saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Evde Bitkisel Şampuan Yapımı

02.01.2019
851
Evde Bitkisel Şampuan Yapımı

Doğal bitkisel şampuan yapmak herkesin ilgi konusu olmaya başladı. Bu durumun sebebi, günümüzde kullanılan şampuanların yüksek oranda kimyasal içermesinden kaynaklanmaktadır. Birçok şampuan saç dökmekte, kepek yapmakta ve saça zarar vermektedir. Saçınıza en uygun olan şampuanı seçmek de oldukça zordur. Şampuanların kaliteli ve etkili olsa da, her şampuan her saça uyum göstermemektedir. Evde bitkisel şampuanlar yaparak bu tip risklerin önüne geçebilir, saçınızı yıpratmadan koruyabilirsiniz. Evde bitkisel şampuan yapımı sayesinde su kirliliğinin de önüne geçmiş olursunuz. Günümüzde kullanılan şampuanların su kirliliği de yaratmaktadır.

Saç İçin Doğal Şampuan Hazırlamak:

Evde şampuan yoksa kendiniz şampuan hazırlayabilirsiniz. Üstelik bu yöntemi düzenli olarak kullandığınızda saçınızda olumlu değişiklikler olduğunu da fark edebilirsiniz. Bu sayede çok daha sağlıklı saçlara sahip olursunuz. Evde kullandığınız malzemelerle kolayca şampuan hazırlamanız mümkündür. Doğal şampuanlar saçınızı kurutmaz, zarar vermez ve hatta koruyarak sağlıklı uzamasını sağlar. Organik şampuan adı altında da birçok şampuan çeşitleri satılmaktadır ancak kendiniz de kendi şampuanınızı hazırlayabilirsiniz. Bu sayede çok daha doğal ve etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Saç Nasıl Yıkanmalıdır?

Doğal şampuan önerilerine değinmeden evvel, saçınızı nasıl yıkadığınız da saç bakımınız hakkında bahsedilmesi gereken önemli bir konuyu oluşturur. Saç yıkamasında dikkat etmeniz gereken konular vardır ve özen göstermezseniz saçınızı en doğru şekilde şampuanlasanız bile kepek ve yıpranma gibi problemler yaşayabilirsiniz. Saç yıkamasına dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Saç sürekli ve sık olarak değil, 2 günde 1 kez yıkanmalıdır.
  2. Aşırıcı sıcak ve aşırı soğuk su kullanmaktan kaçının. Aksi halde kepek problemleriyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.
  3. Şampuan kullanımını abartmayın. Avuç içinize küçük bir miktarda alacağınız şampuan, saçınızın temizlenmesi için yeterli olacaktır.
  4. Şampuanı saçınıza uygularken saç derinize güzelce yedirin ve masaj yapın.

Evde Doğal Bitkisel Şampuan Hazırlamak:

Şampuan yerine ne kullanabiliriz sorusu gündeme geldiğinde, evde bitkisel şampuan yapım yöntemlerinden bahsetmek mümkündür. Evde her zaman kullandığınız malzemelerle şampuan hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde bitkisel ve etkili bir yöntemle saçınızı temizlemiş olursunuz. Evde doğal ve bitkisel yollarla şampuan hazırlamak için verilen tarifler şu şekildedir:

  1. Portakal şampuanı: Bu şampuan için birden fazla malzemeye ihtiyacınız vardır. Sabun infüzyonu, yumurta, portakal suyu ihtiyacınız olan malzemelerdir. Portakal şampuanı hazırlamak için yarım litre sabun infüzyonu, 2 yemek kaşığı portakal suyu ve 2 yumurta sarısını çırpın. Ardından karışımı buzdolabında bekletin ve bir kavanoza ekleyin. Saçınızı yıkarken bu karışımı kullanırsanız, yumuşacık ve parlak saçlara sahip olursunuz.
  2. Gül suyu şampuanı: Özellikle koyu renkte saça sahip olan kişiler, gül suyu şampuanını deneyebilir. Bu şampuanın kullanımında, 2 çorba kaşığı sike, 2 çorba kaşığı gül suyu, 2 adet yumurta kullanılmaktadır. Bu malzemeler tamamen çırpılır ve saça uygulanır. 15 dakika bekletildikten sonra ılık suyla saç durulanır. Saç kremi de kullanarak daha etkili sonuç elde edebilirsiniz.
  3. Papaya ve aloe vera şampuanı: Zeytinyağlı sabundan şampuan yapımı gibi bir yönteme benzeyen bu şampuan, 1 adet büyük papaya ve 1 çorba kaşığı aloe vera jeli ile hazırlanır. Yarım fincan bebek şampuanı ve yarım çorba kaşığı zeytin yağına da bir çorba kaşığı limon suyu eklenir. Tüm malzemeler karıştırılır ve saçınıza sürülür. Şampuan yerine kullanılır ve özellikle kuru saçlar için birebirdir.
  4. Isırgan otu ve biberiye şampuanı: Evde doğal şampuan yapımı denildiğinde akla gelen ilk yöntemlerden biri de ısırgan otu ve biberiye şampuanıdır. Bunun için iki tutam saponaria ve bir bardak suyu kaynatın ve ardından 10-15 dakika bekleyin. Sıvıyı süzün ve beraberinde bir tutam ısırgan otu ve yarım çorba kaşığı taze biberiyeyi suda demleyin. Bu karışımı şampuan olarak kullanabilirsiniz, ardından saçınızı durulamanız gereklidir.

Ev Yapımı Şampuanların Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Evde şampuan bitti diyen kişilerin kullanabileceği bir yöntem olan bitkisel şampuanlar, kullanılırken dikkat edilmesi gereken konuları da gerektirmektedir. Ev yapımı şampuanlar kullanılırken mutlaka saçınız iyice durulanmalıdır. Aksi takdirde yumurta gibi malzemelerin kokusu kalabilir ve bu durumdan rahatsız olabilirsiniz. Ev yapımı şampuan kullanılırken alınan duşlar, ne çok soğuk ne de çok sıcak sularla gerçekleşmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.