saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Egzama Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

25.09.2018
77
Egzama Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Egzama Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Egzama nedir, neden ortaya çıkar ve nasıl tedavi edilir konu başlığını tıbbi yönden araştırmak isteyen kişilerin dermatit kavramını kullanmaları gerekmektedir. Dermatit saç derisinden başlayarak vücudun her yerinde meydana gelebilecek bir enflamasyon sorunudur. Bu sorun hem iç hem de dış etkenler sebebi ile meydana gelebilmektedir. Bu nedenle egzama rahatsızlığından muzdarip olan kişilerin özellikle neye karşı hassasiyetleri olduğunu keşfetmeleri gerekmektedir. Bu şekilde atakların en aza indirilmesi de mümkün kılınabilmektedir.

Egzama Sebepleri Nelerdir?

Egzama hastalığı nasıl geçer konu başlığı altında verimli bir bilgi sahibi olabilmek için kişilerin muhakkak egzamanın sebepleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu günlük hayatı oldukça zora sokan rahatsızlığın sebeplerinden bazıları;

  • Egzama sebepleri iç ya da dış kaynaklı olabilmektedir. Örneğin dış kaynaklı olan etmenlerin başında şampuan, sabun, makyaj malzemeler, temizlik ürünleri, metaller gibi farklı seçenekler gelmektedir. Bu detayların her birinin hayatınızdan çıkarılması mümkün olmadığı için atakların sakinleşmesini sağlayacak ek önemler alınması tavsiye edilmektedir.
  • Cilt kuruluğunun da özellikle egzamaya uygun bir ortam hazırladığı görülmektedir. Kişilerin olabildiğince hafif yapılı ve alerjik reaksiyona sebebiyet vermeyecek bir nemlendirici kullanmaları gerekmektedir. Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman egzamanın kuru ciltlerde kendini çok daha net bir biçimde gösterdiği fark edilmektedir.
  • Gıdalar üzerinde bir analiz yapılırsa incirin kesinlikle egzamayı tetikleyen bir yapıda olduğu görülmelidir. Her kişisel geçerli olmasa da genellikle sütü temas ettiği zaman iritasyona sebebiyet verebilmektedir.
  • Son senelerde gıdalarda yer alan katkı maddelerinin artış göstermesi ile beraber cildin tetiklenmesi ve bağışıklık sisteminin an, ve sert tepkiler vermesi de sıklıkla meydana gelmeye başlamıştır. Bu nedenle olabildiğince hazır besinlerden uzak durulması önerilmektedir.

Bu detaylara bakıldığı zaman tedavinin asla ihmal edilmemesi gerektiği çok daha net bir biçimde ortaya çıkabilmektedir. Ne denli erken fark edilir ve hassasiyetiniz de teşhis edilirse kısa bir süre içerisinde tedavi uygulanabilir ve atakların olabildiğince minimize edilmesi de mümkün kılınabilir. Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir sebepleri nedir tedavi süreci nasıl ilerler. Yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bitkisel Tedavide Neler Kullanılabilir?

Egzama bitkisel tedavi yöntemlerinden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Çörek otu son senelerin en sık kullanılan ve adeta mucizevi yönü fark edilen ürünleri arasında yer almaktadır. Özellikle çörek otu yağının soğuk sıkım bir biçimde elde edilmesi ve haftada 1-2 kere uygulanması kişilerin ilk olarak göz atmaları gereken sakinleştirici yöntemlerden bir tanesidir. Kullanılan yapın muhakkak sağlıklı koşullarda üretildiğinden emin olunmalıdır. Aksi takdirde sağlığınızı olumsuz yönde dahi etkileyebilirsiniz.
  • Bitkisel olmasa da doğanın bir parçası olduğu için bu kategoride incelenebilecek bir diğer önemli nokta da kesinlikle deniz suyudur. Denize girip çıkmak ve ardından duş almak döküntülerin büyük oranda geçmesini sağlamaktadır. Bu işlemin gerçekten başarılı olabilmesi için kişilerin kullanmış oluğu denizin muhakkak temiz olması gerekmektedir.

Bu malzemelerin herhangi birine alerjiniz varsa egzamanızın seviyesinde artış meydana gelmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle kullanılan bütün bitkisel ürünlerin öncelikli olarak çok ufak bir miktarda el bileğinin içerisinde kullanılıp alerji konusunda denenmesi gerekmektedir. Herhangi bir sorun söz konusu olursa daha geniş alanlara uygulanmamalıdır.

Egzama Tanısı ve En Sık Görüldüğü Alanlar

Egzama başlangıcı ve tanısı konusunda kişilerin özellikle şu noktaları dikkate almaları gerekmektedir;

  • Egzama tanısının kesin olarak konulabilmesi için klinik muayene hatta patolojik inceleme yapılması gerekmektedir. Bu patolojik muayeneler kısa bir sürede bütün sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir.
  • Yama testi egzamanın alerjik olup olmadığını anlayabilmek için en uygun yöntemlerin başında gelmektedir.
  • Kanda yer alan alerjenlere özel antikorların seviyesinde de ölçüm yapılabilir.
  • Bu testlerde yer alan alerjenlerin belirlenmesi ile beraber kişilerin egzama vakası ile karşılaşmaması adına muhakkak tetikleyici maddelerden uzak durmaları gerekmektedir.

Bu detaylar tanının sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle el, ayak, yüz ve parmak gibi alanlarda sıklıkla meydana gelmektedir.

Egzama Bulaşıcı Mıdır?

Egzama bulaşıcı mı sorusu bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin toplumsal hayatta oldukça kötü bir konuma düşmelerine sebep olmaktadır. Hatta birçok egzama hastasına iğrenen gözler ile bakılması son dönemlerde rastlanan en büyük sorunların başında gelmektedir. Kişilerin rahatsızlıklarının bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir. Egzama kesinlikle kişiden kişiye bulaşmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.