saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Elma Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

02.01.2019
123
Elma Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Herkes tarafından sevilerek tüketilen elma ve elma çayı bazılarımız için özellikle kış aylarının vazgeçilmesi. İçine bir miktar tarçın konularak hazırlanmış bir elma çayı hem soğuk kış aylarında içimizi ısıtmak için birebir hem de başlı başına bir sağlık kaynağı. Sizlere pek de bilinmeyen yönleri ile elma çayı nedir ve nasıl içilir detayları ile açıklamak istiyoruz.

Elma Çayının Özellikleri

Elma meyvesi çok eskilerden beri bol miktarda su içermesi ve bir vitamin deposu olması ile bilinir. Hem ekonomik oluşu hem kolay bulunması hem de lezzeti ile elma hemen hepimizin en çok tükettiği meyvedir. Elma çayı da hem birçok vitamini bir arada içermesi hem de çok güçlü anti oksidanlara sahip olması ile bilinir. Ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besini de içerir. Bu sebeple elma tüketiminin yanında her geçen gün elma çayı kullananlar giderek artmaktadır.

Elma çayı biraz siyah çay ve tarçın ile bir tutam elma kurusu ile hazırlanan çay türüdür. Özellikle kışın çok tercih edilen ısıtıcı bir çaydır. Bunun dışında elma çayı soğuk olarak da içilebilir. Soğuk halde ve içinde buz parçaları ile nefis bir yaz içeceği haline gelebilir.

Elma çayı bebeklere verilir mi diye sorulacak olunursa siyah çay ile yapıldığı için bebeklere verilmesi pek tavsiye edilmez. Elma çayının yan etkileri çok belirgin olmamakla birlikte bazen alerjisi olan kişilerde negatif etkileri görülebilir.

Elma Çayının Faydaları

Elma çayının bir vitamin deposu olarak sayısız faydası mevcuttur. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 1. Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmesi

Elma çayı herhangi bir bakteri ve virüs saldırısını önlemek için vücut bağışıklıklarını artırabilir, ayrıca vücut hücrelerini serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korur. Özellikle kış aylarından elma çayının öksürüğe faydaları ve gripten korumadaki rolü bilinmektedir.

 1. Cilde Olan Faydası

Elma çayı içindeki antioksidan içerik cildin zarar görmesini önlemek için çok etkilidir, cilde herhangi bir bakteri ve virüs saldırısını önler. Bunun yanı sıra C vitamini ve kolojen içeriği, cilt kırışıklıklarının yanı sıra yüz üzerindeki çizgiler gibi yaşlanma sürecinin etkilerini azaltmada kullanılır.

 1. Saç Sağlığına Faydaları

Elma çayının içindeki antioksidan içerikler saç dökülmesini önleyebilir ve aynı zamanda saçın yıpranmasını da azaltabilirler. İçeriğinde bulunan E vitamini hem saçları hem de saç derisini kuvvetlendirmede rol oynar. Elma çayı içilmesinin yanında saçlara yıkama suyu olarak da uygulanarak saç ve saç derisini yenilemede önemli role sahiptir.

 1. Doğal Bir Detoks Ürünü Olması

Elma çayının içinde bulunan maddelerin özellikle göğüs kanseri, cilt kanseri, kalın bağırsak kanserine neden olabilir kanser hücrelerini küçülttüğü tespit edilmiştir. Diğer yandan vücudumuza çeşitli yollarla girip biriken zehrin vücuttan atılmasına yardımcı olan elma çayı bir nevi doğal anti oksidandır.

 1. Kalp Sağlığına Faydaları

Elma çayı bilhassa damar tıkanıklığına neden olan damar duvarlarındaki kayganlığı azaltan ve duvarları yapışkan ve tıkanmaya elverişli hale getiren plakları temizleyen bazı maddeler içerir. Bu açıdan elma çayının kalp dostu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 1. Kolesterolü Düşürmesi

Bilimsel çalışmalar özellikle kırmızı elmanın kanımızdaki kötü kolesterol seviyesini önemli ölçüde azaltabileceğini doğrulamıştır. Bilhassa sabah ve öğlen saatlerinde tüketilmesi kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesinde etkilidir. Elma çayı zayıflatır mı diye soranlar elma çayının kolesterole olumlu katkısı olduğu için kilo vermeye de olumlu katkısı olacağını düşünebilirler.

 1. Sindirim Sistemine Faydaları

Elma çayı rahatlatıcı ve hazmettirici etkisi ile bilinmektedir. Bu açıdan özellikle yemeklerden sonra tüketilir. Mide ve bağırsak sistemini çalıştırıcı bir yanı vardır.

 1. Stres ve Gerginliği Azaltması

Özellikle hoş kokulu bir elma karanfil çayı stresi önleyebilir ve bu içerik vücudumuzun sakinleşmesine ve rahatlamasına yardımcı olabilir.

 1. Beyin Sağlığına Faydaları

Elma çayı antioksidan ve amino asit içeriği, merkezi sinir sistemini koruyabilir, bu nedenle beynin performansını olumlu yönde etkileyebilir.

Elma Çayı Nasıl İçilir?

Doğal ve taze elmadan bir elma çayı tarifi şu şekilde verilebilir.

 • Çekirdeklerini çıkarttığınız 2-3 taze elmayı küp küp doğrayın
 • Elmaların bir tencereye koyum 6-8 bardak su ekleyin
 • İçerisine tercihe göre 2-4 adet demlik çay poşeti koyun
 • Sevdiğiniz dem oranına göre 2-3 dakika sonra demlik poşetleri içinde çıkartın
 • Kaynayan karışıma 2 tatlı kaşığı tarçın ekleyin
 • Kapağı kapalı tencereyi kısık ateşte 2 saate kadar pişirin
 • Çayı soğutup bir kavanoza boşaltın koyu ise üzerine 1-2 bardak su ekleyin
 • Tercihe göre limon veya tarçın çubukları ile süsleyip sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.