saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

02.01.2019
113
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağrıyan dişlere iyi gelen çözüm önerileri, bu ağrıyı çeken kişiler tarafından sıklıkla araştırılan bir konu olmuştur. En çekilmez ağrıların başında gelen bu diş ağrıları kişinin zor zamanlar yaşamasına sebep olur. Evde uygulanabilecek bazı çözüm önerileri sayesinde bu ağrıdan kurtulmak mümkün.

Diş Ağrısı Neden Olur?

  1. Diş sinirinin tahriş olması.
  2. Diş enfeksiyonları.
  3. Çene eklemi rahatsızlıkları.
  4. Diş eti çekilme problemleri
  5. Dişte yer alan plak ve çürükler.

Iltihaplı Diş Ağrısı Olanlar Ne Yapmalı?

İltihaplı diş ağrısı, diğer diş ağrılarına göre daha fazla can sıkıcı olabilmektedir. Peki, bu ağrıdan kurtulmak için iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir?

Hidrojen peroksit gargarası yaparak iltihaptan kurtulabilirsiniz.  Hidrojen peroksit adı verilen madde bakterileri öldürür. Bu sayede ağrıya neden olan dişteki plakları azaltır ve diş eti kanamalarını iyileştirir. Bu gargarayı yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, hidrojen peroksidin doğru bir şekilde seyreltilmesi ve yapılan gargaranın kesinlikle yutulmaması. Bu gargarayı yapmak için %3 oranında hidrojen peroksidi su ile karıştırın. Bu karışım ile güzelce gargara yapın.

Diş Ağrısına Evde Tedavi Yöntemi

Dişinizin ağrısından duramıyor, evden de çıkacak haliniz kalmadığı için diş ağrısına ne iyi gelir evde tedavi diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Bu basit tariflerle diş ağrınıza son vermeniz mümkün.

Tuzlu su ile gargara yöntemi. Çoğu insan tuzlu su gargarasını etkili bir tedavi yöntemi olarak görür. Tuz bilindiği üzere doğal bir dezenfektandır. Ağrınızı almaya yardımcı olmasının yanı sıra dişlerinizin arasında kalmış artıkların temizlenmesine de  yardımcı olur. Dezenfektan özelliği sayesinde iltihaplanmayı da azaltacaktır.

Tuzlu su gargarası için bir bardak ılık suyun içerisine yaklaşık yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Hazırladığınız karışımı gargara yapın.

Dolgulu Diş Ağrısı Olanlar Ne Yapabilir?

Dolgulu dişler kimi zaman yeterince iyi yapılmadığı zaman dişte çekilmez bir ağrıya sebep olabiliyor, günlük hayatta sıcak ve soğuk gıdalara hassaslaştırabiliyor. Bu nedenle dolgulu dişlerde yanlış uygulama olduğunda sıklıkla ağrı gözlemleniyor. Bu soruna çözüm bulmak için dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir?

Sarımsak bilindiği üzere yüzyıllardır tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Dolgulu diş ağrısı için de birebir olan sarımsak, plağa yol açan zararlı bakterileri öldürmekle kalmaz mucizevi bir şekilde ağrı kesici olarak da kullanılabilir.

Sarımsak kürünü yapmak için bir diş sarımsağı ezip macun haline getirin.  Macun haline gelen karışıma bir tutam tuz ekleyerek ağrıyan bölgeye uygulayın ve bir süre bekletin.

Dişiniz Kırıldıysa Soğuk Kompres

Soğuk kompres, kırık diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en faydalı cevaptır. Sıcak-soğuk hassasiyeti olanların uygulaması önerilmeyen bu yöntem özellikle darbe alarak kırılmış olan dişler için etkilidir. Soğuk kompres yönteminin mantığı, soğuk kompres uygulandığında, uygulama yapılan bölgedeki kan damarlarının büzüşmesi ve buna bağlı olarak bu bölgedeki ağrının daha az hissedilmesine dayanır.

Bu yöntemi uygulamak için havluya bir buz torbasını sarın. Sardığınız bu  buz torbasını ağrıyan dişinize yaklaşık 20 dakika kadar uygulayın. Ağrının devam etmesi durumunda bu işlemi birkaç saatte bir tekrarlayın.

Ahmet Maranki’den Diş Ağrısına Çözüm Önerileri

Diş ağrısına ne iyi gelir Ahmet Maranki tarafından da ele alınan bir soru olmuştur. Maranki’nin önerdiği yağların başında;

  • Karanfil yağı,
  • Vanilya özü,
  • Kekik özü yağı gelir.

Karanfil yağı içindeki öjenol maddesi sayesine doğal bir antiseptik olarak görev yapar. Bir bardak suyun içerisine damlatıldıktan sonra karanfil yağı gargarası yapılabilir.

Vanilya özü bir antioksidan olduğu için etkili bir tedavi yöntemidir. Hoş kokusu ile kişiye aynı zamanda rahatlama sağlar.

Kekik de diş ağrılarına iyi gelen ve bakterileri öldürmeye yarayan güçlü bir antibakteriyeldir. Pamuğun üzerine birkaç damla damlatılarak  gün içerisinde birkaç defa ağrıyan ve önceden temizlenmiş bölgeye uygulanabilir.

Bu yağlar doğal olduğundan ve yan etkisi olmayacağından dolayı herkes tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Bu yağların günde birkaç kez ağrıyan bölgeye uygulanması ile 20 Lik diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna da cevap olur. Çünkü bu yağlar 20’lik dişler, iltihaplı dişler, dolgulu dişler için kullanıma müsaittir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.