saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğal Yollarla Saçları Kıvırcık Yapmak

02.01.2019
1.094
Doğal Yollarla Saçları Kıvırcık Yapmak

Saçları doğal yöntemlerle kıvırcık hale getirmek bazı gereçlerle mümkün olabilmektedir. Nasıl kıvırcık saçlı insanlar zaman zaman saçlarını düzleştirmek istiyorsa, düz saçlı insanlar da kıvırcık saç kullanmak isteyebilmektedirler. Düz saçların kalıcı olarak kıvırcık hale getirilebilmesi için doğal bir yöntem bulunmamaktadır. Bu sebeple “Evde kalıcı kıvırcık saç nasıl yapılır?” sorusunun bir cevabı bulunmamaktadır. Fakat bazı saç kremleri, düzenli kullanıldığı takdirde saçlara en azından dalgalı bir görünüm vermeyi vadetmektedirler. Ancak kuaförler, çok uzun süreler saçın şekline etki eden kıvırcıklaştırma yöntemlerine sahiptirler. Tabii ki bu yöntemlerin saçlara zarar vererek yıpratacağı unutulmamalıdır.

Bunun yanında, yalnızca doğal ve zararsız yöntemler kullanarak saçları kıvırcık veya dalgalı hale getirmek mümkün olabilmektedir. Isı kullanılması bu amaca ulaşmakta büyük kolaylık sağlamaktadır, ancak tıpkı kuaförde olduğu gibi saçlarda yine belirli bir miktar yıpranma söz konusu olacaktır. Tamamen doğal yöntemlerle ve saçlarına hiç zarar vermeden saçlarını kıvırcık hale getirmek isteyen kişiler içinse mevcut bazı teknikler bulunmaktadır.

  1. Nemli Saçların Örülmesi

Örgüyle saçı kıvırcık yapma, özellikle kadınlar tarafından çok uzun yıllardır kullanılmakta olan bir yöntemdir. Yıkanmış ve temiz saçlar nemli kalacak şekilde kurutulduktan sonra örülerek birkaç saat, mümkünse bütün gece ya da bütün gün beklenir. Ardından saçların örgüleri açıldığında ciddi şekilde fark edilen bir kıvrılma veya dalgalanma olacaktır. Elbette bu yöntem, farklı saç tiplerine göre daha yoğun ya da hafif etkiler gösterebilmektedir.

Saç nasıl kıvırcık olur erkekler tarafından da sıklıkla sorulmakta olan sorulardandır. Eğer erkeklerin saçları da örgü yapılmaya izin verecek derece uzunsa, bu yöntem erkekler tarafından da rahatlıkla uygulanabilir.

  1. Avokado Ve Zeytinyağı Karışımı

Saçların kıvırcık olabilmesi veya daha belirgin buklelerin oluşabilmesi için bazı karışımlar da bulunmaktadır. Bu karışımlar saçları kıvırcık yapmak için doğal yöntemler arasında sayılabilir. Püre haline getirilecek bütün avokadoya bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı karbonat eklenip karışım bir saç maskesi haline getirilebilir. Elde edilecek bu maske saç diplerine değdirmemek şartıyla saça masaj yaparak yedirilir. 20 dakika kadar saçta kalması gereken maske daha sonra iyice durulanmalıdır.

Bu karışımın ve saç maskesinin düzenli olarak uygulanması saçlardaki buklelerin daha belirgin ve daha kalıcı olmalarını sağlayacaktır. Ancak, bu karışımın uygulanmasından sonra saçları doğal şekilde kıvırcık hale getirecek herhangi bir yöntem uygulanması gerekebilir.

  1. Sosis Bigudiler

Sosis bigudiler de saçların örülerek kıvırcık hale getirilmesine benzer bir mantığa sahiptirler. Ancak sosis bigudilerin yapısı gereği saçların daha yoğun bir kıvırcıklığa sahip olması sağlanabilmektedir. Saçların sosis bigudilerin etrafına sarılarak sabitlenmeleri gerekmektedir. Mümkünse bütün gece veya bütün gün bu bigudilerin saçta kalması, bigudiler saçtan çıkarıldığında kıvırcık saçlara sahip olmayı sağlayacaktır. Ancak sosis bigudilerin uygulanabilmesi için saçların nemli olması gerektiği unutulmamalıdır.

Saçı kıvırcık yapma erkekler tarafından da ilgilenilmekte olan bir konudur. Bu yöntemi erkekler de rahatlıkla uygulayarak sonuç alabilirler. Ancak kısa saçlı erkekler için bigudilerin kullanılması biraz zorlayıcı olabilir.

  1. Çorap Yardımıyla Saçları Kıvırcık Yapma

Evde temiz ve eski bir çorapla kıvırcık saç yapımı mümkündür. Yıkadıktan sonra nemli kalacak şekilde kurutulan saçlar ucu kesilmiş çorapla atkuyruğu şeklinde toplanır. Ardından saçlar çorabın çevresine sarılarak topuz haline getirilir ve olabildiğince uzun bu şekilde bırakılır. Mümkünse bütün gece ya da bütün gün böyle beklendikten sonra saçlar açıldığında saç tipine göre kıvırcık ya da dalgalı saçlar elde edilecektir.

  1. Ananas Kabukları

Ananas kabukları saçların dolgun ve kıvırcık bir görüntü oluşturmasında şaşırtıcı şekilde etkilidirler. Ananas kabukları saçı aynı zamanda beslemekte ve güçlendirmektedir. Ancak saça hiçbir zarar vermeden ulaşılacak bu bukleler için biraz sabırlı olunması gerekecektir.

Ananas kabukları 1 litre suya eklenerek kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Ardından kolaylık olması için elde edilen su süzülüp bir püskürtücünün içine doldurulur. Saçlar yıkandıktan sonra saçlara püskürtülecek olan bu su etkisinin 1 ay içerisinde göstermeye başlayacaktır. Ancak bu yöntemin haftada en az 3 kez uygulanması önerilmektedir.

Bu su yöntemi de saçları kıvırcıklaştırmak için kullanılan diğer yöntemlerle birlikte rahatlıkla uygulanabilir. Ananas suyunu da saçlara uygularken saçların nemli olması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.