saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ertesi Gün Hapı Nedir?

30.01.2019
191

Ertesi gün hapı nedir, ne işe yarar, hangi durumlarda kullanılır? Ertesi gün hapını kimler kullanabilir? Ertesi gün hapı fiyatları nedir, nerelerde satılır? Ertesi gün hapı hamileliği engeller mi ? Ertesi gün hapının yan etkileri varmıdır , nelerdir?

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı olarak adlandırılan hapın ne olduğu özellikle aktif cinsel hayatları olan kadınlar tarafından sıklıkla araştırılan ve merak edilen konuların başında gelmektedir. Bu hap, korunmasız seks yapan kişilerin kullandığı ve hamile kalınmasının önüne geçen hapın adıdır. Bu hapın alınmasında ideal süre cinsel birleşmeden sonraki 3 gün yani 72 saattir. Fakat uzman doktorlar, hamile kalma ihtimalinin düşürülmesi için ertesi gün hapının mümkün olduğunca erken alınması gerektiği konusunda kadınları uyarıyorlar. En ideal zamanın en geç 12 saat sonrası olduğu söylenir.

Ertesi Gün Hapları Nasıl Etki Eder?

Ertesi gün hapı kullananların yumurtalıklarında yumurta oluşmaz. Yumurtalıkların yumurta üretmesi engellenmiştir. Buna ek olarak ilaç ile birlikte kadınların rahimlerinde bazı değişiklikler olur. Bu değişiklikler ile birlikte yumurtalıklar rahme tutunamaz. Bu nedenle kadınlar hamile kalamazlar.

Ertesi Gün Hapları Gerçekten Etkili Midir?

Ertesi gün hapı kullanımının etkili olup olmadığı sıkça merak edilir. Yapılan araştırmalar ertesi gün haplarının etkili olduğunu ortaya koyar. Oldukça etkili ilaçlardır. Bununla birlikte doktorlar, kadınları bu hapların yüzde yüz etkili olmayacağı konusunda uyarıyorlar. Hapın alınmaya başlandığı zaman ve kullanılan ilacın markası bile hamilelik riski konusunda önemli etkenlerdir.

Ertesi Gün Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapları pek çok kadın tarafından tercih edilse de, bu ilacın da tıpkı diğer ilaçların da olduğu gibi yan etkileri bulunmaktadır. Ertesi gün hapı yan etkileri arasında kadınlar arasında en yaygın olanı bu hap alındıktan sonra kadınların kendini yorgun ve bitkin hissetmeleridir.

Aynı zamanda bazı kadınlar kendilerini garip hissettiğini belirtmişlerdir. 60 kişi ile yürütülen çalışmalarda 60 kişiden yalnızca bir kişi de kusma şikayeti görüldüğü ortaya konmuştur. Eğer bu hapı aldıktan sonra kusarsanız, bir ilaç daha almanız gerektiği söylenmektedir.

Ertesi Gün Hapı Kullanımı İle Birlikte Nadir Görülen Diğer Yan Etkiler Nelerdir?

Yapılan araştırmalar ile ertesi gün haplarının kullanımı ile birlikte nadir görülen yan etkileri ortaya koymuştur. Bu nadir görülen yan etkiler arasında:

  • Şiddetli baş ağrıları,
  • Mide bulantısı,
  • Kusma isteği,
  • Baş dönmesi,
  • Vücut sıcaklığında artış,
  • Vajinadan kan gelmesi ve kahverengi lekelenmeler yer alır.

Bu belirtiler sizde görülüyor ise, ertesi gün hapını kullanmayı derhal kesmeniz gerekmektedir. En kısa sürede hekiminize danışmanız ve hekiminizi bilgilendirmeniz gerekir.

Ertesi Gün Haplarının İçeriğinde Yer Alan Etken Madde Nedir?

Ertesi gün hapı markası sayıları oldukça fazladır. Fakat genel olarak ertesi gün haplarının içeriğindeki etken maddeler aynı ya da benzerdir. Bu ilaçların içeriğinde oldukça yüksek miktarda levonorgestrel adı verilen bir etken madde bulunur. Bu etken madde aynı zamanda doğum kontrol haplarında da bulunuyor. Korunmasız birliktelikten sonra en geç 72 saate kadar kullanılabiliyor.

Daha Uzun Süre İçerisinde Kullanılabilecek Ertesi Gün Hapları

Kimi kadınlar ertesi gün haplarının sürelerinin daha uzun olmasını arzulayabilirler. O halde bizim önereceğimiz ertesi gün hapı ismi ulirpistal asetat içeren bir ilaç ismi olacaktır. Bu etken maddeyi içeren ilaçların da çalışma prensibi aynıdır. Yumurtlamayı erteler ve döllenen sperm hücresinin kadının rahme tutunmasını engeller.

Ertesi Gün Hapına Alternatif Olarak Spiral Yöntemini Kullanabilirsiniz

Hamilelikten korunmak isteyen kadınlar dilerseler spiral yönteminden de faydalanabilirler. Bu yöntem de diğer acil hamilelikten korunma yöntemleri arasında yer almaktadır. Fakat en geç 5 güne kadar takılması gerekir. Koruma süresinin 10 yıla kadar dayanacağı bilinmektedir.

Spiral Yöntemi Neden Ertesi Gün Hapına Alternatif Olarak Gösteriliyor?

Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha etkili olduğu için önerilmektedir. Örneğin ertesi gün hap ile kıyaslama yapıldığı zaman spiral yönteminin başarısının yüzde 99 ın üzerinden olduğunu görüyoruz. Bu nedenle ertesi gün hapının en mantıklı acil doğum korunma yöntemi olduğu söylenemez. Hamilelikten tam olarak korunma isteyenlerin ertesi gün hapına alternatif yöntemleri kullanması tavsiye edilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Her Kadında Aynı Etkiyi Göstermeyebilir

Herkesin vücudu ve özellikleri farklı olduğundan her kadının kendi vücudunu tanıyarak, kendi vücudunun özelliklerine ve amaçlarına uygun bir doğum kontrol hapı seçmeleri gerekmektedir. Herkes için her doğum kontrol yönteminin oranı aynı olmayabilir. Bu nedenle doktorunuz ile yaşam standartlarınızı, bütçenizi, amacınızı belirterek sizin için en uygun korunma yöntemini bulmasınız.

Ertesi Gün Hapını Doktorunuza Danışmadan Kullanmayınız

Ertesi gün hapı fiyatı 2019 markadan markaya değişmektedir. Piyasada çok fazla marka olduğundan dolayı fiyat aralığının da oldukça geniş olduğunu söylemek mümkün. Fakat  bura dikkat edilmesi gereken konu ilacın fiyatından ziyade ilacın kullanımıdır.

İlacı kullanmadan önce mutlaka prospektüsün okunması gerekmektedir. İlaç kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka bir doktora danışmak gerekir. Doktorların onay vermemesi halinde ilaç kullanılmamalıdır. Böyle bir durumda ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapları Çok Mu Pahalıdır?

Genellikle hamilelikten acil korunma yöntemlerinin fiyatları diğer yöntemlere göre biraz daha pahalı oluyor. Ertesi gün hapı fiyatlarının bir kutusu genellikle 50 TL ve üzerinde. Diğer yöntemler ise uzmanlar tarafından daha ucuz ve daha güvenilir olarak tabir ediliyor. Uzun vadade ertesi gün haplarını kullanmak maliyetli bir hal alabiliyor.

Ertesi Gün Hapı Kullanmak Doğurganlığı Etkiler Mi?

Ertesi gün hapları ile ilgili sorulan sorulardan bir tanesi de bu hapın doğurganlık üzerindeki etkileri. Çoğu kadın doğum kontrol haplarının kadın doğurganlığı üzerinde olumsuz etkisi olduğunu ve kısırlığa yol açtığını düşünüyor. Fakat henüz yapılan hiçbir çalışma ertesi gün haplarının kısırlığa neden olduğunu ortaya koymadı. Bilindiği üzere bu haplar doğurganlığı etkileyen bir özelliğe sahip değil.

Ertesi Gün Hapları Hamileliğe Karşı Alınan Tamamen Güvenli Olan Bir Yöntem Değildir

Bazı doktorlar ertesi gün hapının kullanılmasına çok sıcak bakmıyor. Bunun ilk sebebi daha önce de söylediğimiz gibi bu hapların kesin korunma yöntemleri olmaması. Yani hala kadınların cinsel birleşme sonrası ertesi gün hapı kullanmalarına rağmen hamile kalma ihtimalleri düşük de olsa var.

Ertesi Gün Hapının Kullanılması İle Birlikte Cinsel Hastalıklara Davet Çıkarılıyor

Buna ilaveten de düzenli bir şekilde koruma olmadan cinsel birleşme yaşayan kişilerde koruma alınmadığı zaman cinsel hatalıklara yakalanma riski artıyor. Çünkü hap kişileri meniden bulaşan ve hatta sadece fiziki temas ile bulaşan cinsel hastalıklardan korumak için yeterli olmuyor. İşin kötü yanı ertesi gün hapı kullanarak seks yapıyor olabilirsiniz ve cinsel hastalık kapmış olduğunuz halde ortada hiçbir belirti kendini göstermeyebilir. Tedavi edilmeden bu hastalıklar uzun süre kişiler vücudunda kalabilir.

Ertesi Gün Hapını Diğer Doğum Kontrol Yöntemleri İle Desteklemek Kısırın Önüne Geçer

Cinsel hastalıklar ile birlikte bulaşan en yaygın virüslerden bir tanesi chlamydia adı verilen bir virüs. Bu hastalık tedavi edilmediği zaman kadınların doğurganlığı etkiler ve genellikle kadınların kısır kalmasına neden olur. Eğer siz de ertesi gün hapını kullandığınız için diğer korunma yöntemlerini kenara itiyorsanız, o halde bu virüse yakalanmak için risk altındasınız demektir. Bu da kısır kalmanız için yüksek bir ihtimal demek olduğundan, dikkatli olunması ve diğer yöntemler ile desteklenmesi önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.