saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dopingin Zararları Nelerdir?

10.10.2018
1.732
Dopingin Zararları Nelerdir?

Dopingin Zararları Nelerdir?

Dopingin sporculara zararları oldukça fazla. Vücuda yüksek enerji vererek daha üstün performans yapılmasını sağlayan etkiye doping denir. Kandaki oksijen miktarını yapay bir şekilde arttırdığından dolayı zararlı. Birçok sporcu bu zararlı maddeyi kullanarak yarışlara katılır. Ayrıca yarış atlarında da kullanılmakta.

Dopingin Zararları

Kısırlık, saç dökülmesi, sivilce ve akne artışının yanı sıra Dopingin zararları bir hayli fazla. Bu nedenle yasaklanmıştır.

Kalp Krizi: Doping alındıktan sonra kan dolaşımı etkilenir. Dolayısıyla kalbe daha fazla oksijen taşınır. Sporcunun önceden alınan kanını tekrar enjekte etmesi nedeni ile kan miktarı da artış gösteriyor. Kalbin aşırı yorulmasına neden olduğundan dolayı hormonlar kalbin büyümesini tetikler. Kalp krizi ölümcül sonuçlara neden olur.

Tümör Oluşumu: Hormonlar, kişinin vücudunda hücresel bozulmalara neden olduğu için istenmeyen bozuk hücreler büyür ve kötü huylu tümörlerin çoğalmasını tetikler.

Karaciğer Yetmezliği: Doping ilaçları karaciğer yetmezliğini tetikler. İlaçların içerisinde yer alan steroidler, proteinlerin hızlı sentezlenmesine neden olur. Karaciğer hasar görür.

Kadınlarda Adet Düzensizliği: Adet döngülerinin bozulması sonucunda kas kütlelerinde aşırı artış ortaya çıkar. Bu nedenle de kadınlarda adet düzensizliği oluşur.

Saç Dökülmesi: Özellikle erkeklerde dışarıdan alınan erkeklik hormonu güç artışına ve kıllanmaya neden olur. Doping ilaçları ise saç dökülmesini tetikler. Doğal testesteron olmamasından dolayı olumsuz sonuçlara sebebiyet verir.

 

Sivilce ve Akne Artışı: Hormonlar yağ yakmayı etkiler. Dışarıdan alınan doping ilaçları bu nedenle sivilce ve akne artışlarına neden olur. Cildi olumsuz etkiler.

Kısırlık: Doğal olmayan yollar ile vücuda alınan steroidler, testesteron olmak üzere pek çok hormonu olumsuz etkiler. Bu hormonlar, vücut dengesini bozar. Sperm üretimi yavaşlar. Testisler sağlığını yitirir. Spermler yetersiz olduğu için sağlıklı bir döllenme söz konusu değildir. Kısırlık gibi olumsuz sonuçlara neden olur.

 Dopingin Fiziksel ve Sosyal Zararları

Sportif faaliyetlerde performansı arttırma özelliğine sahip olan Dopingin sporculara zararı hem fiziksel hem de sosyal açıdan oldukça fazla.

  • Sporcunun vücut sıvılarında yasaklı maddelere rastlanılması
  • Yasaklı yöntemlerin sporcular tarafından kullanılması ya da kullanılmaya teşebbüs edilmesi
  • Doping testi için numune verilmesinin reddedilmesi
  • Test esnasında hile yapılması ya da hile yapılmaya teşebbüs edilmesi

Gibi durumlarda doping suçu işlenmiş olup sporculara çeşitli cezai yaptırımlar uygulanır. Bu nedenle kullanılması yasaktır. İlginizi Çekebilir. Diş Sıkmanın zararları Nelerdir?

Doping Neden Alınır: Sportif performansı arttırmak, antrenmanlarda daha yüksek efor sarf edebilmek, sportif faaliyetlerde sakatlıkların algılanmaması gibi nedenler dolayı kişiler doping alıyor. Sporun ruhuna aykırı olduğundan dolayı ve diğer yarışmacılara haksızlık yapılması söz konusu olduğu için yasaktır.

Fiziksel Sorunları: Bireylerin sağlığını riske sokar. Uzun sürede görülen yan etkileri var. Dopingin yan etkileri;

  • Yüksek ateşe neden olur
  • Kas spazmları ve eklem ağrısı oluşur
  • Cilt döküntüleri yaratır
  • İlaca karşı tolerans gelişimini tetikler
  • Halüsinasyonlara, sinire ve huzursuzluğa neden olur
  • Kalp ritim bozuklukları, koordinasyon bozukluğu gibi zararları da var.

Üreme organlarını olumsuz etkiler. Doping kullanan kişilerde üreme yeteneği zayıflar. Kadınlarda da erkek tipi vücut ve ses oluşumunu tetikliyor. Ayrıca hücre bölünmesini hızlandırdığından dolayı kanser oluşumlarına da yol açar.

Dopingin Tarihçesi

Opium ve narkotik karışımı olarak tanımlanan Doping, ilk olarak 1889 yılında İngilizce sözlüğünde karşımıza çıktı. Yarışmalarda sporcuların ilaç kullanmalarına dair ilk yazılar ise 1865 yılında Amsterdam’da başladı. Amsterdam kanal yüzücülerinin doping alması ile ilk kanıtlar ortaya çıktı.

1969 senesinde bisiklet yarışmacısının dopingten ölmesi sonucunda tüm dikkatler bu konu üzerine çekildi. 20.yy’lın başlarında ise sporda ilaç kullanımı bir hayli arttı.  Toplumlar tarafından kabul edilebilir hale geldi. Hükümetler tarafından yapılan uyarıların dikkate alınmaması sonucunda gizli bir şekilde ilaç alma furyası başladı.

Antrenman esnasında kas ağrılarını azalttığı, sporda yüksek performansı tetiklediği için tercih edilen Dopingin vücuda etkileri bir hayli fazla. Spor alanında eşit mücadeleyi engellemesinin yanı sıra insan organizması üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Dinlenme kapasitesi düşer. Çarpıntı ve yüksek tansiyona neden olur.

Doping çalışmaları ve denetlemeleri çeşitli kurumlar tarafından yapılıyor. Bunlardan en üst düzey olanı Uluslararası Olimpiyat Komitesi. Bazı dönemlerde bu kurum tarafından doping listeleri yayınlanır. Ayrıca ülkemizde de bu komisyon tarafından yetkilendirilen doping araştırma merkezleri bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.