saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Epilepsi Nedir, Nasıl Geçer? Epilepsi Belirtileri ve Tedavi Süreci

20.01.2019
152

Epilepsi nedir, tedavisi nasıl yapılır, epilepsi hastalığının tedavisi varmı? epilepsi olduğu nasıl anlaşılır, epilepsi için hangi doktora başvurmalıyız, epilepsi olan kişide hangi belirtiler vardır, dikkat edilmesi gereken davranışlar nelerdir.

Epilepsi Nedir, Nasıl Geçer? Epilepsi Belirtileri ve Tedavi Süreci

Halk içinde sara hastalığı olarak bilinen epilepsi neden olur ve nasıl tedavi edilir konusu birçok kişi tarafından merak edilen bir konu. Esas olarak nedeni kesin belli olmasa da bazen doğum kusurlarına bazen de genetiğe bağlanan bu hastalık özellikle erken dönemlerde tedavi edilmeye başlanırsa başarılı sonuçlar verebiliyor.

Epilepsi Nedir?

Epilepsi, provoke edilmeyen, tekrarlayan nöbetlere neden olan kronik bir hastalıktır. Bir nöbet anidir. İnsanlar en çok epilepsi hastalığı nedir tedavisi var mı sorusunu sorarlar. İki ana nöbet tipi vardır. Genelleştirilmiş nöbetler tüm beyni etkiler. Odak veya kısmi nöbetler.

Hafif bir nöbetin tanınması zor olabilir. Birkaç saniye sürebilir. Daha güçlü nöbetler, spazmlara ve kontrol edilemeyen kas seğirmelerine neden olabilir ve birkaç saniye sürebilir. Daha güçlü bir el koyma sırasında, bazı insanlar şaşırır veya bilincini kaybederler. Daha sonra bunun hiçbir hatırasına sahip olamazsınız.

Nöbet geçirmenin birkaç nedeni vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Yüksek ateş
 • Kafa travması
 • Çok düşük kan şekeri
 • Alkol yoksunluğu

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Nöbetler, epilepsinin başlıca belirtisidir. Belirtiler kişiden kişiye değişir. Diğer yandan epilepsi belirtileri uykuda tespit edilemez.

Odak (Kısmi) Nöbetler

Basit bir kısmi kriz, bilinç kaybı içermez. Belirtiler şunları içerir:

 • Baş dönmesi
 • Uzuvların karıncalanması ve seğirmesi

Kompleks Parsiyel Nöbetler

Diğer belirtiler şunlardır:

 • Boş bakmak
 • Tepkisizlik
 • Tekrarlayan hareketler yapmak

Genelleştirilmiş Nöbetler

Genelleştirilmiş nöbetler tüm beynini içerir. Altı tür vardır:

 • Yokluk nöbetleri küçük nöbetlerdir.
 • Tonik nöbetler kas sertliğine neden olur.
 • Atonik nöbetler
 • Klonik nöbetler, sarsıntılı kas seğirmeleri yaşatır.
 • Miyoklonik nöbetler kolların ve bacakların kendiliğinden hızlı şekilde seğirmesine neden olur.
 • Tonik klonik nöbetlerde vücut kontrolü kaybeder, sertleşir, mesane kontrolü vb kaybolabilir.

Hangi Durumlar Nöbetleri Tetikler?

En sık bildirilen tetikleyicilerden bazıları şunlardır:

 • Uyku eksikliği
 • Hastalık
 • Stres
 • Parlak ışıklar, yanıp sönen ışıklar veya desenler
 • Kafein, alkol, ilaçlar veya ilaçlar
 • Öğün atlamak, yenmek veya belirli besin maddelerini atlamak

Tetikleyicileri belirlemek her zaman kolay değildir. Tek bir olay her zaman bir şeyin bir tetikleyici olduğu anlamına gelmez. Genellikle bir nöbet tetikleyen faktörlerin bir birleşimidir.

Epilepsi Kalıtsal Mıdır?

Epilepsi ile ilgili 500 gen vardır. Düşük bir nöbet eşiği varsa, nöbet tetikleyicilere karşı daha savunmasızsınızdır. Daha yüksek eşik değeri, daha fazla nöbet geçirme olasılığınız olduğu anlamına gelir.

Epilepsi bazen ailelerde geçer. Yine de, kalıtım riski oldukça düşüktür. Genel olarak, epilepsi gelişme riski her 100 kişide yüzde 1 veya 1’dir. Eğer ebeveyninizde epilepsi varsa, bu epilepsi geliştirme şansınızı etkilemez.

Epilepsi, çocuk sahibi olma yeteneğinizi etkilemez. Ancak bazı epilepsi ilaçları doğmamış bebeğinizi etkileyebilir. İlaçlarınızı almayı bırakmayın, ancak hamile kalmadan önce ya da hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez doktorunuzla konuşun.

Epilepsiye Ne Sebep Olur?

Muhtemel sebepler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Travmatik beyin hasarı
 • Beyin hasarı sonrası beyinde yara izi
 • ciddi hastalık veya çok yüksek ateş
 • 35 yaşın üzerindeki kişilerde epilepsinin önde gelen bir nedeni olan felç
 • Diğer vasküler hastalıklar
 • Beyine oksijen eksikliği
 • Beyin tümörü veya kisti
 • Demans veya Alzheimer hastalığı
 • Maternal ilaç kullanımı, doğum öncesi yaralanma, beyin malformasyonu veya doğumda oksijen eksikliği
 • AIDS ve menenjit gibi bulaşıcı hastalıklar
 • Genetik veya gelişimsel bozukluklar veya nörolojik hastalıklar

Epilepsi her yaşta gelişebilir. Tanı genellikle erken çocukluk döneminde veya 60 yaşından sonra ortaya çıkar.

Epilepsi Nasıl Teşhis Edilir?

Nöbet geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu görün. Nöbet, ciddi bir tıbbi sorunun belirtisi olabilir. Epilepsi nasıl anlaşılır diye sorulacak olunursa; tıbbi geçmişiniz ve semptomlarınız doktorunuzun hangi testlerin yardımcı olacağına karar vermesine yardımcı olacaktır. Muhtemelen motor yeteneklerinizi ve zihinsel işlevlerinizi test etmek için nörolojik bir muayeneniz olacak.

Epilepsi tanısı koymak için nöbetlere neden olan diğer koşullar göz ardı edilmelidir. Doktorunuz muhtemelen tam bir kan sayımı ve kanın kimyasını görmek isteyecektir.

Elektroensefalogram (EEG) epilepsi tanısında en sık kullanılan testtir. İlk önce, elektrotlar kafa derinize bir macunla tutturulur. İnvaziv olmayan, ağrısız bir test. Belirli bir görevi gerçekleştirmeniz istenebilir. Bazı durumlarda, test uyku sırasında yapılır. Elektrotlar beyninizin elektriksel aktivitesini kaydeder. Bir nöbet geçirip geçirmediğiniz, normal beyin dalga düzenindeki değişiklikler epilepside sık görülür.

Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu insan epilepsiyi yönetebilir. Tedavi planınız belirtilerin ciddiyetine, sağlığınıza ve tedaviye ne kadar iyi yanıt verdiğinize dayanacaktır. Bazı tedavi seçenekleri şunları içerir:

Anti-epileptik İlaçlar

Bu ilaçlar, sahip olduğunuz nöbet sayısını azaltabilir. Bazı insanlarda nöbetleri ortadan kaldırır. Etkili olması için, ilacın tam olarak reçete edildiği şekilde alınması gerekir.

Vagus Sinir Stimülatörü

Bu cihaz, göğsün altına deri altına cerrahi olarak yerleştirilir ve boynunuzdan geçen siniri elektriksel olarak uyarır. Bu, nöbetleri önlemeye yardımcı olabilir.

Ketojenik Diyet

İlaca cevap vermeyenlerin yarısından fazlası bu yüksek yağ oranı düşük karbonhidrat diyetinden faydalanmaktadır. Bu tip besinler sara hastalığı belirtilerini azaltabilir.

Beyin Ameliyatı

Beyin nöbet aktivitesine neden olan bölge kaldırılabilir veya değiştirilebilir. Yeni tedaviler üzerine araştırmalar devam etmektedir. Gelecekte mevcut olabilecek bir tedavi derin beyin stimülasyonudur. Bu, elektrotların beyninize yerleştirildiği bir prosedürdür. Sonra göğsüne bir jeneratör yerleştirilir. Jeneratör, nöbetleri azaltmaya yardımcı olmak için beyine elektriksel darbeler gönderir.

Epilepsi İlaçları

Epilepsi için birinci basamak tedavi antiseizür ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar nöbet sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Halen devam etmekte olan bir nöbeti durduramazlar, ne de epilepsi için bir tedavi değildir. İlaç mide tarafından emilir. Sonra kan dolaşımını beyne iletir. Nörotransmitterleri, nöbetlere yol açan elektriksel aktiviteyi azaltacak şekilde etkiler. Antiseizür ilaçları sindirim sisteminden geçer ve idrarla vücudu terk eder.

Piyasada birçok antiseizasyon ilacı var. Doktorunuz, sahip olduğunuz nöbet türüne bağlı olarak tek bir ilaç veya bir ilaç kombinasyonu yazabilir. Bu ilaçlar sürekli ve reçetelendiği gibi alınmalıdır.

Bazı potansiyel yan etkiler şunları içerebilir:

 • Yorgunluk
 • Baş dönmesi
 • Deri döküntüsü
 • Zayıf Koordinasyon
 • Hafıza problemleri
 • Nadir, ancak ciddi yan etkileri, karaciğer veya diğer organların depresyonunu ve iltihabını içerir.

Ameliyat Epilepsi Tedavisi İçin Bir Seçenek Midir?

İlaç nöbet geçirme sayısını azaltamazsa, başka bir seçenek cerrahidir. En sık görülen cerrahi rezeksiyondur. Bu, nöbetlerin başladığı beynin bir kısmını çıkarmayı içerir. Çoğu zaman, temporal lob temporal lobektomi olarak bilinen bir prosedürle çıkarılır. Bazı durumlarda, bu nöbet aktivitesini durdurabilir.

Bazı durumlarda, bu ameliyat sırasında uyanık kalırsınız. Bu nedenle doktorlar sizinle konuşabilir ve görme, işitme, konuşma veya hareket gibi önemli işlevleri kontrol eden beynin bir kısmını çıkarmaktan kaçınabilir.

Beynin alanı kaldırılamayacak kadar büyük veya önemliyse, birden çok alt-transeksiyon veya bağlantı kesilmesi adı verilen başka bir prosedür vardır. Cerrah beyindeki sinir yolunu kesmek için kesikler yapar. Bu, nöbetlerin beynin diğer bölgelerine yayılmasını engeller.

Ameliyattan sonra, bazı insanlar antiseizasyon ilaçlarını azaltabilir veya hatta onları almayı bırakabilir.

Anestezi, kanama ve enfeksiyona kötü reaksiyon da dahil olmak üzere herhangi bir ameliyatın riskleri vardır. Beynin ameliyatı bazen bilişsel değişikliklerle sonuçlanabilir. Farklı prosedürlerin artılarını ve eksilerini cerrahınızla tartışın ve son bir karar vermeden önce ikinci bir görüş isteyin.

Epilepsi Hastalarına Yönelik Diyet Önerileri

Ketojenik diyet, epilepsili çocuklar için sıklıkla önerilmektedir. Bu diyet karbonhidratlarda düşük ve yağlarda yüksektir. Diyet, vücudu ketosis denilen glikoz yerine enerji için yağ kullanmaya zorlar.

Diyet yağlar, karbonhidratlar ve protein arasında sıkı bir denge gerektirir. Bu yüzden bir diyetisyen veya diyetisyenle çalışmak en iyisidir. Bu diyetteki çocuklar bir doktor tarafından dikkatlice izlenmelidir.

Epilepsili ergenler ve yetişkinler için, modifiye Atkins diyeti önerilebilir. Bu diyet aynı zamanda yağ açısından da yüksektir ve kontrollü bir karbonhidrat alımını içerir. Değiştirilmiş Atkins diyetini deneyen yetişkinlerin yaklaşık yarısı daha az nöbet geçirir. Sonuçlar birkaç ay kadar kısa bir sürede görülebilir.

Bu diyetler lif açısından düşük ve yağ bakımından yüksek olma eğiliminde olduğundan kabızlık yaygın bir yan etkidir.

Yeni bir diyete başlamadan önce doktorunuzla konuşun ve önemli besinleri aldığınızdan emin olun. Her durumda, işlenmiş gıdaları yememek sağlığınızın iyileşmesine yardımcı olabilir.

Epilepsi ve İnsan Davranışı

Epilepsili çocuklar, yapmayanlardan daha fazla öğrenme ve davranışsal problem yaşama eğilimindedir. Bazı insanlar nöbetten önceki dakikalar veya saatler içinde davranışlarında bir değişiklik yaşarlar. Bu bir nöbetten önceki anormal beyin aktivitesi ile ilişkili olabilir ve şunları içerebilir:

 • Dikkatsizlik
 • Sinirlilik
 • Hiperaktivite
 • Saldırganlık

Epilepsili çocuklar yaşamlarında belirsizlik yaşayabilir. Arkadaşların ve sınıf arkadaşlarının önünde ani bir nöbet geçirme olasılığı stresli olabilir. Bu duygular çocuğun hareket etmesine veya sosyal durumlardan çekilmesine neden olabilir.

Epilepsi İle Yaşamak

Epilepsi, hayatınızın birçok bölümünü etkileyebilecek kronik bir hastalıktır. Özellikle epilepsi nöbetini tetikleyen nedenler bilinirse en baştan daha iyi önlem alınabilir. Bir nöbetin ne zaman olacağını asla bilemeyeceğiniz için, yoğun bir caddeyi geçmek gibi birçok günlük aktivite tehlikeli olabilir. Bu problemler bağımsızlık kaybına neden olabilir. Epilepsinin diğer bazı komplikasyonları şunları içerebilir:

 • Beş dakikadan uzun süren ciddi nöbetler nedeniyle kalıcı hasar veya ölüm riski
 • Aradaki bilinci tekrarlamadan tekrarlayan nöbet riski (status epilepticus)
 • Epilepside ani açıklanamayan ölüm, epilepsili kişilerin sadece yüzde 1’ini etkiler

Düzenli doktor ziyaretlerine ve tedavi planınıza uymanın yanı sıra, başa çıkmak için yapabileceğiniz bazı şeyler:

 • Olası tetikleyicileri belirlemeye yardımcı olmak için nöbet günlüğünü tutun, böylece bunlardan kaçınabilirsiniz.
 • Tıbbi alarm bileziği takın, böylece insanlar nöbetiniz varsa ve konuşamıyorsa ne yapacaklarını bilir.
 • Size en yakın kişilere nöbetler ve acil durumlarda ne yapmaları gerektiğini öğretin.
 • Depresyon veya anksiyete belirtileri için profesyonel yardım isteyin.
 • Nöbet bozukluğu olan kişiler için bir destek grubuna katılın.
 • Dengeli bir diyet yiyerek ve düzenli egzersiz yaparak sağlığınıza özen gösterin.

Epilepsi İçin Kesin Tedavi Var Mı?

Epilepsi geçer mi sorusunun cevabı maalesef epilepsinin tedavisi yoktur, ancak erken tedavi büyük bir fark yaratabilir. Kontrolsüz veya uzun süreli nöbetler beyin hasarına neden olabilir. Epilepsi ayrıca aniden açıklanamayan ölüm riskini de arttırır. Koşul başarıyla yönetilebilir. Nöbetler genellikle ilaçla kontrol edilebilir.

Son araştırmalar, şiddetli epilepsili kişilerin yüzde 81’inin ameliyattan altı ay sonra tamamen ya da neredeyse hiç nöbet geçirmediklerini buldu. 10 yıl sonra, yüzde 72’si hala tamamen ya da neredeyse hiç nöbet geçirmemişti. Şu anda herhangi bir tedavisi olmasa da, doğru tedavi durumunuzda ve yaşam kalitenizde çarpıcı bir iyileşme ile sonuçlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.