saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dopamin Diyeti Nasıl Yapılır?

19.11.2018
81
Dopamin Diyeti Nasıl Yapılır?

Dopamin diyeti, son zamanlarda fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin tercih ettiği diyet programlarından biri. Peki dopamin nedir; vücudun ürettiği bir kimyasal. Beyinde reseptörleri aktive eder ve nörotransmiter görevinde bulunur. Beyinde sinir iletiminin sağlanmasında görevlidir. Dopaminin yetersiz salgılanması sonucunda ise kişilerde uykusuzluk ve yorgunluk oluşur Ayrıca yemek yeme isteğinde de artış gözlenir.

Dopamin Diyeti

Uzmanların araştırmasına göre dopamin kilo ve vücut üzerinde oldukça etkili. Dopamin seviyesinin yüksekte tutulması sonucunda iştah kesilir ve tok kalma süresi artar. Dopamin diyeti sayesinde yemek yeme istediği azaltılır. L- tirozin adı verilen amino asidi yüksek tutmanız durumunda dopamin salgısını da yükseltmiş olacaksınız. Bilimsel çalışmalara göre 4 hafta düzenli bir şekilde L tirozin alınması kilo verilmesinde etkilidir.

Dopamin Diyeti İçin Örnek Menü: 25 ve 35 yaş arasındaki kişiler eğer hiçbir sağlık sorunları yok ise bu örnek menüyü beslenme programlarında uygulayabilir. Ancak uzman bir doktorla beraber uygulanması daha doğru olacaktır.

  • Kahvaltıda en az bir su bardağı yarım yağlı süt ve altı yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi.
  • Ara öğünde 15 adet fındık, 3 tane tam ceviz ve 12 tane badem tüketilmeli.
  • Öğle menüsünde ise 1 porsiyon tavuk sote yanında ızgara tavuk ya da ördek eti. Yoğurtlu semizotu salatası, 2 dilim kadar buğday ekmek.
  • Yine ara menüde 1 adet tos. Tost tam tahıl ekmeği ile yapılmalı. Tostun içerisinde ise bolca beyaz peynir bulunmalı. Ayrıca tostu yağsız yapmanız gerekiyor.
  • Akşam menüsünde 1 tane ızgara balık, 4 yemek kaşığı kadar zeytin yağlı deniz börülcesi ve mevsim salata. Yanında 4 yemek kaşığı kadar fırında yapılan patates ezmesi.
  • Gece acıkanlar 1 porsiyon meyve tüketebilir ya da 20 gram kadar bitter çikolata yiyebilir.

Dopamin diyeti nasıl yapılır konusunda yapılan bilimsel çalışmalara bakıldığında balık yağının dopamin sentezinde oldukça etkili olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle diyet listesinde mutlaka balık olmalı. Ayrıca balık en etkili omega 3 kaynaklarından biridir. Badem ve cevizin yanı sıra semizotu da omega 3 kaynakları arasında yer aldığından dolayı dopamin diyetinde bulunması gereken gıdalar arasında yer alır.

Dopamin Diyetinin Etkileri

Yüksek derecede dopaminin vücutta salgılanması sonucunda yemek yeme isteği bastırılır ve tokluk süresi uzatılır. Bu nedenle de vücutta dopamin salgısını yüksek tutmak gerekiyor. Tavuk, ördek, fasulye, peynir, bitter çikolata, hardal gibi besinlerde yüksek derecede L-tirozin amino asit bulunuyor. Bu amino asit miktarı da vücutta dopamin salgılanmasında son derece etkili. Dolayısıyla diyet programları düzenlenirken bu özellikler dikkate alınır. Dopamin dengesizliği olması durumunda konsantrasyonda güçlük, yorgunluk, uykusuzluk, yemek yemeğe eğilim ve gece yeme sendromu oluşur. Dopamin vücutta odaklanma, öğrenme, dikkat ve yaratıcılık gibi unsurlarda oldukça etkilidir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Domates Diyeti Nasıl Yapılır?

Dopamin seviyesini düşürmek demek iştahın kontrolsüz bir şekilde arttırılması demektir. Doyma duyusu dopamin seviyesi ile alakalıdır. Sigara, alkol, kafein ve şeker tüketimi vücutta dopamin seviyesini ciddi derecede etkiler. Sigarayı bırakan kişilerin çoğunlukla yemeğe yönelmelerinin nedeni dopamin seviyelerinin düşmesidir.

Dopamin Ne İşe Yarar?

Beynin çalışma sisteminde merkezi güç kaynağı olan dopamin eylemlerde, insanlar ile ilişkilerde de son derece etkili. Dopaminin fazla miktarda salgılanması vücudun gereksiz hareketler yapmasına neden olur. Tik olarak bilinen ve kontrol edilemeyen hastalıkların temel nedenlerinden biri dopaminin aşırı derecede salgılanmasıdır.

Hafıza ve öğrenme üzerinde de dopamin salgısı son derece önemli. Bilgilerin ne şekilde ve nasıl saklandığı da dopaminin etkileri ile ilişkili. Dopamin ödül merkezine bağlı olduğu için ödülle ilişkili olan olayları çok daha rahat bir şekilde hatırlamanızı sağlar. Dikkat ve odaklanma üzerinde de son derece etkilidir. Dopamin optik sinirlere cevap verir.  Düşük dopamin seviyesi, odaklanma ve dikkat konusunda zorluk yaşamanıza neden olur.

Heyecan verici ya da stres veren durumlarda vücut yüksek miktarda dopamin salgılar. Ancak aşırı dopamin salgılanması da stres ve gerginlik oluşumunu tetikler. Bu nedenler sonucunda da ruh üzerinde oldukça belirleyici etkileri olduğu sonucuna ulaşılır. Mutluluk molekülü olarak da adlandırılan dopamin, depresyonu tetikleyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.