saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dudak Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir?

02.01.2019
71
Dudak Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir?

Dudakta oluşan çatlakların tedavisi özellikle kadınlar tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Çatlayan dudaklar kadınlarda olduğu kadar erkeklerin de ortak sorunu aslında. Kışın rüzgarın ve soğuğun etkisi ile yazın ise aşırı sıcak ve güneşin etkisi ile oluşan dudak çatlakları hem görüntü açısından rahatsız edici hem de sağlık açısından zararlı olabiliyor. Gerekli bakımlar yapılarak dudak çatlamasından kurtulmak mümkün. Dudak Çatlaması Için Ne Yapılmalı diyorsanız yazımızdaki tariflerden ve önerilerden faydalanabilirsiniz.

Dudak Çatlamasının Diğer Hastalıklar ile İlişkisi

Mevsim şartlarının yanı sıra, dudak çatlaması ve dudak soyulması vitamin eksikliğinden tutun maalesef çok tehlikeli olan şeker hastalığına kadar pek çok farklı nedenden de meydana gelebiliyor. Peki, Dudak Çatlaması Hangi Hastalığın Belirtisidir?

 • Dudaklarda kuruma ve çatlamanın en sık karşılaşılan nedeni B vitamini eksikliğidir. Bir doktora danışarak b vitamininizin seviyesini ölçtürün. Eksikse vitamin takviyeleri alın.
 • Vücudun susuz kalması sık karşılaşılan diğer nedenlerden bir tanesidir. Bu nedenle gün içerisinde sık sık su içmeye özen gösterin.
 • Çinko eksikliği. Çinko eksikliği olan kişiler beslenmelerinde daha fazla çinkoya yer vererek, hem dudak çatlamalarının hem de çinko eksikliği sebebi ile yaşanan diğer rahatsızlıkların önüne geçmelidirler.
 • Depresyon, ağrı kesici, sivilce kremleri, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu dudaklarda çatlamaya sebep olur. Bu ilaçlardan kullanıyorsanız dudağınız için ayrıca önlem almanız gerekmektedir.
 • Vücutta A vitamini yüksekliği. Vitaminlerin eksikliği kadar fazlalığı da vücutta zararlı etki göstermektedir. Bir doktora giderek vitamin değerlerinizi ölçtürmeniz dudak sağlığınız için olduğu kadar bütün vücut sağlığınız için yerinde bir hareket olacaktır.
 • AIDS ve benzeri cinsel yolla bulaşan hastalıklar.
 • Dudakları yalama ve ısırma gibi dudakları tahriş edici alışkanlıklara sahip olmak. Bu alışkanlıklar dudakların çatlamasına ve sağlıksız görünmesine sebep olduğundan, dudağı tahriş eden bu davranışlardan kaçınılması gerekmektedir.

Dudak Çatlamasının Önüne Geçmek için Küçük İpuçları

Dudak Çatlaması Geçmiyor diyorsanız size bazı önerilerimiz var:

 • Bol bol taze sebze ve meyve tüketin.
 • Günde en az 8 ile 10 bardak arası su içmeye özen gösterin.
 • Vitamin testi yaptırarak çatlamaya sebep olan eksik vitaminlerinizi alın.
 • Bulunduğunuz ortamda nem dengesini koruyacak aletleri çalıştırın.
 • B ve C vitamini içeren gıdalar tüketin.
 • Eczanelerden bulabileceğiniz mentol bazlı dudak koruyucularını deneyin. Bu mentol bazlı dudak koruyucularını sürüp dudaklarınızı diş fırçası ile yavaş yavaş fırçalayın. Fırçalarken dudak derisinin çok hassas olduğunu unutmayın.

Dudak Çatlamasını Önleyecek Evde Hazırlanan Bitkisel Çözüm

Vücudunuzu kimyasallara maruz bırakmadan ve Dudak Çatlaması Için Ilaç kullanmadan dudak çatlamasının önüne geçmeniz mümkün. Aşağıda verdiğimiz Dudak Çatlaması Bitkisel Çözümü çatlayan dudaklara çok iyi geliyor.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı şeker,
 • Yarım tatlı kaşığı bal,
 • Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı.

Nasıl Yapılır?

Bal, zeytinyağı ve şekeri temiz bir kaba koyarak verilen ölçülerde karıştırın. Karışımınızın krem kıvamına gelmesine özen gösterin. Hazırladığınız karışımı dudağınıza masaj yaparak uygulayın. Masaj sayesinde dudağınızın üst tabakasında birikmiş ve kuruluğa sebep olan ölü deriler atılacaktır. 3 ile 5 dakika arası bekledikten sonra dudaklarınızı ılık suyla yıkayın ve nemlendirin.

Dudak Çatlamasına İyi Gelen Evde Hazırlanabilen Tarifler

Dudak Çatlamasına Ne Iyi Gelir Evde diye soranlar aşağıda yer alan, uygulaması ve hazırlanması son derece basit olan tariflerden yararlanabilirler.

 • Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi doğal yağlar, kurumuş dudaklar için mucize niteliğindedir. Özellikle kuru ve soğuk kış günlerinde evden çıkmadan dudaklara uygulandığı zaman dudakları yumuşatarak dudak çatlamasının önüne geçmektedir.
 • Çatlak dudaklardan muzdaripseniz, çatlaklarınızı iyileştirmek için gül yapraklarının mucizesinden faydalananın. Organik gül yapraklarını bir kabın içerisine rendeleyin. Rendelediğiniz karışımın içerisine süt kreması ekleyin ve bu karışımı güzelce tahta kaşık yardımı ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı dudağınıza masaj yaparak uygulayın.
 • Aloe vera bitkisi dudak çatlamalarına karşı son derece faydalıdır. Eviniz yetiştirdiğiniz aleo vera bitkini bu amaç için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey aleo vera yaprağını ortadan ikiye kesmek ve içinden çıkacak olan jeli gece yatmadan önce dudaklarınıza sürmek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.