saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çilek Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

02.01.2019
37
Çilek Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Birçoğumuzun çok sevdiği çilek meyve olarak yenmesinin yanında aynı zamanda suyu da sevilerek tüketilen ve birçok lezzetli kokteyl içinde kullanılan bir içecek. Diğer yandan çilek ve çilek suyu da birçok kişinin sağlıklı ürünler listesine de çoktan girmiş durumda. Peki, sağlık açısından çilek suyunu nasıl tüketirsek faydalı olur ve çilek suyu nasıl içilmeli bununla ilgili ipuçlarını da sizler için araştırdık.

Çilek Suyunun Faydaları

Son dönemlerde özellikle kullanan kişiler ve diyet uzmanları tarafından çilekli su faydaları daha fazla oranda anlaşılmaya ve kabul edilmeye başlanmış durumda. Tabi burada özellikle doğal yollarla elde edilecek çilek suyunun veya çilek suyu konservesi gibi işlenmiş ürünler kullanmadan yapılacak karışımların faydasının daha çok olacağını söylemek gerekiyor. Çilek meyvesi lezzeti ve tatlılığı, kolay ekimi ve çeşitli kullanım kolaylıkları nedeniyle çilek, dünyadaki en popüler meyvelerden birisidir. Bu açıdan çilek faydaları saymakla bitmeyen bir meyvedir. Aynı şekilde çilek suyu da hem düşük kalorisi hem de içerdiği kırmızı pigmentleri ile son derece faydalı bir içecek olarak kabul edilmektedir.

Çilek Suyu Nasıl İçilmeli?

Çilek meyvesi C vitamini yanı sıra potasyum gibi önemli bir kalp koruyucu ve bol miktarda E vitamini içerir. Ayrıca çinko, kalsiyum, B vitaminleri ve doğal şekerler açısından son derece zengin bir meyvedir. Çilek suyu da aynen çilek meyvesi gibi her yaşta insan tarafından sağlıklı bir şekilde tüketilebilir veya diğer gıdaların içerisinde kullanılabilir.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. B12 Vitamini Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Çilek suyu nasıl yapılır diye sorulacak olunursa, ezilerek veya meyve sıkacaklarında elde edilecek çilek püresi sadece su ile karıştırılabileceği gibi kivi, limon suyu, portakal suyu veya soda gibi içeceklerle karıştırılarak farklı tatlar elde edilebilir. Bunun dışında hazırladığınız çilek suyu veya çilekli karışımın içine karanfil, zencefil veya nane gibi değişik tatlar veren veya ferahlatan gıdalar da koyabilirsiniz.

Çilekli içecekler sadece yetişkinlerin değil özellikle çocukların da keyifle içeceği içecekler olacaktır. Özellikle çileğin bol olduğu yaz aylarında hem aileniz hem de bilhassa çocuklarınız için çilek püresi veya çilek suyu ile hazırlayacağınız farklı içecek tarifleri ile sofranızı renklendirebilir hem de kendinizin ve ailenizin sağlığı için önemli bir şey yapmış olabilirsiniz.

Bunun yanında özellikle diyetisyenler tarafından kaynatmadan çilek suyu elde edilmesi tavsiye edilmekte ve çileğin çok fazla işlemden geçirilip bir nevi çilek şerbeti haline getirilmemesi söylenmektedir. Çünkü çilek kaynatıldığı veya işlemde geçirildiği zaman içindeki şeker oranı yükselmekte ve sağlıklı bir

Çilek Suyunun Yararları

Çilek suyu faydaları şaşırtıcı derecede çok olan bir içecektir. Bu faydalardan bazıları şu şekildedir:

  1. Cilt Sağlına Katkısı

Çilek suyu içeriğinde bulunan E vitamini ve C vitamini ile tahriş olan ciltler veya cilt üzerinde oluşabilecek iltihap ve akneler için birebirdir. Özellikle E vitaminin yaraları ve tahrişleri iyileştirmedeki rolü kanıtlanmıştır. Bunun yanında yaşlılık kırışıklıkları için de çilek suyu kırışıklık azaltıcı doğal bir mucizedir. Cilt sağlığı için çilek suyunu içmenin yanında cildinize çilek ile maskeler yapabilir veya sabahları yüzünüzü çilek suyu ile yıkayabilirsiniz.

  1. Kilo Vermeye Yardımcı Olması

Çilek suyu düşük kalori içermesi ve posası ile beraber yemiyorsa sahip olduğu lifli yapı ile hem sindirim sistemini düzenler hem de kilo kontrolüne yardımcı olur. Diğer yandan diyabet hastalarının şeker seviyelerini kontrol altında tutmalarına da yardımcı olur. Burada özellikle diyet yapanların çok yoğun şeker içeren çilekli içeceklerden ziyade daha çok düşük şekerli çilek sularını tüketmesi tavsiye edilmektedir.

  1. Bağışıklık Güçlendirici Olması

Çilek suyu dolaşım sistemini rahatlatan ve sağlıklı çalışmasını destekleyen bir sudur. İçerisinde yer alan önemli mineraller ile hücreleri yenileyici etkisi de vardır. Özellikle grip gibi bağışıklık sistemi hastalıklarında iyileşme sürecini hızlandırır veya tam tersi bu tip hastalıklara yakalanılma riskini düşürür.

  1. Kanserden Koruması

Çilek suyunda bulunan folik asit ve C vitamini doğal bir kanser düşmanıdır. Ayrıca çilek suyu doğal bir antioksidandır ve kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Diğer yandan kırmızı meyve ve sebzeler tüm dünyada uzamanlar tarafından bilhassa kanserden koruyucu olarak herkse tavsiye edilmektedir.

  1. Kemikleri Güçlendirmesi

Çilek suyu içinde çok miktarda bulunan manganez, bakır, demir, fosfor, potasyum ve çinko ile kemik yoğunluğunu arttıran ve kemikleri güçlendiren bir üründür. Bu yönüyle hem yaşlıların hem de çocukların tüketmesinde çok sayıda fayda vardır.

  1. Kalp Dostu Olması

Çilek suyunda bulunan potasyum kan basıncını düzelten ve kalp krizi riskini azaltan bir maddedir. Ayrıca çilek suyu kalp damarları üzerindeki gerilimi azaltarak kalp sağlığını destekler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.