saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Egzama Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

03.11.2018
484
Egzama Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Egzama tedavisinde pek çok doğal yöntem kullanılıyor. Bir çeşit cilt hastalığı olan egzama, cilt yüzeyinde kızarıklık ve soyulmaya, dökülmeye neden olur. Özellikle 1 yaş altı bebeklerde görülen egzama, çeşitli nedenlere bağlı olarak pek çok ciltte görülebilir.

Atopik dermatit, kontakt dermatit, neurodermatit,stasis dermatit, el egzaması , dizhidrotik egzama ve nummular egzama türü cilt hastalıklarının sonucu olarak egzama görülebilir. Saç, ten ya da vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen egzama, doğal yöntem ve uygulamalarla geçirilebilir.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjenler ve kimyasallar ile temasında kronik cilt hastalığı oluşturabilen egzamanın kesin ve belirgin bir tanısı ya da nedeni yoktur. Kaşıntı, kızarıklık veya ciltte pullanmaya neden olan ve tedavi edilebilen bir deri hastalığıdır.

Egzama neden olur nasıl geçer konusunda, belirtileri ve egzamanın boyutlarına göre uygulamalar yapıldığı bilgisi sunulur. Ailesinde egzama geçmişi olanlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Ayrıca yüksek ateş ve astım olanlar, sağlık alanında ve kimyasal ürünler ile ilgili mesleklerde çalışanlarda görülebilir.

Obezite egzama nedenleri arasında sunulurken, bebekle ve çocuklarda egzama riskinde gösterilmektedirler. Uzun süreli kapalı ortamlarda çalışan kişiler, klima ve havalandırma olan yerlerde çalışan kişiler, D vitamini düşük olan kişilerde egzama görülebilir.

 

Egzamanın Nedenleri Nelerdir?

Egzama nasıl olur konusunda, beslenme bozuklukları olan ve alerjen bünyeye sahip kişilerde daha sıklıkla görüldüğü bilgisi sunuluyor. Cildin tahriş edilmesinde dolayı da oluşabilen egzamanın diğer nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır; İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Doğal Yollarla Kirpiği Uzatmak Mümkün Mü?

 • Kuru ve hassas cilt yapısı ve deride oluşan çatlaklar
 • Bağışıklık sistemi fonksiyon bozuklukları
 • Çevresel koşullara bağlı olarak kirli hava, ortam, alerjen oluşturan ortamlar
 • Genetik yapı
 • Besin, kozmetik, kimyasal alerjileri
 • Stres
 • Sıcaklık değişimleri

Egzama Belirtileri

Fiziksel yapılara göre farklılık oluşturan egzama belirtileri genellikle;

 • Küçük şişlikler ve sıvı ile kabuklanma
 • Deri kalınlaşması, kuruması ve cilt yüzeyinde pul pul döküntüler ile cilt yüzeyinde çatlaklar oluşması
 • Kırmızı, kahverengi tonlarda lezyonlar

Gibi belirtiler ile daha çok; el, ayak, ayak bilekleri, el bilekleri, boyun, üst göğüs bölümü, göz kapakları, saç, cilt kıvrımları gibi bölgelerde gözlemlenir. 1 yaş altı bebeklerde ise daha çok yanaklarda görülür.

Egzama nasıl çabuk geçer konusunda çeşitli bitkisel uygulamalar yapılarak, tedavisi sağlanabilir.

Egzama Nasıl İyileştirilir?

Egzama tedavisi uygulandığında hızlı ve etkili sonuç sağlar. Egzamanın iyileştirilmesi için uygulanan bu yöntem;

 • Fototerapi: Işık terapisi olarak bilinen Fototereapi, egzamanın tedavi edilmesi için uygulanan en başarılı yöntemdir. Ciltteki aşıntıyı azaltır, D vitamini üretimini arttırır ve ciltteki bakterileri yok eder. Egzamanın oluşturduğu yangıyı onarır ve tedavi eder. Güneş ise cilt yapısına iyi gelen ve fototerapi ile uygulandığında daha hızlı sonuç veren bir kaynaktır.
 • D vitamini: D vitamini ancak güneş ile sentezlenen kemik yapısı ve deriye iyi gelen bir vitamindir. Güneşle aktive edilerek alınabilen D vitamini, bazı gıdalar alınarak sağlanabilir. Egzama nasıl geçer evde yapılan uygulamalar arasında D vitamini destekleri tüketilebilir. Morina karaciğeri yağı, sardalya, somon, yumurta ve süt tüketiminin artırılması gereklidir.
 • Nem Dengesi: cildin nemlendirilmesi ve kuruluğun giderilmesi egzamanın geçirilmesinde en etkili yöntemler arasındadır. Özellikle egzama bulunan bölgelere günde 2 kez nemlendirici uygulanmalıdır. Veya alternatif olarak Hindistan cevizi yağı kullanılabilir.
 • Lut gölü tuzu: bedendeki bakterilerin atılması ve cildin arındırılması için banyo küvetine doldurarak içerisine Lut gölü tuzu ekleyin. Böylelikle; cilt bariyeri iyileşirken nem dengesi sağlanır ve bakteriler yok edilerek, yangılar geçirilir.

Egzamayı Geçiren Formüller Nelerdir?

Egzama nasıl geçer bitkisel yöntemler nelerdir konusunda, meyan kökü ekstratı sunuluyor. Birkaç damla hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak, egzama üzerine uygulanır. Kısa sürede geçirdiği belirtilmektedir. Egzamanın tedavisinde diğer yöntemler ise;

 • Ilık kompres
 • Kaşıntı gideren krem ve losyonlar
 • Omega 3 yağ asidi
 • E vitamini
 • Cadı fındığı yağı

Egzamayı iyileştiren formüller arasındadır. Ayrıca bebeklerde prebiyotik yiyeceklerin tüketilmesi oldukça etkili sonuçlar sunar. Emziren annelerin de bu şekilde beslenmeleri önerilir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Egzama Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Lavanta Yağı İle Egzama Tedavisi

Lavanta yağı, kaşıntıyı giderir ve cilt yüzeyindeki kuruluğu iyileştirir. 10 damla yağ, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak, egzamalı bölgelere sürülür. Tercihen badem yağı da lavanta yağı ile kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.