saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğumu Kolaylaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

17.09.2018
115
Doğumu Kolaylaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Doğumu Kolaylaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Pek çok doktorun da önerdiği doğumun kolay geçmesi için yapılması gerekenler sayesinde günümüzdeki doğumların eskiye göre daha acısız geçtiği görülmektedir. Gevşeme egzersizleri, nefes alıp verme hareketleri gibi pek çok yöntemle siz de kendinizi en doğru şekilde doğuma hazırlayabilirsiniz.

Hamilelikte Gevşeme Egzersizleri

Hamileliğin başından itibaren yapılacak olan egzersizler, kendinizi çok daha iyi ve güçlü hissetmenizi sağlayacaktır. Doğumu kolaylaştıran egzersizler sayesinde, özellikle normal doğum yapacaksanız, doğumunuzun çok daha kolay bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Elbette bu egzersizler çok ağır hareketler değildir. Bu konuda ilk olarak yoga ve pilates önerilmektedir. Bu iki spor özellikle nefes alıp vermenizi de daha düzenli bir hale getireceği için uzmanlar tarafından sık sık önerilmektedir. Eğer daha önce hiç yapmadıysanız, hamileler için hizmet veren spor salonlarına gidebilirsiniz. Fakat hamileliğin son zamanlarında spor salonuna gitmek de zor olabilmektedir. O zamanlarda da internette yer alan videoları izleyerek evde basit hareketler çalışabilirsiniz.

Hamilelikte gevşeme egzersizleri yaparak kaslarınızın çok daha dayanıklı bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu da doğumu kolaylaştırır. Çünkü doğum sırasında kaslarınızı çok fazla kullanmanız gerekeceği için kaslarınıza zarar verme ihtimaliniz çok yüksek olmaktadır. Fakat hamilelik süresince spor yapmayı bırakmazsanız, çok daha kolay bir doğum yapabilirsiniz.

Ağrılarınızı Geçirmek İçin Farklı Yöntemler

Doğum sırasında çekilen ağrıların, diğer ağrılardan kat kat daha fazla olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle ağrıların en azından katlanılabilir seviyede olabilmesi için ilaç haricinde farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Bunların en başında da doğru nefes alıp verme gelmektedir. Pek çok doğuma hazırlık kursunda da nefes alma egzersizleri hakkında eğitim verildiği bilinmektedir. Eğer böyle bir kursa gitme şansınız yoksa evde kendiniz de kolaylıkla nefes alıp verme egzersizleri yaparak kendinizi doğuma en hızlı şekilde hazırlayabilirsiniz. Hatta bununla ilgili çok sayıda kitap bulunmaktadır. Dilerseniz bu kitapları okuyarak da doğru nefes alıp verme ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Doğum Planı

Doğum genel olarak büyük stres içeren bir olay ve planlı olmak çok önemlidir. Bu nedenle doğum planınızın hazır olması özellikle beklenmedik bir anda gelen sancılar için çok yararlı olmaktadır. Hangi hastaneye gideceksiniz, nasıl gideceksiniz, kimle gideceksiniz gibi pek çok konuda planınızı hazırlarsanız, sancılarınız başladığı zaman da sürecin çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Doğum planının içerisinde bir de doğum çantası olması gerekmektedir. Doğum çantanızı, doktorunuzun size doğum tarihi olarak söylediği tarihlerden 1 ay öncesinde mutlaka hazırlamalısınız. Böylece evdeyken doğum sancısına yakalandığınızda hastaneye ulaşırken bir de eşya derdine düşmemiş olursunuz.

Doğum Sancısı Başladıktan Sonra Neler Yapılmalı?

Eğer doğumun kolay geçmesini istiyorsanız, doğum sancısı başladığı zaman ilk olarak panik yapmayı bırakmalısınız. Çünkü stres, kaslarınızın gerilmesine neden olur. Bu da doğumu zorlaştıran durumlardan bir tanesidir. Bu nedenle doğum sancısı başladıktan sonra yapılacaklara baktığımızda ilk olarak sakin olmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Doğum sancısı başladıktan sonra sinirlerinizi kontrol altına almak için daha öncesinde çalıştığınız nefes alıp verme egzersizlerine başlayabilirsiniz. Bu sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Ayrıca sancı başladıktan sonra doğuma gidene kadar bol bol su içebilirsiniz. Daha sonra doğum için hazırladığınız çantayı da alarak doğum planınızı uygulamaya başlayabilirsiniz.

Doğumun kolay geçebilmesi için hastane, doktor ve yanınızdaki kişilerin seçimi de çok önemlidir. Mutlaka yanınızdaki kişinin de sakin olması ya da heyecanlansa bile size belli etmemesi gerekmektedir. Bu noktada doktorunuzun da aynı şekilde sizi sakinleştirmek adına soğukkanlı olması doğumunuzun tahmininizden daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.