saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Duş Jelinin Zararları Nelerdir?

11.10.2018
2.045
Duş Jelinin Zararları Nelerdir?

Duş Jelinin Zararları Nelerdir?

Duş jelinin vücuda zararları konusunda uzmanların birçoğu çeşitli açıklamalarda bulunur. İnsanlar tarafından oldukça tercih edilen temizlik ürünleri arasında yer alan duş jellerinin içerisinde çeşitli katkı maddeleri var. Bu katkı maddeleri uzmanların araştırmalarına göre alerjiyi arttırma, cildi olumsuz yönde etkileme, vücudun pH dengesini bozma gibi sonuçlara neden oluyor.

Duş Jelinin Zararları

Hoş bir kokuya sahip duş jelleri içinde köpürmelerini sağlayan kimyasal maddeler hücreleri olumsuz yönde etkiler. Vücutta oluşturduğu zararlı etkiler şu şekildedir;

Cildin Tahriş Olması: Özellikle sık sık duş alan ve her duş esnasında duş jeli kullanan kişilerin cildi kurur ve tahriş olur. Sülfür trioksit, klorosülfürik asit maddesi fazla olduğunda dolayı cildi olumsuz etkiler. İlginizi Çekebilir. Gazlı İçeceklerin Zararları Nelerdir?

Bakteri Dengesini Bozar: Vücutta bulunan ve kişileri hastalıklardan koruyan yararlı bakterilerin yol olmasına neden olur. Vücut dengesini olumsuz yönde etkiler.

Saç Dökülmesi: Piyasaya sürülen duş jelleri hem vücutta hem de saçta kullanıma uygun. Duş jeli saça sürülür mü diye merak edenler öncelikle satın aldıkları ürünün içeriğini okumalı. Saçta da şampuan olarak kullanılabilen duş jelleri üretildi. Ancak uzmanlara göre bu ürünler oldukça tehlikeli. Yoğun saç dökülmelerine yol açıyor.

Alerji Oluşumunu Tetikler: Duş jellerinin arkasında önemle vurgulanan yan etkileri dikkatle okumanızda yarar var. Ürünlerin kokusu güzel ancak herkese hitap etmiyor. Bu nedenle alerjisi olanları daha ileri düzeyde etkileyerek hastaneye kaldırılmalarına neden olabilir.

Duş jeli nasıl kullanılır; Duş jeli satın almadan önce prospektüsünü okumanızda yarar var. Böylelikle alerjiniz olan maddeler bulunup bulunmadığını incelemiş olacaksınız. Piyasada satışa sürülen binlerce çeşit bulunur. Bunlar arasından size en uygun olanı seçtikten sonra;

 • Duşa girin ve suyu istediğiniz sıcaklığa göre ayarlayın.
 • Daha sonra duş jelinizi vücut lifinizin üzerine sıkın.
 • Tüm vücudunuza lif aracılığı ile uygulayın. Ardından durulanın.
 • Direkt olarak temas ettirilmemesi uzmanlar tarafınsan yapılan uyarılar arasında yer alır.
 • Ayrıca vücuttan arındırılmayan duş jelleri de alerji gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Duş Jeli Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Vücudu olumsuz yönde etkileyen duş jellerini kullanırken dikkat etmeniz gereken birçok etmen var.

 • Kullanılan duş jelini yeterli miktarda sıkın. Çok fazla dökmeniz durumunda cildinizi tahriş edebilir.
 • Duş jeli içeriğinde bulunan PH değeri nedeni ile cildi kurutuyor. Bu nedenle her duşa girdiğinizde kullanmamanız önerilir.
 • Yapısında hangi maddeler olduğunu dikkatlice okuyun. Zararlı kimyasallar olmaması son derece önemli. Organik ve güvenilen markaların satışa sunduğu duş jellerini tercih edin.
 • Ucuz ürünlerden uzak durun. Duş jelleri ile beraber kullandığınız vücut liflerini sık sık temizleyin. Zararlı bakterilerden arındırın.
 • Hassas bir cilde sahip olanların koku barındırmayan duş jellerine yönelmesi daha doğru olacak.

Cilt Tipine Uygun Duş Jeli: Her insanın sahip olduğu cilt tipi birbirinden farklıdır. Yağlı bir cilde sahipseniz buna uygun seçimlerde bulunmanız gerekiyor. Kuru cilde sahip olanların da duş jeli seçerken kuru ciltler için olanı tercih etmeleri şart. Bu saye cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yanlış duş jeli kullanımı deri enfeksiyonlarına ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. İlginizi Çekebilir. Kuru Ciltler İçin En Etkili Tavsiyeler

İdeal Duş Jeli Değeri: Duş jeli içerisinde bulunan pH değeri de sağlık açısından oldukça önemli. İdeal duş jeli pH değeri 7’nin altında olanlarıdır.

Duş Jelinin Faydaları

Birçok yan etkisi bulunan duş jelinin faydaları arasında güzel kokması ve sabun kullanımına gerek kalmadan vücudu temizlemesi yer alıyor. Ancak bunun için cildinizle uyumlu organik ürünlere yönelmeniz daha doğru olacak. Hassas cilde sahip olanlar ise ekstra dikkatli olmalı. Cildin yumuşak olması ve ipeksi olması yönünden de çeşitli yararları var.

 • Cildi pürüzsüzleştirir ve daha yumuşak olmasını sağlar.
 • Özellikle pH değeri düşük olan duş jelleri tahriş oluşumunu azaltır.
 • Kaygan yapıdadır ve ter oluşumunu engeller.
 • Ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 • Organik olan duş jelleri cildin taze kalmasını destekler.

Duş jeli kıllanma yapar mı diye merak edenler için; herhangi bir şekilde tüylenme sorunu yaratmaz. Ölü deriyi arındıran ve doğal formüller ile hazırlanan duş jelini tercih ederseniz yan etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Bebeklerde Duş Jeli Kullanımı: Kimyasal madde içerdiğinden dolayı bebeklere özel organik ürünleri tercih ederek kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.