saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak

02.01.2019
84
Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak

Diş beyazlatmak için doğal yöntemler vardır. Daha beyaz dişler için yapılacak bazı şeyler bulunmaktadır. Diş doktorlarına gidilerek dişlerin beyazlatılabilineceği gibi evde hazırlanacak yöntemlerle de beyaz dişlere kavuşmak mümkündür.

Gülüşün insan için en güzel aksesuar olduğu çok sık söylenen bir şeydir. Sararan dişler ise özgüven problemi yaratarak gülümsemeleri etkileyebilen bir faktördür. Sigara, çay ya da kalıtsal nedenler gibi etkenlerle sararan dişlerin beyazlatılması içinde bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler ile beyaz dişlerle beraber daha özgüvene sahip bir gülüşe de kavuşabilmek mümkündür.

Diş Beyazlatma Tedavisi

Daha beyaz bir dişe kavuşmanın yollarından bir tanesi diş doktorlarına gitmektir. Diş doktorunda diş beyazlatma için sunulan yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Lazer ile diş beyazlatma,
  • Jeller ile diş beyazlatma,
  • Diş ağartma yöntemi ile diş beyazlatma.

Bu tedavi yöntemlerinin etkisi 2 yıl sürmektedir. Sonrasında ise tekrar beyazlatma işlemi yapılması gerekmektedir. Diş beyazlatma fiyatları şehirden şehre farklılık gösterebilirken, uygulanacak yöntem de ücretin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Kişiler hangi yöntemin uygulanmasını istiyorlarsa sunulacak fiyat da ona göre değişmektedir.

Evde Dişleri Beyazlatma

Diş doktoruna gitmek ya da dışarıdan ürünler almak istemeyen kişiler için diş beyazlatma doğal yolları vardır. Doğanın sunduğu nimetleri kullanarak dişler beyazlatılabilinmektedir. Bu yöntemlerden birisi çilektir. Lif bakımından zengin olan çilek plak oluşumunu önleyen malik asidini barındırmaktadır. Bundan dolayı ağzın içini temizleyerek zararlı bakterileri yok etmektedir ve dişleri beyazlatmaktadır. Çilekler ezilerek diş fırçası ile dişlere sürülmelidir. Dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta ise iki haftadan fazla uygulanmasıdır. İçindeki asit ile dişlere zarar verebilmektedir.

Bunun dışında evde diş beyazlatma nasıl yapılır diye merak edenlere verilecek cevaplardan birisi muz kabuğudur. Magnezyum ve potasyum bakımından zengin olan muz kabuğu ile 2 dakika dişlerini ovan kişiler de dişlerindeki farkı görebilecektir.

C vitamini açısından zengin olan portakal ile mikrop kırma özelliği olan defne yaprağı da diş beyazlatmak için yöntemlerden birisidir. Un haline getirilen defne yaprağının üzerine portakal kabuğu rendesi eklenmesi ile yapılan bu yöntem oldukça etkilidir.

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir başka şey ise gliserindir. Dişler fırçalandıktan sonra bir damla dişlere uygulanan gliserin anında diş beyazlatma evde yapılabilmesine olanak vermektedir.

Diş beyazlatmada çoğu insanın şaşırdığı bir yöntem ise kömürdür. Bir tablet aktif kömürün içine su koyulmasıyla hazırlanan bu yöntem parlak dişlere sahip olunmasını sağlamaktadır.

Beyaz bir dişlere sahip olmanın bir diğer yolu ise diş beyazlatıcı diş macunlarını evde hazırlamaktır. Beyazlatıcı diş macununu evde hazırlamak için verilebilecek bir tarif için şunlar gereklidir:

  • 1 yemek kaşığı bira mayası,
  • 2 yemek kaşığı tuz,
  • Biraz su.

Diş macunu yerine kullanılabilinecek bu karışım ile daha beyaz dişlere kavuşabilinmektedir. Bu kür dişlerde gözle görülebilecek farklar yaratabilmektedir.

Karbonat İle Diş Beyazlatma

Karbonat başlı başına dişi beyazlatabilmektedir. Renk açıcı özelliği olan karbonat ile dişlerin hafif şekilde fırçalanması dişlerin renginin açılmasını da sağlamaktadır. Ancak karbonatın yanına eklenecek malzemelerle de etki arttırılabilinmektedir. Örneğin diş beyazlatma karbonat tuz sirke üçlüsü ile yapılabilmektedir. Bu karışım dişlerdeki sarı lekeleri önleyerek dişleri beyazlatmaktadır.

Karbonatın içine limon suyunun sıkılıp köpürene kadar karıştırılması ile hazırlanan karışımla dişlerin fırçalanması yine aynı şekilde dişlerin rengini beyazlatacaktır. Ancak içinde asit olmasından dolayı haftada en fazla 1-2 kez yapılmalıdır.

Karbonat ile hazırlanacak bir başka üçlü karışım ise karbonat, tarçın ve adaçayı karışımıdır. Havanda dövülen adaçayının 1 çay kaşığı karbonat ve tarçın karıştırılmasıyla hazırlanan karışım dişleri beyazlatmanın yanı sıra ağız temizleme görevi de görmektedir.

İbrahim Saraçoğlu’nun Diş Beyazlatma Yöntemi

Kimyager, biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı İbrahim Saraçoğlu da diş beyazlatma için çileği önermektedir. Daha beyaz dişlere sahip olunabilmesi için Saraçoğlu, çileğin iyice çiğnenmesinin ardından diş fırçası ile dişlerin fırçalanması gerektiğini belirtmektedir. Çileğin yanı sıra İbrahim Saraçoğlu diş beyazlatma karbonat ile yapılabildiğini söylemektedir. Bunun için önerdiği tarifin malzemeler ise şu şekildedir:

  • 2 damla zeytinyağı,
  • Taze sıkılmış limonun suyu,
  • 1 çay kaşığı karbonat.

Bu malzemelerle hazırlanan karışımı haftada 2 veya 3 kere 2 dakika boyunca uygulamak yeterli olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.