saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Eskişehir’de Gezilmesi Gereken 8 Yer

24.10.2018
62
Eskişehir’de Gezilmesi Gereken 8 Yer

Eskişehir’de gezilecek 8 önemli yer ile seyahatinizi şehrin parkları, müzeleri, tarihi mekanları ve doğal mekanları ile sürdürebilirsiniz. Sadece yapay alanlarıyla değil, şehrin siluetini tamamen değiştiren çayı ve arkeolojik çalışmaların gerçekleştirildiği bölgeleri de gezebilirsiniz.

1. Alaaddin Camii

Eskişehir’de 1267 yılında inşa edilen tarihi mekanların arasında yer alan Alaaddin Camii, şehrin mutlaka gezilmesi gereken yerlerinden bir tanesidir. Odunpazarı bölgesinde yer alan caminin özellikle 800 yıla yakın tarihi boyunca depremler ve diğer etkenler nedeniyle yıprandığı biliniyor. Yaşanan yıpranmalar caminin yapısını çok önemli değişikliklerle karşı karşıya bırakmıştır.

Alaaddin Camii’nin pek çok kez restorasyonu yapılmış olsa da, özellikle Anadolu Selçuklu döneminden kalan eserin orijinal hali korunamamıştır. Günümüzdeki hali sadece bir miktar benzemesi için girişimlerde bulunulmuş bir mekan konumundadır. Eskişehir gezilecek yerler haritası bünyesinde mutlaka Alaaddin Camii’nin de adını görmek mümkün oluyor.

2. Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Eskişehir’in sembollerinden bir tanesi haline gelen Türk Dünyası Bilim, Kültür, Sanat Merkezi için Sazova Park’ı gezebilirsiniz. Özellikle müzik tarihi, bilim tarihi, bilgi bankası, kültür sanat okulu, 3 boyutlu sinema salonu, önemli kişiler bölümü bulunuyor. Gelecek yıllarda özellikle bu bölgeye olan ilginin artırılması için çalışmalar gerçekleştirilecektir. Ayrıca balmumu müzesinden, şehir ve Türk tarihine kadar yüzlerce farklı esere de sanat merkezinde ulaşmak mümkün oluyor.

3. Esminyatürk

Sazova Parkta yer alan özel bir bölüm de Esminyatürk bölümüdür. Bu alanda toplamda 32 adet, Türk tarihinde son derece önemli bir yere sahip olan mimari eserlerin minyatür versiyonları yer alıyor. Her türlü özellikleri göz önünde bulundurularak eksiksiz bir şekilde yapılmış olan eserler için özellikle ortalama 30 dakikada bu alanı gezmek mümkün oluyor. Türk Dünyası Vakfı tarafından kurulan parkın 32 eseri de parkta yer alarak, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bölgelerden bir tanesi haline gelmiştir.

4. İki Eylül Caddesi

Eskişehir gezilecek yerler arasında mutlaka İki Eylül Caddesi yer alacaktır. Şehrin kalbi olarak gösterilen noktanın hem porsuk çayına hem de iki farklı ilçeye olan birkaç dakikalık mesafesi, bu bölgeyi oldukça önemli yapıyor. Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerine yapılacak olan yolculuklarda bu caddeyi araçla değil, yaya olarak kullanma olanağına sahipsiniz. Caddede restoranlar, dükkanlar, alışveriş için uygun olan pek çok mekan ve iki hattın birleştiği tramvay yolu bulunuyor. Bu nedenle her gün binlerce kişi tarafından bu bölge ziyaret ediliyor. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Ege’deki En İyi 7 Muhafazakar Otel

5. Şelale Park

Eskişehir’de gezerken en çok şaşıracağınız ilgi göstereceğiniz mekanlar arasında Şelale Park yer alıyor. Özellikle Eskişehir manzarasını en net şekilde görmek ve şehrin enfes manzarasına tanık olmak, Odunpazarı’nın üst bölgesinde yer alan bu parkta mümkün. Yiyecek ve içeceklerin bulunduğu pek çok besini de restoranda bulabilir, kafede oturabilirsiniz.

6. Balmumu Müzesi

Balmumu Heykel Müzesi, Eskişehir’in son yıllarda tasarlanan ve oluşturulduğu andan itibaren yoğu ilgi gören müzeleri arasında yer alıyor. 200’ün üzerinde balmumu heykelin yer aldığı müze bünyesinde Mustafa Kemal Atatürk, Orhan Gencebay, Beyazıt Öztürk, Hulusi Kentmen, Aşık Veysel, Orhan Veli, Necip Fazıl Kısakürek gibi pek çok ismin heykelleri bulunuyor. Heykellerin yanı sıra, her bir heykelin yanında özellikle hayatlarının tümü ve ne yaptıklarıyla ilgili detaylı bilgilere yer veriliyor. Eskişehir ilçelerinde gezilecek yerler arasında listenize mutlaka, Yılmaz Büyükerşen’in de çalışmaları bulunan mekanı eklemelisiniz.

7. Kentpark

Eskişehir’de ne yenir? Eskişehir’de bulunduğunuz süre zarfında hem gezmek hem de yemek yemek isterseniz, özellikle Kentpark bunun için uygun mekanlardan bir tanesidir. Şehrin son derece önemli bir parkı haline gelmiş olan bölgeye otobüs terminalinin karşısındaki konumuyla ulaşmak mümkün oluyor. Türkiye’nin ilk yapay plajının bulunduğu parkta ayrıca yanından porsuk çayının geçmesi ve kafe ve restoranların da yer alması dikkat çekiyor.

8. Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir’de özellikle arkeolojik çalışmalara ve teknolojik uygulamalara ilgi duyan herkes tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Özellikle son dönemdeki çalışmalar hakkında bilgi edinmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin ortak noktası haline gelmiştir. Eskişehir çevresinde gezilecek yerler arasında özellikle Atatürk Bulvarı’ndan geçerken mutlaka uğramanız gereken yerler arasında bulunmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.