saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

14.12.2018
117
Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti, son yılların en popüler diyetleri arasında yer alıyor. Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından geliştirilen bir diyet türüdür. Programın özelliği, protein ağırlıklı olmasıdır.

Dukan diyeti, uzun yıllardır uygulanan ve fakat 2011 yılından sonra Dukan Diyeti kitabı ile popüler olan bir diyettir.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti farklı evrelerden oluşan ve tüketilmesi gereken gıdalarla uygulanan bir yöntemdir. Karbonhidrat alımı azaltılarak, protein ağırlıklı beslenme sağlanır. Programda aç kalmadan ve bazı besinlerden sınırsız şekilde beslenme sağlanarak, hızlı ve etkili kilo verme sağlanır.

Gerçekten etkili olan diyet programında, genel sağlık şartları iyi olan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan insanlar uygulamalıdırlar. Kalori hesabı yapılmadan, istenildiği kadar tüketim yapılabilen etkili diyet türlerinden biridir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyet listesi haftalık veya aşamalarına göre daha uzun sürelerde uygulanabilir. Bu kişinin hedeflediği kiloya erişmesiyle alakalı bir programa dayalıdır. Diyet menülerinin temelini, protein ağırlıklı beslenme oluşturuyor. Asıl hedef ise karbonhidrat alımının azaltılmasıdır.

Kişilerin genetik yapıları, metabolizmaları, kilolarına bağlı olarak, verdikleri kilolarda ve kilo verme sürelerinde farklılıklar görülmektedir. Fakat diyetin aşamalarına uyan herkeste etkin bir biçimde olumlu sonuçlar verir.

Özellikle hayvansal gıdalar ve hayvansal ürünler tüketemeyen kişiler için çok uygun bir diyet türü değildir. Hayvansal besinler ağırlıklı bir diyet türüdür.

Dukan Diyetinin Özellikleri Nelerdir?

Dukan diyeti listesi örneği içerisinde toplam 100 besin çeşidi bulunuyor. Bu besinlerin tam 68 tanesi tamamen hayvansal besin özelliği taşıyor. Bu besinleri tüketemeyenler ve vejetaryenler için, dukan diyetinde tofu ya da soya tüketimi sağlansa da genel anlamda çok uygun bir diyet türü değildir.

Dukan diyetinin özellikle ilk evrelerinde; ağız kokusu, ağız kuruluğu, halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi, saç dökülmeleri, ten renginde farklılaşma ve koyulaşma gibi etkiler görülmektedir.

Pek çok kişide olumsuz etkiler göstermekle birlikte, hızlı kilo vermeyi sağlayan bir diyet olduğu için oldukça popülerdir. Ayrıca uygulaması son derece kolay ve pratiktir.

Dukan Diyetinin Aşamaları

Dukan diyeti nasıl yapılır tarifi nasıldır gibi konular için öncelikle yemek ve öğün listeleri hazırlanmalıdır. Bu diyet 4 farklı evreden oluşmaktadır. 100 çeşit gıda ile çeşitli olarak uygulanan bir diyet türüdür. Bu bahsedilen gıdalar dışında herhangi bir besin almamak gereklidir.

  • Diyetin İlk Aşaması

68 adet saf protein tüketerek dukan diyetinin ilk aşaması sağlanıyor. Dukan diyeti yapanlar için ilk aşama; 2 ila 7 gün arası sürüyor. Birinci hafta içinde 1-4 kilo arası kilo verilmesi hedefleniyor. Günde 1.5 kaşık yulaf kepeği yenebiliyor ve her gün ortalama 20 dakika egzersiz yapılması öneriliyor.

  • Seyir Aşaması

Dukan diyetinin ikinci aşamasında; 68 adet saf proteine ek olarak 32 adet sebze ilave ediliyor. Her 6 günde 1 kilo verilmesi, bu aşamanın temel hedefidir. Bu aşamada, günde 2 kaşık yulaf kepeği tüketilebilir. Günde ortalama 30 dakika egzersiz yapılması önemlidir.

  • Sağlamlaştırma Aşaması

Dukan diyetinin 3. aşaması olan seyir aşamasında; 68 protein, 32 adet sebzeye ek olarak tam tahıllı ekmekler ekleniyor. Yine bu besinlere ek olarak, meyve ve peynir çeşitleri de ilave ediliyor. Diğer diyetlere nazaran oldukça çeşitli besinlerin olduğu ve sınırsız yiyebilme haklarının olduğu dukan diyetini uygulamak oldukça kolaydır.

Dukan diyeti listesi 10 günlük olan sağlamlaştırma aşamasında, verilen her kilonun tekrar alınmaması için sağlamlaştırılması yapılıyor.

Yani kişinin ideal, hedeflediği kiloya gelmesi ile birlikte, kurtulduğu kiloları yeniden almaması üzerinde yapılan bir aşamadır. Sağlamlaştırma aşamasında ek olarak 2 kaşık yulaf kepeği tüketilebilir. Ve günde ortalama 25 dakika egzersiz yapılması önemlidir.

  • Dengeleme Aşaması

Dukan diyetinin 4. aşaması olan dengeleme aşamasında, tüm gıda gruplarından yiyecekler alınabilmektedir. Dukan diyetinin devam etmesi üzerine ömür boyu süren bir aşamadır. İdeal kilonun devamlılığı için sağlanan 4. aşamada; günde 3 kaşık yulaf kepeği tüketilebilmektedir. Bu aşamada yine günde 20 dakika egzersiz yapmak gereklidir.

düzenli şekilde uygulandığında etkili sonuçlar kazandıran ve hızlı- etkin biçimde kilo kontrolünü sağlayan bir diyet programıdır. Uzman kontrolünde yapılmalıdır. Özellikle Dukan diyetinin ilk aşamalarında, yorgunluk, halsizlik veya ağız kuruluğu oluşabilir. Ve fakat kısa sürede metabolizma alışarak bu etkiler geçmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.