saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dibek Kahvesinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

02.01.2019
134
Dibek Kahvesinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Oldukça faydalı olan dibek kahvesinin tüketimi de günümüzde yaygınlaşmaktadır. Son zamanlarda popülerleşen ve gittikçe artan kahve tüketiminin bazı yararlı kahve çeşitlerinin dikkat çekmesine zemin hazırladığı görülmektedir. Toplumumuzda da tüketimi gittikçe artan kahveler her gün sıklıkla tüketilmektedir.

Dibek kahvesi de son zamanlarda popülerliğini artırmış bir kahve çeşididir. Yapılışı ve tüketilişi Türk kahvesine oldukça benzeyen dibek kahvesi, kolay bir şekilde hazırlanıp tüketilebilmesinin yanında oldukça faydalı bir kahve çeşididir.

Dibek Kahvesinin İçeriği

Dibek kahvesi nedir?” sorusu kahvenin popülerleşmesiyle sıklıkla sorulmaya başlanmıştır. Dibek kahvesi birçok farklı içeriğin bir araya getirilmesiyle son halini almaktadır. İçinde farklı kahve çeşitleri ve kurutulmuş bitkilerin bulunduğu dibek kahvesi, aromatik bir tada ve hoş bir yoğunluğa sahiptir. Dibek kahvesi, Türk kahvesine göre daha farklı bir teknikle dövülmekte ve kavrulmaktadır. Farklı yörelerde farklı aromalara sahip olabilmektedir. Dibek kahvesinin diğer kahve çeşitleriyle karıştırılarak tüketildiği yöreler de bulunmaktadır.

Dibek kahvesinin içinde Türk kahvesi bulunmaktadır ve kahvenin ana malzemesi de budur. Ancak bunun yanında daha pek çok faydalı ve yoğun tada sahip materyal de bulunmaktadır. Keçi boynuzu, menengiç ve zahter de dibek kahvesinin içeriğinde yer almaktadırlar. Bunlar doğru tüketildiği halde insan vücudu için oldukça yararlı materyallerdir. Bunun yanında dibek kahvesinde aromasını güçlendiren ve çeşitlendiren başka içerikler de mevcuttur. Dibek kahvesi kakao, salep ve kremaya da sahiptir. Bu içerikler dibek kahvesinin içimini yumuşatıp daha aromatik ve hoş bir hale getirmektedir.

Dibek kahvesinin demlenebilmesi için ihtiyaç duyduğu kahve Türk kahvesi olduğu için hazırlanışı ve tüketilişi de Türk kahvesiyle benzerlikler taşımaktadır. Bu sebeple Türk kahvesi yerine tüketilebilir.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir?

Dibek Kahvesinin Yararları ve Faydaları

Doğru şekilde ve miktarda tüketildiği takdirde dibek kahvesi zengin içeriği sayesinde oldukça faydalıdır. Kolesterole, mide problemlerine ve cilde birçok olumlu etkisi bulunan dibek kahvesi faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dibek kahvesi midede yaşanan hazımsızlıkları ve sindirim sistemi problemlerini hafifletme konusunda oldukça etkilidir. Yemeklerden sonra içilecek bir fincan dibek kahvesi hazmı kolaylaştırarak mideyi rahatlatacaktır.
 • Düzenli olarak yeterli miktarlarda tüketilmesi dibek kahvesinin kolesterolü kontrol altına almasına yardımcı olacaktır. Kolesterol problemi olan kişiler hayatlarına bir alışkanlık olarak dibek kahvesini sokmayı düşünebilirler.
 • Dibek kahvesinin cilde faydaları da bilinmektedir. Daha sağlıklı bir cilde sahip olmayan kişiler dibek kahvesini düzenli olarak içebilecekleri gibi, aynı zamanda telvesiyle ciltlerine masaj yaptıkları takdirde olumlu değişimleri kısa süre içerisinde göreceklerdir.
 • Dibek kahvesinin aynı zamanda hafızayı güçlendirdiğine de inanılmaktadır.
 • Dibek kahvesi tüketimi istenmeyen ağız kokusunun önüne geçmektedir.
 • Dibek kahvesinin içeriğindeki bitki ve kahvelerin ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
 • Vücudun ihtiyacı olan salgıları düzenli ve yeterli şekilde salgılayabilmesine yardımı bulunan dibek kahvesi tüketiminin depresyona karşı etkili olduğu düşünülmektedir.
 • Dibek kahvesi tokluk hissi vermektedir. Bu sebeple ara öğünlerde tüketilmesi önerilebilmektedir.
 • Dibek kahvesinin safra taşlarına karşı etkili olduğuna inanılmaktadır.
 • Doğal ve vücudu dengeleyici bir içeriğe sahip olması dolayısıyla dibek kahvesinin şeker hastalığının oluşumunu geciktirdiğine ya da tamamen engellediğine inanılmaktadır.
 • Dibek kahvesi aynı zamanda yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Kişilerin stresli zamanlardan geçtikleri dönemlerde dibek kahvesi tüketmelerinin yardımı olacağı belirtilmektedir.

Dibek Kahvesi Ne Kadar Tüketilmelidir?

Doğal bir içeriğe sahip olması sebebiyle dibek kahvesinin düzenli olarak tüketildiğinde faydalarının daha net görülebileceği belirtilmektedir. Ancak gereğinden fazla kullanımının her şeyde olduğu gibi kişilerin bünyesi için zararlı olabileceği uyarısı da yapılmaktadır. Günlük dibek kahvesi tüketiminin 3 fincandan fazla olmaması önerilir. Ancak elbette bu miktarlar bünyeler arasında farklılık gösterebilmektedir.

Tokluk hissi vermesi sebebiyle dibek kahvesi ile zayıflayanlar vardır. Ancak kahvenin doğrudan böyle bir etkisi bulunmaktadır, doğru diyet ve egzersiz programıyla desteklenmelidir.

Dibek Kahvesi Nasıl Tüketilir?

Dibek kahvesi tüketmek isteyen fakat nasıl tüketeceğini bilemeyen kimseler “Dibek kahvesi nasıl yapılır?” sorusunu sıklıkla sormaktadırlar. Dibek kahvesi içeriğindeki kahvenin özünün Türk kahvesi olması dolayısıyla Türk kahvesiyle aynı şekilde hazırlanmaktadır. Cezve içindeki soğuk suya eklenecek dibek kahvesi, mümkünse karıştırılmadan köpürünceye kadar pişirilmelidir. Sütlü dibek kahvesi, arzu edildiği takdirde süt eklenerek yapılabilir. Günümüzde hazır paketlenmiş sütlü dibek kahvesi de satılmaktadır.

Dibek kahvesinin Türk kahvesine göre çok daha aromatik bir tadı ve yumuşak bir içimi vardır. Kolay köpüren dibek kahvesi içilirken ağza küçük kahve parçacıklarının gelmesi oldukça normaldir. Dibek kahvesinin suyuna, arzu edildiği takdirde pişirilmeye başlanmadan önce şeker ilave edilebilir.

Dibek kahvesinin orijinleri Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine dayanmaktadır. Özellikle Diyarbakır ve İzmir’de ilk kez içilmeye başlanmıştır. Ancak Ege Bölgesinde tek başına tüketilmekte olan dibek kahvesi Mardin, Diyarbakır, Gaziantep gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehirlerinde sıklıkla menengiç kahvesiyle karıştırılarak tüketilmektedir. Günümüzde dibek kahvesine Türkiye’nin hemen her yerinde ulaşılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.