saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

E Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

17.09.2018
90
E Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

E Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

E vitamini eksikliği vücuttaki yağların çözülmesinin yavaşlamasına ve hücre zarlarının incelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kimyasal olarak bir çeşit tokol olduğu bilinen bu antisterilite vitaminin, yeşil zeytin ve badem gibi yiyeceklerle düzenli olarak vücuda alınması çok önemlidir. Aksi taktirde hücrelerin yenilenmesi zorlaşacağı için cilt kuruluğu gibi bazı sorunlara yol açması kaçınılmazdır.

E Vitamininin Bulunduğu Besinler

E vitamini bulunan yiyeceklere baktığımız zaman ilk olarak soya yağı ve keten tohumu yağı gibi bitkisel yağların olduğunu görüyoruz. Bununla beraber acı biber tozu ve kekik gibi doğal baharatlarda da E vitamininin yeterli miktarda bulunduğu bilinmektedir. O nedenle özellikle kış aylarında yemek yaparken hem bu yağlardan hem de baharatlardan kullanmak çok faydalı olmaktadır.

E vitamini bulunan meyve ve sebzelere baktığımızda da mango, kivi, ıspanak ve brokoli gibi seçeneklerin olduğunu görüyoruz. Özellikle ıspanak içerisinde farklı vitaminleri de bulundurduğu için en yararlı sebzelerden biri olarak bilinmektedir. Tabii bunlarla da sınırlı değil. İçerisinde E vitamini bulunan yiyeceklerin diğerleri ise şu şekildedir:

 • Kuşkonmaz
 • Şam fıstığı
 • Paprika
 • Yeşil zeytin
 • Fındık
 • Fıstık
 • Badem

E vitamininin bulunduğu yiyecekleri tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli durum kolesteroldür. Saydığımız yiyecekler genellikle yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerdir. Bu nedenle de özellikle ileri seviyedeki kolesterol hastaları için çok sağlıklı olmamaktadır. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa E vitamini almadan önce doktorunuza danışıp onun kontrolü altında alırsanız daha sağlıklı olacaktır.

E Vitamini Eksikliğinde Neler Olur?

E vitamini eksikliği pek çok probleme yol açmaktadır. Çünkü E vitamini de diğer vitaminler gibi vücudumuzun ihtiyacı olan bir vitamin türüdür ve özellikle de hücreleri yenilediği için eksikliğinde çok fazla sorun ortaya çıkabilmektedir.

 

E vitamini eksikliği öncelikle ciltte kuruluk, solgunluk ve kırışıklığın artmasına neden olmaktadır. Özellikle de yaş ilerledikçe E vitamini eksikliğinin kendisini daha fazla belli ettiğini bu nedenle söyleyebiliriz. Bunlara ek olarak vücutta uyuşma ve güç kaybı gibi sorunlara da neden olmaktadır. Aslında bunlar hafif sorunlar gibi görünse de, bazı hastalıklara yol açabilmektedir. Yani bu belirtilerden 1 ya da birden fazlasına sahipseniz mutlaka gerekli testleri yaptırıp vücudunuzdaki E vitamini durumunu görmeniz gerekmektedir. Eğer düşük çıkarsa da üstte söz ettiğimiz yiyeceklerden tüketerek daha sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. A vitamini hangi yiyeceklerde bulunur. İlgili yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

E vitamininin faydalarına baktığımızda, hücre yenilenmesi gibi görevleri olduğu için çok sayıda faydasının olduğunu söyleyebiliriz.

 • İlk olarak kalp hastalıkları ile savaştığı bilinmektedir. Eğer yeterli miktarda E vitamini alırsanız, kalp hastalıklarını önler ve kan basıncının düzenlenmesini sağlar. Ayrıca damar tıkanıklığının yol açtığı bacak ağrıları gibi pek çok sorunda da etkilidir.
 • E vitamininin diğer bir faydası ise diyabetedir. Diyabet sebebi ile oluşan sorunların giderilmesi için bolca E vitamini tüketmek pek çok doktor tarafından da önerilmektedir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda da E vitamininin çok faydalı olduğu bilinmektedir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa vücut kendini hastalıklara karşı o kadar iyi korur.
 • E vitamini hafıza konusunda da çok başarılıdır. Özellikle Alzheimer hastalığından korunmak ya da hastalığın tedavisinde E vitamini tüketmek çok yararlı olmaktadır. İlerleyen yaşlardaki unutma sorunlarının önüne geçme konusunda E vitamininin çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
 • Son olarak gebelik ya da adet gibi dönemlerde kadınlar için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Zira hem kan basıncını düzenlemesi hem de tansiyonu normal seviyelerde tutması böyle dönemlerin daha hafif geçmesini sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.