saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

D Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

17.09.2018
87
D Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

D Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

D vitamini eksikliği, özellikle çocuklar için en gerekli vitaminlerden bir tanesidir. Kalsiyum ve fosfor bileşenlerinin sindirimde sırasında kullanılması ve emilmesi için gerekli olan vitamin D miktarı düşük olduğu zaman bu fonksiyonlarda sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu sorunların yaşanmaması için de çocuk yaştan itibaren içerisinde D vitamini bulunan yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. C vitamini hangi yiyeceklerde bulunur. İlgili yazımızı okumak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

D Vitamini Bulunan Besinler Hangileridir?

Pek çok besinde D vitamini bulunduğu için insanlar günlük ihtiyaçlarının bir kısmını bu besinleri doğru bir şekilde tüketerek karşılayabilmektedir. D vitamini bulunan yiyeceklerin başında süt ve süt ürünleri gelmektedir. Yani ayran, kefir, peynir ve yoğurt gibi besinlerde D vitamini bulunur.

Balıkların ve deniz ürünlerinin büyük bir kısmı da D vitamini açısından zengin olarak bilinmektedir. Mesela ton balığı, uskumru, istiridye ve somonda bolca D vitamini bulunmaktadır.

Süt ve deniz ürünleri haricinde karaciğer, yumurta sarısı, tatlı patates, mantar, balık yağı, yonca, maydanoz ve yulafta da D vitamini seviyesi yüksektir. Tabii bunları doğru bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Yani D vitamini yararlıdır ancak fazla alındığı zaman da bazı sorunlara yol açabilmektedir.

D Vitamini Depolamanın Diğer Yolları Nelerdir?

D vitamini depolamak için yiyecekler dışında da yapılacak bazı durumlar vardır. Çünkü bazen yiyecekler günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli olmamaktadır. Bunların başında da güneşten doğru bir şekilde faydalanmak gelmektedir.

D vitamini eksikliğinde güneşten faydalanmak istiyorsanız özellikle Mayıs ayından Kasım ayına kadar saat 11.00 ile 15.00 arasında belli aralıklarla güneşte kalmanız çok önemlidir. Güneş ışığından yeterli miktarda yararlanmak için eğer açık tenliyseniz 15 – 20 dakika yeterli olmaktadır. Koyu tenliler için de 30 dakika hatta 45 dakika kadar güneşte kalmak çok yararlı olmaktadır. Bu süreler içerisinde güneş kremi kullanmamanız önerilir. Fakat daha uzun süre güneşte kalacaksanız mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

Diğer bir seçenek ise düzenli uykudur. Vücudumuzun dinlenebilmesi ve D vitamini düzeyinin daha yüksek olabilmesi için düzenli uyku çok önemlidir. Eğer uykunuz düzenli değilse D vitamini eksikliğinden kaynaklanan huzursuz bacak sendromu gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Huzursuz bacak sendromu da tedavisi uzun süren ve uyku düzenini daha kötü bir hale getiren bir hastalıktır bu nedenle vitaminin faydası tekrar anlaşılmaktadır.

Son olarak fazla kilolar da vücuttaki D vitamini düzeyini düşürmektedir. Çünkü yağ hücrelerinin sayısının fazla olması, D vitaminlerinin bu hücreler içerisinde kalmasına ve etkisiz hale gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle de aldığınız vitaminlerin etkisini göremeyebilirsiniz. Doktorunuza danışarak fazla kilolarınız için diyet önerileri alabilirsiniz.

D Vitamininin Faydaları Nelerdir?

D vitamini eksikliğinde çok sayıda sorun yaşanacağını söylemiştik. Buradan aslında faydalarının da epey çok olduğu anlaşılabilir. D vitamini faydalarından maddeler halinde bahsedelim:

  • İlk olarak kemik ve diş gelişiminde en etkili vitaminlerden biri olduğu bilinmektedir.
  • İleride meydana gelebilecek kemik kaybı ve kemik erimesi gibi sorunların önüne geçer. Bu nedenle çocukluktan itibaren alınması büyük önem taşır.
  • Kasların da kemikler gibi daha güçlü bir hale gelmesini sağlar.
  • Bazı kanser türlerinin risklerini azaltır bkz. Meme kanseri.
  • Kan basıncını azaltarak kanın daha iyi bir dolaşım yapmasını sağlar.
  • Bağışıklık sisteminin daha güçlü bir hale gelmesini sağlayarak enfeksiyona bağlı hastalıkların önüne geçer.
  • Raşitizm hastalığının 1 numaralı düşmanı olarak bilinir.

Görüldüğü gibi D vitamininin vücudumuz açısından çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bu nedenle bebeklikten itibaren D vitamininin yeterli miktarda alınması çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.