saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklarda Bağırsak Paraziti Tedavisi

10.09.2018
150
Çocuklarda Bağırsak Paraziti Tedavisi

Çocuklarda Bağırsak Paraziti Tedavisi

Bağırsak parazitinde çocuklar için tedavi yöntemlerinden oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Çocuklarda bağırsak paraziti oluşumu tedavi edilmezse çocuk gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bağırsakta yaşayabilen kimi parazitler zararsız olurken kimileri sağlığa zararlı olabilmektedir.

Çocuklarda Bağırsak Paraziti Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak paraziti çocuklarda daha ağır seyredebilmektedir. Çocuğun bağışıklık sistemine göre ve direncine göre bulgular değişiklik gösterebilmektedir. Çocuklarda oluşan bağırsak paraziti türlerine göre farklı belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilmektedir;

Çocuklarda Bağırsak Paraziti Belirtileri Nelerdir

 • Kıl kurdu olanlarda en yaygın belirti makat bölgesinde kaşıntı şeklinde görülmektedir. Diğer belirtiler ise diş gıcırdatma, uykusuzluk, uykuda işeme ya da gece korkuları olarak görülebilmektedir.
 • Bağırsak paraziti solucan ise çocuklarda genel görülen belirtiler karın ağrısı ve karında gerginlik olarak gözlemlenmektedir. Bağırsakta bulunan solucan sayısı çok fazla ise bağırsakta tıkanma olabilmektedir.
 • Bağırsak paraziti çengelli solucan ise görülebilecek belirtiler; iştahsızlık, ishal, kansızlık, karın ağrısı olabilmektedir.
 • Bağırsak paraziti amipli ise ishal olan çocukların dışkıları kanlı ve sümükümsü olmaktadır. Karın ağrısı da görülebilmektedir.
 • Bağırsak paraziti giardiya ise çocukların dışkıları kokulu ve yağlı ishal şeklinde görülebilmektedir.

Çocuklarda Bağırsak Parazitine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Çocuklarda bağırsak paraziti oluşumunun engellenebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çocuklarınızı bağırsak parazitlerine karşı koruyabilmek için şu önlemleri alabilirsiniz;

Çocuklarda Bağırsak Parazitine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir

 • Bebeklerde kıl kurdu ilacı için doktora muayeneye gidilmesi gerekmektedir.
 • Bebekler için mama hazırlanırken eller mutlaka dezenfekte edilmelidir.
 • Bebeklere su içirmeden önce suyun temiz olduğundan emin olunmalıdır. Temiz olan sular dahi kaynatıldıktan sonra bebeğe verilmelidir.
 • Çocukların el temizliğine dikkat edilmelidir. Çocuklara tuvaletten sonra, yemek öncesi ve sonrası, dışarıdan eve geldiklerinde el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.
 • Sebze ve meyveler çiğ tüketilmeden önce bol suyla ve iyice yıkanmalıdır.
 • Veteriner kontrolünde kesilmiş etler, iyice pişirildikten sonra çocuklara yedirilmelidir.
 • Kıl kurdunun yumurtaları iç çamaşırlarına ve yatak örtülerine bulaşabilmektedir. Bu sebeple çocukların iç çamaşırı ve yatak örtüleri yüksek derecede ve sık sık yıkanmalıdır.
 • Kreş ve okullarda tuvaletlerin ve kapı kollarının temizliğine dikkat edildiğinden emin olunmalıdır.
 • Karadeniz bölgesinde çengelli solucanlara sık rastlanmaktadır. Bu sebeple çıplak ayakla çamurda dolaşılmaması sağlıklı olacaktır.

Bağırsak Paraziti İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Hangileridir?

Bağırsak paraziti bitkisel tedavisi, oldukça etkili sonuçlar göstererek bağırsak parazitlerinden kurtulabilmenizi sağlamaktadır. Her yaşta görülebilen bağırsak parazitleri için doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

Bağırsak Paraziti İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Hangileridir

 • Kabak Çekirdeği: En çok bilinen ve en fazla önerilen bağırsak paraziti tedavisi kabak çekirdeğidir. Çiğ olarak tüketilen kabak çekirdeği, bağırsaktaki kurtları azaltabilmektedir. Çiğ olarak tüketmenin yanı sıra kabuklarıyla birlikte robottan geçirdiğiniz kabak çekirdeklerini, ufak bir kâse yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz.
 • Yaban Kekiği: Yaban kekiği ile uygulayabileceğiniz bir kür ile bağırsak parazitlerinden kurtulabilirsiniz. Çocuklarda bir tatlı kaşığı yaban kekiği çiğnenmeden yutulmalıdır. Ardından bol su içilmelidir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez, bir hafta boyunca uygulanmalıdır.
 • Eğrelti Otu: Kaynamış suya ekleyeceğiniz bir çorba kaşığı eğrelti otunu, 5 dakika demleyin. Yarısını tüketip yarım saat bekleyin ve diğer yarısını yarım saat sonra tüketin.
 • Patlıcan: Patlıcan bağırsak paraziti için etkili bir çözüm sunmaktadır. Kurutulmuş patlıcanları robottan geçirerek, un haline getirin. Üç yemek kaşığı un patlıcana birer yemek kaşığı sirke ve tereyağını macun haline gelene kadar karıştırın. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tüketin.
 • Kekik: Ahmet Maranki kıl kurdu tedavisi için kekik önermektedir. Bir yemek kaşığı kekiği, bir litre su içerisinde demleyin. 15 dakika dinlendirdikten ve süzdükten sonra sabahları aç karnına tüketin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.