saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklarda Astım Tedavisi Nasıl Olur?

17.09.2018
95
Çocuklarda Astım Tedavisi Nasıl Olur?

Çocuklarda Astım Tedavisi Nasıl Olur?

Astımlı çocuğun bakımı diğer çocuklara göre çok daha zor olmaktadır. Çünkü astımlı çocuklar diğerlerine göre daha hassas olacağı için yaşadıkları çevrenin daha temiz tutulması gerekmektedir. Ayrıca doktor tarafından verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılmaması, astım krizlerini tetiklemektedir. Bu nedenle tedavi süresince ailelere çok büyük bir iş düşmektedir.

Çocuklarda Astım Belirtileri ve Tanısı

Çocuklarda astım tanısı konmadan önce bazı belirtilerle astım kendini belli eder. Bunların başında hırıltı, göğüste sıkışma hissi, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtiler gelmektedir. Bu belirtiler özellikle uykuda ve çok uzun süre hareket ettikten sonra kendini belli etmektedir. Bahsettiğimiz belirtiler özellikle de üst solunum yolu enfeksiyonlarının hemen ardından gözlemlenen belirtiler olmaktadır.

Bu şikayetlerle doktora başvurduğunuz zaman eğer çocuğunuz 6 yaşından büyükse solunum testi yapılır. Genellikle çocuklarda astım tanısı nasıl konur sorusuna solunum testi ile yanıt verilmektedir. Eğer çocuğunuz 6 yaşından küçükse de bazı alerji testleri yapılarak astım tanısı konabilir. Ancak her zaman alerji testleri bu konuda doğru yanıtı vermeyebilir. Bu nedenle doktorlar belli bir süre içerisinde bazı ilaçlar vererek çocuğunuzun durumunu takip etmek isteyebilir. Bu süreçte çok daha mantıklı ve kesin tanılar konabilmektedir. Eğer alerji testleri yanıt vermezse ve şikayetler de devam ederse bu durumda mutlaka tekrar doktorunuza danışmalı ve bu durumları ona da belirtmelisiniz. Daha sonra doktor uygun gördüğü şekilde tedaviye başlar.

Astım Tedavisi Sırasında Hangi Durumlara Dikkat Edilmelidir?

Çocuklarda astım tedavisi aslında yetişkinlerdeki gibi olmaktadır fakat yetişkinlere göre daha dikkatli olunması, tedavinin iyi bir şekilde ilerlemesi açısından çok önemlidir.

Eğer çocuğunuza astım teşhisi konduysa ilk olarak evinizi ve çevrenizi düzenlemeniz gerekmektedir. Çünkü astımlı çocukların başta tozlar olmak üzere çok fazla şeye alerjisi olabilmektedir. Bu nedenle evlerinizin her zaman derli toplu olması ve mutlaka temiz olması çok önemlidir. Her gün mutlaka toz almalı ve temizlik yaparken çocuğunuzun temizlik yaptığınız yerde bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü uçuşan tozlar astımın artmasına neden olacaktır.

 

Çocuklarda astım tedavisi boyunca dikkat edilmesi gerekenlerin ikinci ve en önemlisi de kesinlikle evin hiçbir yerinde sigara içilmesine izin vermemektir. Ne siz ne de misafirleriniz evin hiçbir odasında sigara içmemelidir. Çünkü sigara astımı en çok tetikleyen madde olarak bilinmektedir.

Çocuklarınızın yatak örtülerini, çarşaflarını ve özellikle de yastık kılıflarını da düzenli olarak değiştirmeli ve sürekli olarak temiz kalmasını sağlamalısınız. Hatta bunun gibi durumlar için buhar makineleri satılmaktadır. Onlardan çocuğunuzun uyuduğu odaya koyarak havanın daha temiz bir hale gelmesini de sağlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir durum ise ilaç kullanımıdır. Çocuklarda astım bronşit tedavisi sırasında doktorlar tarafından verilen ilaçların kontrolü yapmak ailelere düşmektedir. Bu nedenle özellikle verilen spreylerin düzenli kullanımı konusunda çocuklarınıza yardımcı olmanız bu noktada çok önemlidir.

Çocuklarda Görülen Astım ile Reflü Arasındaki İlişki

Çocuklarda görülen astım %80 olasılıkla mideye de zarar vermektedir. Bu nedenle reflü gibi hastalıkların oluşması normal olarak görülmektedir. Fakat ailelerin bu konuda çok dikkatli olması önemlidir zira reflü kontrol altına alınmazsa daha büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle çocuklarınızda astım varsa yemek konusunda da çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Mesela çikolata, kakao, kek gibi gıdalardan çocuklarınızı uzak tutmanız çok önemlidir. Ayrıca yatmadan 2 saat önce herhangi bir şeyler atıştırmalarına da engel olmalısınız. Bu durumlar reflünün daha kötü bir hale gelmesine neden olmaktadır. Bebeklerde ağız yarasına çözümler ilgili yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.