saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dizanterinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

25.09.2018
70
Dizanterinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Dizanterinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Dizanteri nedir, neden ortaya çıkar ve nasıl tedavi edilir konu başlığının bir diğer nitelendirmesi de akut diyare olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir dönem ülkemizde de oldukça yaygın şekilde görülen ve birçok kişinin de tedavi eksikliği sebebi ile sorun yaşadığı hastalıkların başında gelmektedir. Özellikle kirli su ve kalabalık alan gibi kriterlerin bir araya geldiği yerlerde çok daha sık rastlanmaktadır.

Temiz su sorununun olduğu ülkelerde hala oldukça sık bir şekilde rastlanmakta ve can almaya da devam etmektedir. Kişiden kişiye direkt olarak temas yolu ile bulaşmasa da bir su kaynağına bulaşmış olan mikrobun kişiler arasında yayılması çok daha kolay olmaktadır. Yetişkinleri bu hastalığa karşı dayanıklılığı bir derece daha yüksek olsa da yaşlılarda ve çocuklarda ortaya çıkardığı etkinin çok daha yıkıcı olduğu belirtilmelidir.

Dizanterinin Sebepleri Nelerdir?

Dizanterinin sebepleri incelendiği zaman özellikle dikkat çeken detaylardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Dizanteriye sebebiyet veren bakteriler ve virüsler hatta mantarlar dahi bulunmaktadır. Bunların kirli ortamlarda yayılımının kolaylaşması ile beraber hastalığa yakalanan kişi sayısında da büyük bir artış gösterdiği belirtilmelidir.
  • Kirli su kaynakları sebebi ile hastalığın yayılımı artış göstermektedir. İçme suyuna atık suların karışması da aynı şekilde sorun meydana getiren noktalar arasında kendini göstermektedir.
  • Bağışıklık düzeyinin düşük olması kişilerin sadece dizanteri değil herhangi bir salgın hastalıktan çok daha hızlı ve ağır bir biçimde etkilenmesine sebep olmaktadır.

Bu sebeplerin bertaraf edilmesi için gerekli olan önlemler hem çevresel olarak hem de bireysel olarak alınmalıdır. Belirtilerin özellikle tüm dünyada yaz mevsiminde kendini gösterdiği fark edilmektedir.  En çok görüldüğü yaş grubuna bakıldığı zaman 1-5 yaş arası çocukların kendini gösterdiği de eklenmesi gereken detaylardandır. Hastanın yaşının düşük olması kişilerin çok daha zor bir şekilde bu rahatsızlıktan kurtulmalarına sebebiyet vermektedir.

Hastalığın kuluçka dönemi yaklaşık olarak 1-9 gün arasında değişim göstermektedir. Semptomların hızlı seyrettiği durumlarda kuluçka süresi kısalarak seyir dönemi başlayacaktır. Gerekli olan tedavi işlemlerinin yapılmaması durumunda semptomların çok daha uzun bir süre kendini gösterecekleri ve ağırlığının da aynı derecede artacağı belirtilmelidir. Dizanteri nasıl bulaşır denildiği zaman kişilerin özellikle su kaynaklarına odaklanmaları gerekmektedir. Diş Apsesi Sebepleri Nedir. tedavisi nasıl yapılır. Sonuçları ne olur yazımızı okumak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizanteri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dizanteri nasıl geçer konu başlığı altında kişilerin dikkate almaları gereken temel noktalar şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Tedavi sürecinde ilaç desteğinin yanı sıra muhakkak bol su tüketilmelidir. Ancak bu şekilde kişilerin kısa sürede vücutlarından atmış oldukları miktarı yeniden elde etmeleri mümkün kılınmaktadır.
  • Genel olarak antibiyotik tedavisinin ön planda olduğu görülmektedir. Antibiyotik tedavisi mantar ve virüs üzerinde işlememektedir. Hatta bazı dirençli bakterilerin de ölmesine sebep olamamaktadır. Bu gelişmelere göre uzmanlar tarafından farklı tedavi adımları uygulanabilmektedir.
  • Kan değerlerine yansıyan toksik durumların olması gibi bir sorun meydana gelirse kanın da ayrıca diyaliz edilmesi ve bu toksinlerden arındırılması gerekmektedir. Özellikle bebeklerin bu tür vaka detaylarını kaldırabilecek bir dirence genel olarak sahip olmadı görülmektedir.
  • Sadece bebeklerde değil gebelerde de yıkıcı bir etkisi söz konusu olabilmektedir. Hele ki önemli trimesterlerde bu sorun ile karşılaşırsa bebeğin ve annenin hayatının riske girebileceği eklenmesi gereken detaylardadır. Gebe kişilerde antibiyotik tedavisinin de oldukça sınırlı bir biçimde uygulanması sebebi ile tedavi de tam olarak gerçekleştirilemeyecektir.

Bu tedavi yöntemlerinin aksatılması durumunda hastalığın ilerleyen safhalarda su kaybından ölüme bile sebebiyet verebildiği farklı vakalarda kanıtlanmıştır.

Dizanteri kaç günde geçer sorusu kişilerin rahatsızlığa yakalanma evresine ve uygulanan tedavinin etkin olup olmamasına göre değişim göstermektedir. İlerleyen vakalarda neredeyse 30 güne kadar süren hastalık sürecinin kendini gösterebildiği belirtilmelidir.

Dizanteri Hastalığına Yakalanan Kişilerin Nasıl Beslenmesi Gerekiyor?

Dizanteri ne yemeli sorusu da özellikle uzmanlar tarafından direnci artıracak besinler şeklinde sıralanmaktadır. Bu direnci artıracak besinleri sebzeler, et ve meyveler oluşturmaktadır. Tabi ki dizanteriye yakalanmış kişilerin özellikle iştah konusunda sıkıntılar yaşayabileceği ve bu besinleri almayı reddedebileceği, yese bile istifra ederek çıkarabileceğinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Özellikle bu noktada hastalığın ilk evrelerinde serum ile gerekli olan besinin ve direncin alınması uzmanlar tarafından daha doğru bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.