saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Enfarküs Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

25.09.2018
75
Enfarküs Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Enfarküs Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Enfaktür nedir, neden ortaya çıkar ve nasıl tedavi edilir konu başlığı hayati bir öneme sahiptir. Son dönemlerde toplumumuzda meydana gelen hareketsizlik ve beslenmedeki yanlış adımlar sebebi ile sıklıkla kalp krizleri ve bu sebepten ölümler meydana gelmekte ve artış göstermektedir.  Kalp sağlığının özellikle ilerleyen yaşlarda oldukça sorunlu bir hale gelmesi kişilerin genel sağlığını temelden etkilemektedir.

Enfarktüs ile kalp krizi sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Kalp krizi enfarktüs sonucunda meydana gelmektedir. Aralarında bir sebep sonuç ilişkisi bulunmaktadır. Hayat tarzının değiştirilmesi ve daha sağlıklı bir beslenme sistemine geçilmesi ile beraber bu riskin en aza indirilebileceği de belirtilmelidir. Bir tanıya enfarktüs denilmesi için bazı bulguların elde tutulması gerekmektedir. Bu bulgulardan bazıları;

 • İskemik semptomlar ve iskemik EKG farklılıkları
 • EKG kapsamında patolojik olarak değinilen Q dalgasının ortaya çıkması

Konunun uzmanı olmayan kişilerin enfarktüsü fark etmeyebileceği ve daha sonrasında bunun kalp krizine ve daha sonrasında felce kadar götürebileceği de eklenmesi gereken detaylar arasında bulunmaktadır. Tanının koyulması için EKG çekilmesi zorunluluktur. Son dönemlerde sağlık kurumlarının teknik aletler bakımından oldukça donanımlı olması sebebi ile bu süreci tamamlamak zor olmayacaktır.

Sebepleri Nelerdir?

Enfarktüs geçirmenin sebeplerine bakıldığı zaman tek yönlü değil oldukça farklı sebeplere sahip olan bir rahatsızlık olduğu net olarak görülmektedir. Özellikle yaşın artması ile beraber riskin de artış gösterdiği hem istatistiklerden anlaşılmaktadır hem de uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

 • Koroner emboli
 • Vaskülit sendromları
 • Koroner arter spazmları
 • Oksiyen talebinde artış

Tıbbi olarak bu şekilde açıklanan sebeplere kişileri götüren asıl nokta kesinlikle beslenme, genetik yatkınlık, alkol sigara kullanımı ve hayattaki stres seviyesi olarak daha net bir hale getirilebilmektedir.

Bu sebeplere göz atıldığı zaman birçoğunun kişilerin yaşam tarzına balı olduğu görülmektedir. Bu nedenle tedavi aşaması kadar sebeplerin bertaraf edilmesi de büyük önem arz etmektedir. Özellikle genetik kodunda kalp rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka yaşan tarzını revize ederek hayata devam etmeleri gerekmektedir. Egzama Tedavi Süreci Nedir. Egzama belirtileri nelerdir. Yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tedavi Edilebilir Mi?

Enfarktüs tedavisi oldukça zorlu bir süreçtir. Daha anlaşılır olabilmesi için belirtilmesi gereken ana nokta bu olan sonrasında kalp kasının büyük bir kısmında ölüm meydana gelmektedir. Bir diğer deyiş ile kalp hiçbir zaman eski ritminde çalışmayacak ve dolayısıyla vücut fonksiyonları da geçmişte olduğu kadar seri bir biçimde yerine getirilmeyecektir. Bu detaylar göz önünde bulundurulursa yine de uygulamaya alınabilecek farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

 • Repervüzyon tedavisi; stent ya da balon koyarak damarların açılması bu başlık altında kullanıma alınan tekniklerden sadece bir tanesidir. İlaç tedavisi uygulaması da bu başlık altında değerlendirilmektedir. Stent ve balon patlatma operasyonlarının uzun vadede çözüm olmayabileceği bazı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
 • Anti istemik tedavi
 • Yakın gözlem

Uygulanacak olan tedavi yönteminin belirlenmesi konusunda kişilerin belirtileri ne zaman fark ettiği ve sağlık kuruluşuna ne zaman geldikleri de oldukça önemlidir. Örneğin ağrılar fark edildikten sonra zaman geçmeden 12 saate kadar sağlık kuruluna gelen hastaların şanslarının çok daha yüksek olduğu belirtilmelidir.

Enfarktüs geçirmek ve daha sonrasında ortaya koyulacak olan tedavi sürecinin en zorlu zaman dilimlerinden biri olacağı da belirtilmelidir. Bu konuda destek alınacak olan ve devamlı kontrole gidilecek kardiyoloji uzmanının oldukça hassas bir biçimde seçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde süreçte olumsuzluklar meydana gelmekte ve tedavi aksayabilmektedir.

Sonraki Süreçte Nasıl Davranılmalıdır?

Enfarktüs kalp krizi farkı sebep sonuç ilişkisi olarak açıklanabilmektedir. Miyokard enfarktüs fark edilmediği ya da zamanında sağlık yetkililerine haber verilmediği zaman kalp krizine sebebiyet vermektedir. Kalp kasının eski performansını sergilemediğini kişiler artık günlük hayatta dahi kolaylıkla anlamaktadır. Fakat bir kalp krizinin nasıl geldiği konusunda da bilgi sahibi olunmalıdır;

 • Kalp krizinin yaklaşmaya başladığı göğüs kafesinde meydana gelen büyük bir baskı ve hatta spazm olarak kendini gösterecektir. Neredeyse bir kişinin tüm kuvveti ile göğüs kafesine bastırdığını hisseden bazı hastaların bulunduğu da belirtilmelidir.
 • Kusma, aşırı terleme, tansiyonun normal sınırların çok üzerine çıkması da kalp krizinin belirtileridir.

Enfarktüs krizi ve kalp krizi kapsamında bu detayların dikkate alınması ve en önemlisi kişilerin olabildiğice çabuk bir şekilde sağlık yetkililerine haber vermeleri gerekmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.