saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

D Vitamini Nedir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

17.12.2018
119
D Vitamini Nedir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Vitaminler içinde belki de en hayati öneme sahip olanlarından birisi olan D vitamini ile tedavi olan hastalıklar çok sayıdadır. D vitamini eksikliği birçok ciddi sağlık problemine neden olabilir. BU sebeple bebeklerden tutun yaşlılara kadar doktorlar D vitamini alınmasına ve bilhassa vücudun D vitamini yönünden eksik kalmamasına özel önem verirler.

D Vitamini

D vitamini deyince herkesin aklına güneş gelir. D vitamini D1, D2 ve D3 gibi türleri olan ve yağda çözülebilen bir vitamindir.

Doğal D vitamini kaynağı nedir diye sorulacak olunursa. Vücudunuz doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında doğal olarak D vitamini üretir. Kanda yeterli vitamin seviyesini sağlamak için belirli yiyecekler ve takviyeleri de alabilirsiniz. D vitamininin birkaç önemli işlevi vardır. Belki de en hayati olan kalsiyum ve fosfor emilimini düzenler ve normal bağışıklık sistemi işlevini kolaylaştırır. Doğal yollardan veya d vitamini ilaçları ile yeterli miktarda D vitamini almak, kemiklerin ve dişlerin normal büyümesi ve gelişmesi, ayrıca bazı hastalıklara karşı daha iyi direnç göstermesi açısından önemlidir.

D Vitamini Eksikliği

Vücudunuz yeterli D vitamini almıyorsa, yumuşak kemikler veya osteoporoz gibi kemik hastalıkları oluşma riski vardır. Özellikle kemik hastalıklarının vücutta erken başlaması D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun cevabıdır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Çinko Nedir?

D Vitamini Nerelerden Alınır

Özellikle D vitamini hangi besinlerde var diyenlerin aşağıdaki besinleri ve D vitamini kaynaklarını bilmesinde fayda vardır.

Güneş

Güneş D vitamini artırmak için en iyi yöntemdir. İnsanlarda D3 vitamininin çoğu, derideki güneş yolu ile yapılan sentezden elde edilir. D vitamini için deride bulunan bazı maddeler UVB ışığından sonra D3 vitaminine dönüştürülür.

Gıdalar

Doğada çok az besin D vitamini içerir. Peki, D vitamini hangi besinlerde var diye sorulacak olunursa, başlıca besin kaynakları yağlı balıklardır (somon balığı, ton balığı, uskumru), morina karaciğeri yağı, dana karaciğeri, yumurta sarısı, peynir ve mantarlar D vitamini içeren besinlerdir. Sanılan aksine D vitamini içeren meyveler neredeyse hiç yoktur.

Gıda Takviyeleri

Kullandığımız D vitaminlerinde D2 ve D3 vitaminleri bulunur. D3 vitamini, D2’ye kıyasla vücuttaki D vitamini düzeylerinin yükseltilmesinde ve korunmasında yaklaşık 9 kat daha fazla daha etkilidir. Birçok multivitamin de D vitamini içermektedir. Oral olarak alınan D vitamini safra tuzlarının yardımıyla bağırsakta emilir.

Çölyak hastalarında, kistik fibrozis, safra yolu tıkanıklığı ve kronik pankreas hastalarda D vitamini emilimi azalır. Ayrıca, safra asidini bağlayan ilaçları alan kişilerde de D vitamini emilimi düşer. D vitamini, yağ içeren gıdalar ile tüketildiğinde en etkili şekilde emilir. D vitamini takviyelerinin yemekle alınması, emilimi artırır.

D Vitaminin Yararları

D vitamininin başlıca faydaları şu şekildedir:

Kemik Sağlığı İçin

D vitamini, kalsiyumun düzenlenmesinde ve kandaki fosfor düzeylerinin korunmasında önemli bir rol oynar. Bu sağlıklı kemiklerin korunması için son derece önemli olan iki faktördür. Bağırsaklarda kalsiyumu emmek ve aksi takdirde böbrekler yoluyla atılan kalsiyumu geri almak için D vitamini gerekir. Çocuklarda D vitamini eksikliği, kemiklerin yumuşamasına bağlı olarak ciddi şekilde bacak eğriliğine ve raşitizmlere neden olabilir.

Grip ve Soğuk Algınlığını Azaltma

Kış aylarında 4 ay boyunca her gün D vitamini verilen çocuklarda grip görülme oranı %50 yakın azalmıştır.

Diyabet Hastalığı İçin

Bazı çalışmalar vücuttaki D vitamini konsantrasyonları ile tip 2 diyabet riski arasında ters bir ilişki olduğunu göstermiştir.  Diğer yandan d vitamini eksikliği kilo almaya da sebep olabilmektedir.

Bebek Ve Çocuklar İçin

Düşük D vitamini durumu astım, dermatit ve egzama dahil olmak üzere atopik çocukluk hastalıkları ve alerjik hastalıkların daha yüksek bir risk ve şiddeti ile ilişkili bulunmuştur. Doktorların bilhassa ilk aylarından itibaren bebeklere D vitamini vermesi bu sebepledir.

Hamileler İçin

D vitamini eksik olan gebe kadınlar erken doğum ve sezaryen ihtiyacı açısında daha fazla risk altında görünmektedir.

Kansere Karşı Koruma

D vitamini hücre büyümesini ve hücreler arasındaki iletişimi düzenlemek için son derece önemlidir. Bazı çalışmalar D vitamininin kanserli dokudaki yeni kan damarlarının büyümesini ve gelişimini yavaşlatarak, kanser hücresi ölümünü artırarak ve hücre çoğalmasını ve metastazlarını azaltarak kanser ilerlemesini azaltabileceğini ileri sürmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.