saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çiriş Otunun Zararları Nelerdir?

07.10.2018
75
Çiriş Otunun Zararları Nelerdir?

Çiriş Otunun Zararları Nelerdir?

Çiriş otunun verdiği zararlar, faydaları ile kıyaslandığı zaman çok fazla değildir. Hatta birkaç küçük olumsuzluktan başka, bir zararının olmadığını söylemek mümkündür. Zambakgiller ailesi içinde yer alan bu bitki, uzun yıllardan beri şifa bulmak için tercih edilir. Çiriş otu nerede yetişir konusu çok sık gündeme getirilen bir sorudur. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu bitkiye rastlayabiliriz.

Çiriş Otunun Zararları Nelerdir?

Çiriş otunun kullanımı çok zararlı değildir. Ancak aşırı ya da bilinçsiz tüketimde bir takım sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bu tip olumsuzluklar kadınlarda çok sık görülebilir. Sık yapılan tüketim sonrasında vücutta bir halsizlik görülmektedir. Çünkü çiriş otu, adet ve idrarı sökme özelliğine sahiptir. Bu yüzden çok dikkatli olmak ve belirtilmiş olan dozun dışına çıkmamak önerilmektedir. Çiriş otu değişik şekillerde satılmaktadır. Bunlardan en sağlıklı olanı ise toz şeklindedir. Ayrıca doktora danışmadan mevcut otu kullanmamak önerilmektedir.

Çiriş Otunun Faydaları Nelerdir?

Çiriş otu faydaları nedir konusunda birçok yarardan bahsetmek mümkündür;

 • Ot, insan bağışıklık sistemi üzerinde çok güçlendirici bir etkiye sahiptir. Özellikle bünyesi zayıf olan kişiler, belli bir miktar bu ottan kullandıkları zaman güçlü bir bağışıklığa sahip olabilirler. İlginizi Çekebilir. Çikolatanın Zararları Nelerdir?
 • Saçkıran hastalığının tedavisinde çiriş otu kullanan ve bu sayede olumlu bir sonuç ile karşılaşan kişi sayısı çoktur. Aynı şekilde sakal kıran ve benzeri rahatsızlıkların ortadan kaldırılması için de kullanımı çok mantıklıdır.
 • İdrar yollarında rahatsızlığı olan ve dışarıya çıkamayan kişiler, ölçüsünde olmak kaydı ile mevcut otu kullandıkları zaman bu sağlık sorunundan kurtulabilirler.
 • Romatizma, birçok insanın dert yandığı en önemli problemlerden birisidir. Özellikle romatizma kökenli ağrılar bir süre sonra dayanılmaz olabilir. İşte böyle anlarda çiriş otu, mevcut ağrıları yok etmek için tercih edilebilmektedir. Verdiği sonuç son derece başarılıdır.
 • Kadınlara özgü olan vajinal akıntılar, gün içinde büyük bir rahatsızlık yaratabilir. Böyle anlarda kullanılacak ot, akıntıyı durdurmaktadır.
 • Adet gecikmesi gibi sorunlar ile karşı karşıya kalan kadınlar, bu otun çok faydasını görürler.
 • Basur, çiriş otu tarafından tedavi edilen bir diğer önemli rahatsızlıktır.
 • Otun cinsel gücü arttırma noktasında büyük bir başarı sağladığı kanıtlanmıştır.
 • Farklı zehirli hayvanlar tarafından sokulan kişilere, çiriş otu ve sirkenin kaynatılması ile oluşturulan bir kür uygulanabilir.
 • Her türlü ağrı ve sızının ortadan kaldırılması için bu otu kullanabilirsiniz.
 • Yılan ve akrep sokmalarında, yine mevcut üründen faydalanan kişi sayısı çok fazladır.
 • Cilt yüzeyinde çıkan bir takım çıbanlar ve sivilceler, bu ot ile tedavi edilebilir.

Çiriş otu kökü kullanımında rahatsızlığa göre bir uygulama söz konusudur. Otun kullanımı şöyle yapılmalıdır;

 • Saçkıran gibi bir rahatsızlığın tedavisinde bu ürünü kullanmak isteyen kişiler, sirke ile çiriş otunu karıştırmalı ve daha sonra bunu kaynatmalıdırlar. Ardından da bol bol saçlara sürülmeli ve yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir.
 • Adet söktürmek için ise çiriş otunun içerisine bir miktar bal katılmalı ve daha sonra bu karışım tüketilmelidir.
 • Mafsal ve romatizma kökenli ağrıları geçirmek için yine bal kullanılarak ot tatlandırılmalıdır. İçerek şifa bulmak mümkündür.
 • Basur sorununda kaynatma işlemi yapılmalıdır. Basur memelerine bu ürünün sürülmesi, fayda sağlayacaktır.
 • Egzama ya da çıban gibi sorunlar üzerinde de etkili olan ürünü, pansuman yaparak ilgili yerlere uygulamak gerekmektedir. Otun öncesinde mutlaka kaynatılması şarttır.

Çiriş Otunun Kullanımı

Çiriş otu ne zaman çıkar sorusuna verilecek olan cevap Mart ve Nisan aylarıdır. Otu çok farklı şekilde kullanmak ve tüketmek mümkündür. Bu ot ile yemek yapılabilir. Yiyecek olarak yapılan tüketimler sayesinde birçok faydayı görmek mümkündür. Ayrıca ottan salata yapmak da mümkündür. Bazı bölgelerde, otun kavurması ve zeytinyağlı yemeği de gündeme gelmektedir. En çok tercih edilen tüketim yöntemi ise çay şeklindedir. Eğer otun tadına katlanamıyorsanız, içine bir miktar bal katabilirsiniz. Çiriş otu çayı yapmak ise çok kolaydır. 1 fincan kadar suyun içine 1 çay kaşığı dolusu çiriş otu katılmalıdır. 2 dakika süresince kaynamaya tabi tutulan sıvı, bal ile beraber içilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.