saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Evde Doğal Ağda Nasıl Yapılır?

02.01.2019
261
Evde Doğal Ağda Nasıl Yapılır?

Evde doğal ağda yapımı oldukça basit bir süreç gerektirmektedir ve kullanılan malzemeler her evde bulunmaktadır. İstenmeyen tüylere yapılan ağdalar hazır satın alınabileceği gibi organik maddeler ile evde de yapılabilmektedir. Evde doğal ağda yapımında birçok doğal malzeme kullanılmaktadır ve hazır ağdalara göre daha az maliyetli olmaktadır. Evde doğal ağda yapmak için limon ve şekerin yanı sıra bazı karışımlarda aspirinde kullanılmaktadır. Evde doğal ağda yapımı oldukça basit olup kısa süre içinde ağda kullanılabilir hale gelmektedir.

Limon ve Aspirin ile Doğal Ağda Yapımı

Limon ve aspirin içeren doğal ağda tarifi bulunmaktadır. Bu tarif ile kolay ve hızlı bir şekilde evde doğal ağda yapılabilmektedir. Limonun asit özelliği, şeker ve aspirin birleştiği takdirde ortaya yapışkan bir madde çıkmaktadır. Bu madde doğru oranlarda yapılır ise organik ağda olarak da kullanılabilmektedir. Limonlu ağda yapımında gerekli malzemeleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • 2 su bardağı kadar şeker
 • 4 yemek kaşığı limon suyu
 • 4 yemek kaşığı su
 • 2 tane aspirin karışımda kullanılan malzemelerdir.

Limon ile Organik Ağda Nasıl Yapılır?

İki ayrı kapta karışımların hazırlanması gerekmektedir. Limon ve şeker bir kapta karıştırılmalı; aspirin ve su ise başka bir kapta karıştırılmalıdır. Aspirin eriyene kadar suyun içinde karıştırılması gerekmektedir. Köpürmeye başlayana kadar karıştırmaya devam edilebilir. Karıştırma işlemlerinin ardından tüm malzemeleri bir tencereye aktarmak gerekmektedir. Kısık ateşte karışım kaynayana kadar karıştırılmaya devam edilmelidir. Karışım karamelleşmeye başlayana kadar karıştırmaya ve kaynatmaya devam edilmesi gerekmektedir. Evde bezsiz ağda nasıl yapılır merak edenler bu karışımı uygulayabilir. Ağda karamelleştikten sonra soğuması için cam bir kaba alınması gerekmektedir. Daha sonra ağdayı kullanabilirsiniz.

Evde Kolay Ağda Tarifi

Evde kolay ağda yapımı için gerekli malzemeler bulunmaktadır. Sirke, su ve şeker ile kolaylık ile evde organik ağda yapılabilmektedir. Eğer sirke yok ise yerine limon suyu da tercih edilebilmektedir. Evde kolay ağda tarifi için gerekli malzemeler ve ölçülerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • 4 yemek kaşığı sirke
 • Yarım çay bardağı kadar su
 • 3 su bardağı şeker gerekli olan malzemelerdir. Yapılacak olan ağdanın fazlalığına göre bu malzemeler arttırılabilmektedir.

Evde Kolay Ağda Tarifinin Yapılışı

Evde kolay ağda tarifinin hazırlanışı oldukça basittir. Su ve şekeri karıştırdıktan sonra şeker eriyene kadar ısıtılması gerekmektedir. Bu işlemin ardından sirkenin de karışıma eklenmesi gerekmektedir. Karışıma eklenen sirke ile birlikte ağda kıvamı elde edilene kadar karıştırılması ve kısıt ateşte ısıtılması gerekmektedir. Kısıt ateşte kaynayan karışımın yaklaşık 20 dakika daha karıştırılması, alınacak olan verimi arttıracaktır. Ağda kıvamına gelen karışımı tencereden alıp cam bir kaba yerleştirilmelidir. Cam kabın içinde oda sıcaklığında soğuması gereken karışımı soğuduktan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca ağdayı buzdolabında da soğutabilir ya da orada tutabilirsiniz. Evde ağda yapımı kolay bir şekilde hazırlanmaktadır.

Evde Yapılan Doğal Ağda Nasıl Kullanılır?

Evde yapılan doğal ağda soğumaya bırakıldıktan sonra kullanılabilmektedir. Ancak ağda işlemini yapmadan önce bölgeyi su ile temizlemek gerekmektedir. Yıkayıp durulanan bölgeye ağda uygulanabilir. Ağda öncesinde bölgenin yıkanma sebebi ise gözeneklerin açılmasıdır. Bölgenin temizlenmesi ile gözenekler açılacak ve ağda işlemi daha kolay olacaktır. Evde sir ağda tarifi hazırlandıktan ve soğutulduktan sonra vücuda uygulanabilmektedir. Ağdanın nasıl uygulanması gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ağda yapılacak bölge temizlenmeli ve durulanmalıdır.
 • Temizlenen bölgeye tüylerin çıkış yönüne doğru ağdanın sürülmesi gerekmektedir.
 • Ağda bir çubuk yardımı ile sürülebilir.
 • Ağdayı kullanmadan önce kolay yapışabilmesi için ısıtılması gerekmektedir. Ancak fazla ısınmamasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde deride tahriş meydana gelebilir.
 • Ağda bandını bu bölgeye yapıştırdıktan sonra hızlı bir şekilde çekilmesi gerekmektedir.
 • Ağda bandı yerine direkt ağdayı yapıştırıp onu da tüyün çıkışına doğru çekebilirsiniz.
 • Bandı ya da ağdayı vücuttan kaldırırken hızlı davranılması gerekmektedir.

Ağda Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde ağda nasıl yapılır sorusu evde ağda yapmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Evde ağda yapmak oldukça kolay bir işlemdir ancak dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Ağda yapılacak bölgeye uygulanan ağdanın çok kalın ve sıcak olmaması gerekmektedir. Ayrıca ağda yapılan bölgenin önceden temizlenerek gözeneklerinin açılmasını sağlamak da gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.