saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Cipsin Zararları Nelerdir?

07.10.2018
4.009
Cipsin Zararları Nelerdir?

Cipsin Zararları Nelerdir?

Cipsin insan sağlığına vermiş olduğu zararlar oldukça fazladır. 21.yüzyılın en çok tüketilen ürünlerinden birisi olan cips, atıştırmalık olarak bilinir. Genellikle bir içecek ile beraber tüketilir ve çok farklı türleri vardır. Değişik maddelerden üretilmiş olan cipsler, insan sağlığı üzerinde olumsuz olan bir takım etkilere sahiptir. Cips içindeki katkı maddeleri, ortaya çıkan zararın temel nedenleri içinde bulunur.

Cips Kilo Aldıran Bir Yiyecektir

Cipslerin içinde kilo aldıracak birçok madde söz konusudur. Bunların başında yağ gelmektedir. Yağsız bir cips üretimi söz konusu olmadığı için bu tip ürünlerin hepsinde değişen miktarlarda yağ yer alır. Ayrıca ürün, yüksek kalorisi ile de bilinir. Paketin içinde ortalama olarak 20 civarında cips vardır. Toplam yağ miktarı ise 10 gram civarındadır. Tüm bunların anlamı ise 154 kalori demektir. Benzer ürünler ile bir kıyaslama yapıldığı zaman, cipsin kilo aldırıcı etkisinin çok daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Cipsin yapılışı sırasında kullanılan maddeler, bunun en temel nedenidir.

Kan Basıncını Yükseltir

Tatlı olmayan her üründe olduğu gibi cips içinde de bir miktar tuz bulunur. Hatta patatesten üretilmiş olan cipslerde, daha iyi bir tat elde etmek için fazlada tuz koyulmaktadır. Tuzun yüksek bir miktarda olması, sağlık sorunları anlamına gelir. Tuzdan dolayı genellikle kan basıncı artış trendi içerisine girmektedir. Bu durum ise tüketimin çok olması halinde; kalbe zarar verebilir. Ayrıca felç ile böbrek rahatsızlıkları gibi olumsuzluklar da görülebilir.

Olestra Aslında Zararlı

Bazı cipslerin üretiminde yağ çok az kullanılır. Hatta yağsız olarak bilinen cipsler olsa da, aslında bu durum sanıldığı gibi değildir. Çünkü yağ yerine kullanılan olestra ile ürünün daha sağlıklı bir hale gelmesi sağlanmaz. Olestra, sentetik bir üründür. Yağın görevini görmesi için cips içerisine eklenmiştir. Fakat bu madde, kilo vermek isteyen kişilere yardımcı olmaz. Cipsin yenilmeye başlanmasından sonra vücut, adı geçen maddenin bir yağ olmadığını anlar. Bundan dolayı tokluk hissi gerçekleşmez. Hatta metabolizma yağa ihtiyaç duyduğu için daha çok acıkır. Böylelikle yemek yeme isteği ortaya çıkar. Bu açıdan bakıldığı zaman cipsin, olestra kullanımından dolayı da kilo aldırdığını görmekteyiz. İlginizi Çekebilir. Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

Akrilamid Kanser Yapıyor

Cips zararları ekşi sözlük içinde de çok açık bir şekilde ifade edilmiştir. Cipslerde Akrilamid adı verilen bir madde bulunur. Bu ürün, sağlık açısından çok zararlıdır. Çünkü kişilerin sinir hasarı ya da kanser gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmasını sağlar. Akrilamid, cips üretiminde ortaya çıkar. Patatesler, çok yüksek bir sıcaklık eşliğinde pişirilir. Bundan dolayı ilgili madde elde edilir. Son yapılan araştırmalar sonrasında bu maddenin, kansere yakalanma riskini arttırdığı tespit edilmiştir.

Cipsler Kalp Hastalığı Yapıyor

Piyasadaki birçok cipsin içinde trans yağlar kullanılır. Adı geçen bu ürünler, son derece zararlı olarak tanımlanırlar. Bu tip bir cipsi yiyen kişilerde; arter bölümlerinin tıkanması gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Mevcut tıkanıklığın sonrasında ise kan tarafından kalbe taşınan oksijen miktarında bir düşüş gerçekleşmektedir. Koroner kalp hastalığı ise bundan dolayı ortaya çıkar. Kalp krizi riski bu nedenle artış göstermektedir. İlgili durum sadece cipsler için değil, üretilen tüm besinler için geçerlidir.

Cipsin cilde zararları da söz konusu. Yüksek yağ barındıran cipslerden dolayı, cilt üzerinde bir takım bezeler ortaya çıkabilmektedir. Bu bezelerin temelinde yağ yatar. Görüntüsü çok rahatsız edicidir. Buna ek olarak sivilce ve kızarıklık gibi durumlar diğer etkilerdir. Çünkü en yağsız cips içinde bile sentetik olarak tanımlayabileceğimiz birçok madde bulunur. Her üründe olduğu gibi olumsuzlukların ilk yansıması cilt üzerinde olmaktadır. Aşırı derecede cips tüketen kişilerin yüzündeki yağlı tabaka, sivilce tesadüf değildir.

Cips Yüksek Kolesterolü Tetikliyor

Cips içindeki yağdan dolayı, kolesterolün artması gibi bir sonuç da ortaya çıkabilmektedir.  Cipslerin çok çıtır olması, uzun bir süre boyunca raflarda kalabilmesi, kullanılan trans yağlar ile alakalıdır. Bu yağların en önemli olumsuz sonuçlarından birisi kolesterolü yükseltmesidir. Eğer trans yağ olmasa bile, doymuş yağ da vücudu olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Bundan dolayı cips kullanımının kesilmesi ya da çok azaltılması, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.