saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

E Vitamini Nedir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

17.12.2018
49
E Vitamini Nedir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Çok eskiden beri iyileştirici özelliği bilinen E vitamininin iyi geldiği hastalıklar çok sayıdadır.  E vitamini gerek doğal yollarla gerekse ilaçlar yolu ile alınabilir. Ayrıca E vitamini vücuda harici olarak da uygulanabilen bir vitamindir. Diğer yandan hiç ilaç kullanmadan besinler yoluyla E vitamini alabilmek için bilhassa E vitamini yönünde zengin besinler kullanmak gerekir.

E Vitamini Nedir?

E vitamini, antioksidan özelliklere sahip olan sekiz kimyasal bileşikten oluşan bir vitamindir. E vitamini ne işe yarar diye sorulacak olunursa; insan vücudunda E vitamini güçlü bir antioksidan görevi görür ve. Özellikle cilt bakım ürünleri genellikle E vitamini içerir. Bunun dışında örneğin diş hekimi veya cerrahi operasyon yapan doktorların küçük kesik veya ağız içi yaraların hızlı tedavisinde hasarlı bölgeye doğrudan E vitamini uygulayarak olağanın üzerinde hızlı iyileşme sağladıkları da bilinmektedir.

E Vitamini Zengini Besinler

E vitamini nelerde bulunur diyecek olursak. E vitamini; fındık, ay çekirdeği, balık ve birçok mango, brokoli, ıspanak, kivi ve domates gibi meyve ve sebze gibi gıdalarda bulunur.

E Vitaminin Faydaları

Başlıca önemli e vitamini faydaları aşağıdaki gibi:

Serbest Radikallerle Savaşır ve Hastalık Gelişimini Önler
E vitamini serbest radikal hasarını azaltma, iltihapla mücadele etme ve böylece hücrelerinizde doğal yaşlanmayı yavaşlatma ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarıyla mücadele etme gücüne sahip güçlü antioksidan yeteneklere sahiptir.

Cilt Sağlığına Katkısı
E vitamini özellikleri içinde en çok bilineni de cilt sağlığına olan etkileridir. E vitamini kılcal duvarları güçlendirerek cildinize fayda sağlar ve vücudunuzda doğal yaşlanma karşıtı bir besin görevi görür. Çalışmalar E vitamininin hem vücudunuzda hem de cildinizde yaşlanmayı azalttığını ve sağlıklı ve genç bir cildin korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. C vitamini ile E vitamini almak, UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra cilt iltihabı ile savaşır ve akne ve egzama belirtilerini azaltmada da yararlı olabilir. E vitamini ayrıca ciltte iyileşme sürecine yardımcı olur. Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için, yara izlerini, akne ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılabilir. E vitamini cildinizin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Demir Nedir Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Saç Sağlığı

E vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan, saçınıza çevresel zararların azaltılmasına yardımcı olur. E vitamini yağı cildinizdeki doğal nemi koruyabilir, bu da saç derisinin kurumasına ve kurumasına yardımcı olur. E vitamini faydaları saç üzerinde de kanıtlanmıştır. Bu yağ aynı zamanda saçlarınızın daha sağlıklı ve taze görünmesini sağlar. Özellikle kuru ve mat gözüküyorsa, saçınıza birkaç damla E vitamini yağı uygulayabilirsiniz.

Kanser Riskini Azaltma ve Tıbbi Tedavilerin Etkilerini Arttırma

E vitamini bazen kanser tedavisi için radyasyon ve diyaliz gibi tıbbi tedavilerin zararlı etkilerini azaltmak için kullanılır. Bunun nedeni, vücuttaki serbest radikallerle savaşan güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, saç dökülmesine veya akciğer hasarına neden olabilecek ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltmak için kullanılır. Bu sebeple bilhassa kanser hastaları E vitamini hangi besinlerde bulunur diye araştırmaktadır.

Fiziksel Dayanıklılık ve Kas Gücünü Arttırma

E vitamini fiziksel dayanıklılığınızı arttırmak için kullanılabilir. Egzersiz yaptıktan sonra enerjinizi artırabilir ve kaslarınızdaki stresi azaltabilir.

 

Hormonları Dengeleme

Doğal olarak hormonları dengelemek için doğal olarak çalışan E vitamini, endokrin ve sinir sisteminizi dengelemede çok önemli bir rol oynayabilir. Hormonlarınızı dengede tutarak sağlıklı bir kilonuzu korumayı, düzenli bir adet döngüsünü korumayı ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

Göz Sağlığına Katkısı

E vitamini, körlüğün yaygın bir nedeni olan yaşa bağlı dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu faydayı sağlayabilmesi için E vitamininin yeterli miktarda C vitamini, beta-karoten ve çinko ile tüketilmesi gerekir. Ayrıca, yüksek dozda E vitamini ve A vitamini almanın, lazer göz cerrahisi geçiren kişilerde iyileşmeyi hızlandırdığı ve görmeyi iyileştirdiği görülmüştür.

Büyüme ve Gelişme için Gebelikte Faydaları

E Vitamini hamilelik sırasında ve bebeklerde ve çocuklarda uygun gelişim için kritiktir çünkü kritik yağ asitlerini korur ve iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olur. Bu nedenle hamile kadınların, emziren annelerin ve 2 yaşına kadar olan çocukların anormal durumları önlemek için yeterince E vitamini aldıklarından emin olmaları ve gerekirse takviye E vitamini hapı almaları önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.