saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğal Yollarla Kirpik Uzatma

02.01.2019
183
Doğal Yollarla Kirpik Uzatma

Kirpiklerin doğal yollarla uzatmanın yolları bulunmaktadır. Kirpikler kişilerin bakışlarını da etkileyen bir unsurdur. Uzun kirpikler gözlerin de güzelliğini ortaya çıkarmaktadır. Ancak herkes doğuştan uzun ve gür kirpiklere sahip değildir. Doğuştan kirpikler seyrek ya da kısa bile olsa uygulanan bazı yöntemlerle uzun ve gür kirpiklere kavuşabilmek mümkündür.

Uygulanabilecek bu yöntemlerden birisi eczaneden ya da kozmetik dükkanlardan alınabilecek kirpik uzatma serumları ya da kremlerdir. Bu ürünlerle kirpiklere bakım yaparak uzamasını sağlamak mümkündür. Ancak kirpik bakımlarını evde hazırlayacakları karışımlarla kendileri yapmak isteyenler için ise bazı tarifler bulunmaktadır. Fakat göz hassas bir organ olmasından dolayı hem ürünler kullanılırken hem de karışımlar hazırlanırken çok dikkatli davranılmalıdır.

Vazelin İle Kirpik Uzatma

Vazelin cildi nemlendirmek için kullanılmasının yanı sıra birçok şeye iyi gelmektedir. Vazelin çok farklı şekillerde cilt bakımı için kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanları şunlardır:

 • Sıkılan parfümün kalıcı olmasını sağlamak,
 • El ve tırnaklarda oluşan çatları gidermek,
 • Ciltteki kırışıklığı gidermek,
 • Makyajı temizlemek,
 • Sürülen allığın kalıcılığını sağlamak.

Vazelin çok farklı etkisinin olduğu göz önüne alındığında insanların aklına vazelin kaş çıkarır mı sorusu da gelmektedir. Vazelin ile kaşların gürleşmesinin ve uzamasının sağlanması mümkündür. Haftada en fazla 4 defa kulak çubuğu ile gözlere gelmeyecek şekilde kirpik diplerine sürülen vazelin kirpiklerin uzamasına yardımcı olmaktadır. Kaş ve kirpik uzatma ve gürleştirme yöntemi olarak kullanılan vazelin uygulamasında bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bunlar ise şu şekildedir:

 • Kirpilere sürülen vazelin miktarı: İnsanlar bazen ne kadar çok vazelin sürerlerse o kadar çok kirpik çıkacağını düşünmektedir. Ancak böyle bir şey yoktur. Kirpik diplerine vazelin az miktarda sürülmelidir.
 • Vazelinin uygulama süresi: Vazelin gece yatarken sürülmelidir. Her gün kullanmak yerine de haftada 3-4 kere kullanmak tercih edilmelidir.

Kirpik Uzatma Serumları

Kirpik uzatmanın kozmetik ürünlerinden bir tanesi serumlardır. Bu ürünlerin bazıları eczanede satılırken bazı kirpik uzatma serumu Gratis gibi mağazalarda da satılabilmektedir. Bunların yanı sıra evde bu serumları hazırlamak da mümkündür. Evde hazırlanacak serum için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • 2 kaşık Hint yağı,
 • 2 kaşık badem yağı,
 • 6 damla Argan yağı,
 • 6 damla Hindistan cevizi yağı,
 • 6 damla üzüm çekirdeği yağı.

Bu serumu hazırlamak için yapılması gereken temiz bir şişeye tüm yağların konması, ağzının kapatılıp iyice karıştırılmasıdır. Serumun temiz bir fırça ile her akşam uygulanması tavsiye edilmektedir.

Ev Yapımı Ürünlerle Kirpik Uzatma 

Satılan kozmetik ürünlerini satın almak istemeyen kişiler, vazelin ve serum hazırlamanın yanı sıra farklı tariflerle kirpiklerini uzatabilmektedir. Kirpik uzatmak için evde yapılabilecek şeyler vardır. Örneğin bu tariflerden bir tanesi şudur:

 • 1 yemek kaşığı Hint yağı,
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı,
 • Yatım çay kaşığı E vitamini yağı.

Bu tarifi hazırlamak için yapılması gereken şey, tüm malzemelerin temiz bir şişe içinde iyice karıştırılmasıdır. Kaşlar için de uygulanabilecek bu yöntem ile 1 ay içinde sonuç alınabilinecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken şey ise kirpiklerde makyaj varsa temizlenmesidir.

Hindistan cevizi yağı ile hazırlanabilecek bir diğer tarif için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,
 • 1-2 damla lavanta esansiyel yağı.

Temiz maskara ile sürülebilecek bu karışım 4-5 hafta içerisinde kirpik uzatabilmektedir.

Bu tarz tariflerin yanı sıra B, D ve E vitaminlerinin kirpik uzamasında etkili olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Natürel sızma zeytinyağı da E ve K vitaminleri açısından zengindir. Yani sızma zeytinyağı da kirpiklerin uzamasına yardımcı olmaktadır. Hazırlanan karışımlar gibi zeytinyağı da makyajın temizlenmesinin ardından gece yatarken kirpiklere uygulanmalıdır.

Suna Dumankaya’nın Kirpik Uzatan Tarifi

Bitki Bilim ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya kaş gürleştirme ve uzatma için doğal yöntemler göstermektedir. Kirpikler için verdiği tariflerden birisi için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

 • Ceviz,
 • Fındık,

Bu malzemelerle yapılması gereken ceviz, fındık, bademi teflon tencerede kararana kadar kavurmak daha sonrasında ise ezerek yağını çıkarmaktır. Çıkan bu yağ kulak çubuğu ile kirpiklere sürülmesi halinde maskara sürülmüş etkisi vermektedir. Bu yağın gözlere gelmemesi dikkat edilmelidir ancak göze gelmesi halinde bile büyük sorun yaşanmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.