saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğu Karadeniz Turunda Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

24.10.2018
64
Doğu Karadeniz Turunda Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

Doğu Karadeniz Turunda Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

Doğu Karadeniz turunda mutlaka görülmesi gereken yerlerin sayısı epey fazla olduğundan, eğer böyle bir gezi planlıyorsanız mutlaka uzunca bir süre ayırmalısınız. Zira ülkemizin Doğu Karadeniz bölümü hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakmaktadır.

Trabzon Müzesi

İlk olarak tarihi güzelliklerden bahsedelim. Kostaki Konağı olarak da bilinen bu muazzam ev, ismini de Kostaki Teophylaktos’tan almaktadır. Efsanelere göre bu evin büyük bir aşka şahit olduğuna inanılmaktadır.

Harikan bir mimarisi bulunan ve günümüzde müze olarak kullanılan ev, Mustafa Kemal Atatürk’ün de konakladığı buram buram tarih kokan müzelerden bir tanesidir. Şu an içerisinde İtalyanlara ait çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Ayrıca dilerseniz Atatürk’ün kaldığı odayı da ziyaret etme şansınız olacaktır.

Sümela Manastırı

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerlerden muhtemelen en popüler olanlarından bir tanesi de Sümela Manastırı olarak bilinmektedir. Bu bölge Bizans İmparatorluğu’na 375’li yıllarda ev sahipliği yapan bölgedir ve 2 tane rahip tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte, kayalıkların üzerinde yer almaktadır.

Sümela Manastırı’nın içerisinde öğrenci odaları, misafirhane, mutfak, kilise, şapel ve kütüphane gibi bölümler bulunmaktadır. Şu an restorasyon sürecinde olduğu için, iç kısımlarını gezme şansınız olmasa da dışarıdan görebilirsiniz. Yakın zamanda restorasyonu tamamlanacağı için sonrasında içerideki bölümlerini de rahatlıkla gezebilirsiniz.

Hamsiköy

Maçka ilçesine bağlı olan Hamsiköy, mis gibi bir sütlaç yemek isteyenlerin kesinlikle uğraması gereken yerlerden bir tanesidir. 5 farklı köyün birleşmesi ile oluşmaktadır. İsmi de bu nedenle Arapça’daki hamse yani beş kelimesinden gelmektedir. İsim ve konum olarak aslında hamsi yenen bir bölge gibi düşünse de hamsiyle çok da alakası bulunmamaktadır. Ama mutlaka sütlaçlarının tadına bakmalısınız. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.  Antalya Seyahatinizde Mutlaka görmeniz Gereken 8 Yer

Zilkale

Doğu Karadeniz’de gezilecek tarihi yerler denince akla gelen yerlerden biri de ZilKale’dir. Harika bir mimarisi bulunan bu kale Orta Çağ zamanında inşa edilmiştir. Eski dönemlerde gizli geçitleri ve surları olduğu için kervan yolunun güvenliğini sağlamak amacı ile kullanılmakta olan bu kale, günümüzde müze gibi rahatça gezilebilen bir yer haline gelmiştir. Ayrıca yan tarafında köy kahvaltısı için Kaledibi Kafe yer almaktadır.

Palovit Şelalesi

Zilkale’ye gitmişken Palovit Şelale’sine de uğrayabilirsiniz. Çünkü araları yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. Karadeniz’de görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri olan Palovit Şelalesi, 15 metre yükseklikten dökülen görkemli bir şelaledir.

Doğu Karadeniz Yaylaları

Eğer küçük de olsa bir Doğu Karadeniz gezisi planladıysanız, Doğu Karadeniz Yayları’nı görmeden gezinizi asla bitirmemelisiniz. Özellikle yaz aylarına denk gelirseniz, yaylaların neredeyse tamamında çok güzel festival ve şenlikler düzenlenmektedir. Bu kutlamalara katılarak gezi planınızı daha renkli bir hale getirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Borkça Karagöl

Artvin’e 60 kilometre uzaklıktaki Borkça Karagöl özellikle kış aylarında muazzam manzarası ile dikkat çekmektedir. Karçal Dağlarını görmesi de manzarasına harika bir güzellik katmaktadır. Ayrıca 2002 yılında Tabiat Parkı olarak da ilan edilmiştir.

Uzungöl

Trabzon’da dağların arasında bulunan Uzungöl de mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerden bir tanesidir. Sık ormanları bulunan Uzungöl, yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresini kapatması ile oluşmuştur. Göl çevresinde çok sayıda otel ve cafe & restoran bulabilirsiniz. Özellikle akşamları harika bir manzaraya sahip olan Uzungöl’de balık ekmek yemek oldukça keyifli bir etkinlik olacaktır. Zaten Karadeniz gezisinden balık yemeden dönmek biraz zor olacağı için hakkınızı bu harika alanda kullanabilirsiniz.

Sera Gölü

Sera Gölü, Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yer almaktadır. Bir çeşit heyelan set gölü olan Sera Gölü, Derecik Vadisi’nde oluşan bir göl olarak da bilinmektedir. Harika bir manzaraya sahip olan gölü mutlaka gezi planınızın içerisine eklemelisiniz.

Fırtına Deresi

Listemizin sonuna geldiğimizde Rize’nin en güzel doğa harikalarından biri olan Fırtına Deresi’nden söz edeceğiz. Fırtına deresi, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarında bulunan derelerin birleşmesi ile oluşan bir deredir. Toplamda 57 kilometrelik gayet büyük bir uzunluğa sahip olduğu bilinmektedir. Ardeşen’in 2 kilometre batısında bulunan Fırtına Deresi, yeşillikler içerisinde gerçekten muhteşem bir manzaraya sahiptir. Doğu Karadeniz gezisinde genellikle sonlara bırakılsa da görenlerin hayran kaldığı bir manzarası bulunduğu için mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.