saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

26.12.2018
46
Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Cilt bakımı yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği herkesçe bilinmelidir. Cilt bakımı yapmak için cildin doğası hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Bu şekilde cildin ihtiyacı olan ve olmayan bakım işlemlerini bilmek mümkün olur. Cilde uygulanması gereken bakımların da doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Bilinçsizce yapılan bakımlar, cildin yarardan çok zarar görmesine neden olur. Bu da erken yaşlanmaya ya da bazı cilt hastalıklarına yol açar.

  1. Cildin Doğru Temizlenmesi

Özellikle makyaj yapılan günlerde bu makyajın temizlenmesi çok önemlidir. Sabah makyaj yapıldıysa bu makyajın akşama kadar kalmaması tavsiye edilir. Uzun süre gözeneklerin kapalı kalması, cildi yoracak, erken yaşlanma ve sivilce problemlerine yol açacaktır.

Cildin temizliği için sık sık yıkanması da yanlıştır. Cildin çok sık yıkanması, sürekli yağ tabakasını kaybetmesine ve kurumasına neden olur. Yüzün günde iki kere yıkanması idealdir. Cildin kurulanması sırasında havlu seçimi de önemli bir ayrıntıdır. Sert ve kaba havlular cildi tahriş edebilir ve yorabilir.

  1. Nemlendirici Seçimi

Nemlendiriciler, cilt bakımında önemli rol oynarlar. Cilde uygulanacak nemlendiricinin güneş korumalı olması gerekir. Güneş korumalı nemlendiriciler, cildin güneş ışığından dolayı kurumasını engeller.

Cilt için her mevsim ayrı nemlendirici kullanılmalıdır. Yazın güneş korumalı nemlendiriciler kullanılırken kışın daha yoğun ve yağlı nemlendiriciler kullanılmalıdır. Cilt, klimalı ortamlarda çok nem kaybeder. Bu yüzden klimalı ortamlarda nemlendirici desteği verilmelidir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

  1. Buhar Banyosu Yapmamak

Cildin temizlenmesi için yapılan buhar banyolarından kaçınılmalıdır. Buhar banyosu, cildin yüzeyini fazla ısıtacağı için asit ve su dengesi bozulur. Bu da nemlendirmek isterken kuruluk gibi sorunlara yol açar.

Buhar banyosu gibi cildi çok sıcak suyla yıkamak da benzer şekilde zararlıdır. Sıcak su hem cildin doğal dengesini bozar hem de hücre ölümüne neden olarak cilde zarar verebilir.

  1. Sivilcelere Müdahale

Cilt bakımı konusunda en çok yapılan hatalardan biri de sivilcelere elle müdahale etmeye çalışmaktır. Bu durum iki şekilde cilde zarar verir. Bir yandan sivilcelerin iyileşme süreci uzarken, bir yandan da elle bulaşan mikroplar zaten sağlıklı olmayan ciltte cilt hastalıkları riskini artırır. Bu yüzden sivilcelerle mücadelede doğal yöntemlere başvurulmalı, gerekirse bir doktora danışılmalıdır.

  1. Sağlıklı Beslenme

Cilt, vücudumuzun bir organıdır ve kan damarları yoluyla beslenir. Cildimizin erken yaşlanmaya başlamaması ve kendini onarabilmesi için mutlaka sağlıklı beslenmeye ihtiyacı vardır. Sağlıklı beslenme olmadan yapılan en iyi cilt bakımları dahi etkili olmayacaktır. Sık sık sebze ve meyve tüketmek, A, C, E vitaminlerini ihmal etmemek ve günde 2 litre su içmek cildin her zaman canlı kalmasını ve yenilenebilmesini sağlar.

Cilt bakımının etkilerini tersine çeviren bir etken de sigara ve alkol tüketimidir. Sigara ve alkol vücudu yıpratır, cildi zayıflatır ve erken yaşlanmaya neden olur. Öyle ki sigara ya da alkol tüketen birinin dışarıdan ayırt edilmesi bile mümkün olmaktadır.

  1. Doğal Bakım Yöntemlerine Başvurmak

Cilt bakımı için ticari ürünler kullanmak yerine alternatif tıp ve modern tıp tarafından desteklenen doğal yöntemler de kullanılabilir. Bunlar pudra kürleri, çörek otu yağı gibi yöntemlerdir. Yeni cilt bakım tekniklerinden biri olan çörek otu yağı, cildi vitamin ve mineral yönünden besler ve güçlendirir. Nemlendirici etkisi olduğu da bilinmektedir. Ayrıca defne sabunu gibi doğal sabun kullanımı da cildi beslemeye yardımcı olacaktır.

  1. Sık Sık Peeling Yapmamak

Cildi ölü derilerden arındırmak için kimyasal bazı çözümler üretilmiştir. Peeling adı verilen bu işlem, cilt bakım trendleri arasında sayılabilir. Bu işlemin sık sık yapılması, cilt bakımını amacının dışına çıkarır. Gereğinden fazla peeling yapmak cildin doğal dengesini bozar, canlı hücrelere de zarar verir. Ayrıca peeling ürünleri kimyasal maddeler içermekte olduğundan sık kullanımı cildi tahriş eder. Cilt bakımında bu yüzden sık sık peeling yapmamaya özen gösterilmelidir.

  1. Cilt Doktoruna Görünmek

Cilt bakımını sürekli yapmak yeterli olmayabilir. Düzenli aralıklarla cilt doktoru ziyaret edilmeli, şüpheli durumlarda testler yapılmalıdır. Ayrıca cilt tipi için uygun sabun, nemlendirici ve havlu tipi gibi tavsiyeleri en doğru cilt uzmanından almak mümkündür. Cilt doktorları genellikle 25 yaşından itibaren düzenli bir şekilde nemlendirici kullanılmasını önerirler. Bunun amacı cildin daha geç yaşlanmaya başlamasını sağlamaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.