saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

02.01.2019
706
Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Birçok kişi, çörek otu yağının cilde hangi faydalarının olduğunu ve nasıl kullanıldığını merek etmektedir. Doğada bulunan birçok bitki, cilt bakımında önemli rol oynamaktadır. Bu bitkilerin bazılarının özleri, bazılarının çiçekleri etkili olurken bazılarının yağları etkili olmaktadır. Çörek otu da bunlardan biridir. Çörek otu yağının cilde faydaları çok sayıdadır.

İçinde bol miktarda A, B, C vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller içeren çörek otu yağı, cilt üzerinde çeşitli şekillerde kullanılırsa sivilcelerden kırışıklıklara kadar cilde birçok fayda sağlamaktadır. Çörek otu yağının bazı cilt rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkisi vardır. Ayrıca çörek otu yağı kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Çörek Otu Yağının Sivilcelere Faydaları

Çörek otu yağının kullanım alanlarından biri de sivilce probleminin çözümüdür. Çörek otu yağının yüzdeki ve ciltteki sivilceleri giderici etkisi bulunmaktadır. Çörek otu yağı cilde sürüldüğünde ciltteki sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Bu şekilde cildin pürüzsüz hale gelmesine katkıda bulunur. Uzun vadede cildin dayanıklılığını artıracağı için sivilcelerin tekrar çıkmasını engeller. Çörek otu yağı sivilce için nasıl kullanılır sorusu bu şekilde cevaplanabilir. Aynı zamanda çörek otu yağı ciltteki aknelere karşı da kullanılabilir. Aknelerin bırakmış olduğu izlerin azaltılmasında çörek otun yağının faydaları olduğu görülmüştür. Cildin temizlenmesinde etkin rol oynatan çörek otu yağı, aknelerin tekrar oluşmasına da engel olur. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Çilek Suyunun Faydaları nelerdir?

Çörek Otu Yağının Cilt Kırışıklıklarına Faydaları

Çörek otu yağı, sivilcelerin yanında kırışıklıklara karşı da etkilidir. İçerdiği birçok vitamin, mineral ve Omega 3 ile cildi besler. Aynı zamanda kuru ciltlere sürüldüğünde nemlenmesini sağlar. Bu sayede çörek otu yağı ciltteki kırışıklıkları azaltır. Cildi gençleştirerek elastikiyet kazandırır. Bu sayede kırışıklık oluşmasını da önler.

Çörek otu yağının aynı zamanda güneş lekelerini de giderici etkisi bulunmaktadır. Yaz mevsiminde sonra oluşan güneş lekelerini gidermede birçok kadının tercihidir. Çörek otu yağı, cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olan mantar, bakteri ve mikroplara karşı koruyucu etki yapar.

Çörek Otu Yağı Ciltte Tüylenme Yapar Mı?

Çörek otu kullanmadan önce en çok akla gelen soru, çörek otu yağı ciltte tüylenme yapar mı sorusudur. Bünyeden bünyeye değişmekle birlikte tüylenmeye müsait ciltlerde çörek otu yağının tüylenmeyi artırma olasılığı vardır. İçeriğindeki birçok besleyici etken buna neden olmaktadır. Sadece cildin değil tüylerin de besleneceği unutulmamalıdır. Çörek otu yağının yüzde tüylenme yaptığı ile ilgili herhangi bir yaygın söylem bulunmamaktadır.

Çörek Otu Yağının İyileştirici Faydaları

Çörek otu yağının aynı zamanda cildin üzerinde iyileştirici etkisi olduğu de bilinmektedir. Ciltte oluşan çatlakların yok edilmesi için çörek otu yağı kullanılmaktadır. Yaraların yok edilmesinde de etkin bir rol oynamaktadır. Çörek otu yağının egzamayı steroit kremlerle aynı oranda iyileştirdiği bilinmektedir. Diğer bir iyileştirici faydası da cilt hastalıkları üzerindedir. Çörek otu yağının el ve ayak mantarları gibi ciltte oluşan mantarları giderdiği bilinmektedir. Bu hastalıkların tekrar oluşma olasılığını azaltır ve cildi güçlendirir.

Elbette çörek otu yağının faydaları yalnızca cilt üzerinde değildir. Çörek otu yağı kalbi korur, tansiyonu yüksek olanların tansiyonunu düşürür, kolesterolü dengeler. Aynı zamanda çörek otu yağı, saç dökülmesine karşı kullanılır ve saçları güçlendirir. Astım önleyici tedavilere bir alternatif olarak çörek otu yağı benimsenmiştir. Ayrıca birçok alerjiyi gidermede de kullanılmaktadır.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı oldukça değerli olduğu için piyasada sahteleri de bulunmaktadır. Bu yüzden bu yağı temin ederken dikkatli olunmasında fayda vardır. Elle üretilen çörek otu yağının kullanılması tavsiye edilir. Çörek otu yağı yüze sürülürken bir miktar zeytinyağı ile karıştırılarak seyreltilmesi tavsiye edilir. Bu karışım cilde masaj yaparak sürülür ve bir süre beklendikten sonra sabunla yıkanır. Ayrıca alerjik reaksiyona karşı önlem olarak önce küçük bir bölgede denenmelidir. Herhangi bir kızarma ya da yanma olmazsa kullanılması güvenlidir.

En çok sorulan sorulardan biri de çörek otu yağı göz altına sürülür mü sorusudur. Bu bölgede cilt çok ince olduğundan uzmanlar tarafından çörek otu yağını cilde sürülmemesi önerilmektedir. Göz altı bölgesi için daha çok anti-aging özellikli kremler ya da nemlendiriciler kullanılması daha doğru olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.