saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

E-Sigaranın Zararları Nelerdir?

11.10.2018
226
E-Sigaranın Zararları Nelerdir?

E-Sigaranın Zararları Nelerdir?

E-Sigaranın zararları konusunda yapılan araştırmalar doğrultusunda pek çok ölümcül rahatsızlığa yol açtığı saptandı. Sigara içinde yer alan etken maddeler, bağımlılık yaratıyor. Sigara bırakmak için e-sigara yöntemini tercih eden kişilerde aynı şekilde zarar görüyor. Cilt sağlığını olumsuz etkilemesi, diş eti problemlerine yol açması, kalp ve damar tıkanıklarına neden olması gibi daha pek çok zararı var. Bu zararlı etkilerden kurtulmanın yolu ise kesinlikle elektronik sigara değil.

Elektronik Sigara ve Sigaranın Zararları

Kötü ve ağır kokulara neden olan sigaranın insan sağlığı üzerinde de pek çok olumsuz etkiye sahip. Elektronik sigara mı normal sigara mı diye merak edenler için her ikisinin de olumsuz etkileri olduğu uzmanlar tarafından açıklandı. Sigaranın zararları ise şu şekildedir; İlginizi Çekebilir. Astımın Sebepleri Nelerdir?

 • Solunum yolu organlarının tahrip edilmesine neden olur. Yutakta ve ağızda tat alma eksikliği yaratır. En önemlisi kanser oluşumunu tetikler.
 • Beyin hastalıkları, bunama, Alzheimer gibi rahatsızlıklara neden olur. Ayrıca kalp ve damar yolu tıkanıklarına da yol açar.
 • Sindirimde görevli olan tüm organlar üzerinde ağır tahribat yaratır. Gözlerde de katarakt ve görme bozukluklarına neden olur.
 • Parmaklarda ve tırnaklardaki sararmaların nedeni sigaradır. Bunun yanı sıra kemik ve iskelet sisteminden kaynaklanan rahatsızlıklara da davetiye çıkarır.
 • Yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik yaratarak isteksizliğe neden olur.
 • Nefes borusunda ve gırtlakta da iltihaplanmalar sigara yüzündendir. Ses tellerine zarar verir ve kanser oluşumunu tetikler.
 • İdrar kesesindeki mesane kanseri oluşumunda da büyük bir etkiye sahiptir. Hemen hemen tüm kanser türlerinin meydana gelmesine etki eder.
 • Burunda koku alma duyusunun azalmasında son derece etkili.

Sigaranın Akciğer Üzerindeki Etkisi: Akciğerde bulunan ve solunum yollarını örten koruyucu hücreler sigara içen bireylerde zamanla yok olur. Bu hücreler bozulduğu için akciğerler dışarıdan gelen zararlı bakterilere açık hale gelir. Ayrıca sigara içilirken çekilen nefes ile beraber sigara içerisinde yer alan zararlı kimyasallar direkt olarak akciğere girer. Sigaranın bilimsel zararı konusunda yapılan araştırmalara göre en çok akciğer kanserini tetiklemesi yer alıyor.

Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik sigara; görünümü itibari ile sigaranın bataryalı halidir. 30 nefes çekildiğinde sigarada bulunan nikotin değeri vücuda yerleşmiş olur. Bu nedenle sigarayı bırakma aracı olarak kullanılamaz. Elektronik sigaranın zararları;

 • Solunum sistemi fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelir.
 • Sigarada bulunan nikotin değeri uzun süreli kullanımlarda elektronik sigaradan da karşılanır.
 • Tıpkı normal sigara gibi bağımlılık yaratır. Özellikle çocuklar için merak uyandırıcı. Yabancı ülkelerde yapılan araştırmalara göre çocuklar önce elektronik sigarayı deniyor ve daha sonra normal sigara kullanmaya başlıyor.
 • Genellikle sigarayı bırakmak için tercih ediliyor ancak zamanla normal sigara ile birlikte kullanılıyor.

Akciğer hastalıklarının yanı sıra kalp hastalıklarının tetiklenmesinde bu ikili kullanım oldukça etkili.

Sigara İçinde Bulunan Maddeler

Büton, kadmiyum, strik asit, tiner, nikotin, karbon monoksit, metanol, arsenik, metan, amonyak, boya, aseton; sigara içerisinde yer alan zehirli maddelerdir. Ayrıca aromatik maddeler, zehirli maddeler, kanseri ilerleten kimyasallar ve kansere yol açan mikroplar sigaranın içerisinde bulunuyor. Sigaranın sağlığa zararları neden olduğu hastalıklar yönünden incelendiğinde; İlginizi Çekebilir. Duş Jelinin Zararları Nelerdir?

Prostat Kanseri: Çoğunlukla erkeklerde görülen prostat kanserinin en büyük nedenlerinden biri sigaradır. Sigara içen erkekler bu nedenle oldukça dikkatli olmalı ve mutlaka doktor kontrolüne gitmeli.

Göğüs Kanseri: Sigara kullanan kadınlar, kullanmayanlara göre %75 oranlarında göğüs kanseri riski taşıyor. Bu kanser çeşidi yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de ortaya çıkar. Ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Sırt ve Bel Ağrıları: Belle ilgili hastalıkların tedavisini büyük ölçüde engelleyen maddeler barındırdığı için sigara oldukça zararlı. Sigara içen kişilerin birçoğu sırt ve bel ağrısı yaşar. Bunun nedeni ise içerisinde bulunan kimyasallar nedeni ile omurilikteki disliklere oksijen gitmesini engellemesidir.

Rahim Kanseri: Sigara kullanan kadınlar kullanmayanlara oranla 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşıyor. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların sık sık doktora gitmesi ve muayene olması şart.

Şeker Hastalığı: Vücudun insülün salgılama gücünü azalttığından dolayı sigara şeker hastalığını tetikliyor.

Kulak Enfeksiyonları: Özellikle sigara dumanına maruz kalan çocuklarda kulak enfeksiyonları oluşabilir. Çocukların yanında sigara içilmesi kesinlikle yanlıştır.

Erken Doğum: Hamilelerin de sigara kullanımı konusunda bilinçli olması şart. Bu dönemde kadınlar, günde 5 tanenin üzerinde sigara içmemeli. Aksi taktirde sağlıksız bir bebek dünyaya gelebilir ve erken doğum riski bir hayli yüksek olur.

Elektronik sigaranın ciğere zararı ve normal sigaranın ciğerler üzerindeki etkileri hemen hemen aynı. Bu nedenle sigara kullananlar bu zararlı alışkanlığı bırakmak adına uzman doktorlardan yardım almalı, sigarayı bırakma hattına ulaşmalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.