekilde çıkarılabilir ve cilt sorunlarını büyük ölçüde kapatır.
 • Kuru cilde sahip olanlar tarafından ise ıslak bitişli fondöten önerileri dikkate alınmalıdır.

Cildi yağlı olanlar çoğunlukla mat fondötenleri kullanmalı. Yağlı ciltlerde parlama fazla olduğundan dolayı mat fondöten bu durumu tolere edecektir. Sivilceli ve akneli bir cilde sahip olanlar ise kurutucu özelliği yüksek olan ürünleri kullanmalı. Kuru cilde sahip olanlar ise tercihlerini stick fondötenlerden yana kullanmalı. 40 yaşından sonra kadınlarda genellikle kırışıklık artar. Bu konuda kırışıklıkları kapatan fondöten sizin için uygun

 

Fondöten Nasıl Sürülmeli?

 Fondöteni uygulamadan önce cildinizi çok iyi bir şekilde temizlemeniz gerekiyor. Cilt tipine uyum sağlayan bir nemlendirici sürerek daha pürüzsüz bir görünüm elde etmeniz mümkün olacak.

 • İlk adım olarak nemlendirme işlemi uygulanmalı. Makyaj bazı ya da her zaman cildinize uyguladığınız nemlendiriciyi kullanabilirsiniz.
 • Bu işlem makyajınızı daha kolay bir şekilde temizlemenizi sağlayacak. Ayrıca fondöten bu sayede yüzünüzde daha uzun süre kalır.
 • Cilt tipinize uygun olarak seçtiğiniz fondöteni cildinize yedirerek sürün. Bunun için eliniz yerine fondöten fırçayı kullanmanız daha doğru olacak.

Fondöten süngeri ya da fırçası ile yüzünüzün her bölgesine dağılacak şekilde sürme işlemini tamamlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.