saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fasting Diyeti Nasıl Yapılır?

20.11.2018
138
Fasting Diyeti Nasıl Yapılır?

Fasting diyeti, aralıklı oruç diyeti olarak da adlandırılır. Kilo verme ve yağ yakma hedeflerinize ulaşmak adına uygulayabileceğiniz diyet programlarından biri. Aç kalmak ve aralıklı beslenmek ile vücut komposizyonunu geliştirmek amaçlanır.Bir nevi besin zamanlama diyetidir.  İştahın kontrol edilmesini sağlar.

Besin Zamanlaması Nedir?

Besin zamanlaması olarak nitelendirilen fasting diyeti son zamanlarda oldukça popüler bir hale geldi. Peki besin zamanlaması nedir ve nasıl yapılır? Öncelikle besin zamanlamasının beslenmede ne kadar önem taşıdığını incelemek gerekiyor.

Beslenme piramidinin el altında kaloriler, onun bir üzerinde makrolar, mikro besin kalitesi ve su, zamanlama ve son olarak zirvede supplement bulunur. Besinleri ne zaman aldığınız ne kadar aldığınızdan daha az bir öneme sahip. Günlük ihtiyacınız olan kalorileri dengeli olarak vücudunuza almadığınızda bu diyette bir işe yaramayacaktır. Besin zamanlaması yaparken dikkat etmeniz gereken vücudunuz ihtiyaç duyduğu oranda protein ve kalori almanız. Fasting örnek menü hazırlamalarında bu piramit dikkate alınır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Elma Sirkesi Diyeti Nasıl Yapılır?

Fasting Diyeti Nasıl Yapılır?

Fasting diyeti adına gün içerisinde aralar belirlenir. Beslenme ise belirlenen aralıklarda yapılır. Bu diyette günün 16 saati aç geçiriliyor. 4 ya da 6 saatlik aralıklar ile yemek yenir. Aralıklı oruç diye adlandırılmasının nedeni budur.

Hızlı Diyet: Haftanın 5 günü boyunca aldığınız enerji kadınlarda 500 kalori ve erkeklerde 600 kalori civarındadır. Haftanın iki günü seçilerek diyet yapılır.

 • Saat 07.00 ve 11.00 arasında aç kalma, oruç uygulanır.
 • 00 ve 12.00 arasında ise egzersiz yapılır.
 • Bunun yanı sıra 12.00 ve 18.00 arasında dengeli ve sağlıklı bir menü seçilerek yenir.
 • 00 ve 23.00 arasında aç kalma, oruç uygulanır.
 • 00 ve 07.00 arasında uyku zamanıdır.

Fasting ile zayıflayanlar bu programa uyum sağlar. Yemek için ekmek, makarna, patates gibi karbonhidratlar azaltılır. Tereyağı, yumurta, avokado, yeşil sebzeler, derisiz tavuk eti tüketilmesi önerilir. Ayrıca yeşil sebzeler, Hindistan cevizi, avokado tüketilir.

Yemek yeme programında serbest bırakılan birtakım yiyecekler bulunur. İntermittent fasting örnek menü incelendiğinde serbest olan yiyecekler; sade kahveler, bitki çayları, badem, iki dilim elma. Çay ve kahve içmekten hoşlananlar ise içerisine bir miktar süt ekleyebilir. Sütün içerisinde yüksek miktarda protein bulunduğundan dolayı sağlıklıdır.

Fasting Diyeti Yararları

Diyabet hastaları bu diyeti yapmadan önce mutlaka uzman bir diyetisyenle görüşme sağlamalıdır. İntermittent fasting diyeti yararları ise şu şekildedir;

 • İnsülin ve leptin ideal sağlık için oldukça önemli. Fasting diyeti bu unsurların normalleştirilmesini sağlar.
 • Açlık hormonu olarak adlandırılan ghrelin seviyesi dengelenir.
 • Vücudunuzda iltihaplar var ise bu iltihaplar diyet sayesinde hafifler.
 • Öğrenmeyi olumlu derecede etkiler ve hafıza fonkiyonlarının iyileştirilmesinde son derece etkilidir.
 • Büyüme hormonun artmasında etkilidir. Yağ yakımı ve kas yapımı hızlanır.
 • Sağlıklı gıdaların tüketilmesi dinç olmanızı sağlar. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.
 • Yaşlanmayı geciktirir. Uzun süre aç kalınması hücrelerde oksidatif radikallerin birikmesini sağlar. Böylelikle yaşlanma ve hastalık gibi sorunlardan uzak kalınması desteklenir.
 • Yemeğin daha kolay bir şekilde planlanması sağlanır.

Fasting Diyeti Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler

İntermittet fasting yapanlar açlık süresinde tatlandırıcısı olmayan içecekleri tüketebilir. İlk defa bu diyeti uygulayanlar ilk gün için 16 saat aç kalmamaya çalışmalı. Açlık süresi yavaş yavaş arttırılmalı. Zamanlamaya uymanız oldukça önemlidir. Açlık ve yemek sürelerinin dışına kesinlikle çıkılmamalı. Bunun dışında;

 • Diyet esnasında sağlıklı gıdaların tercih edilmesi son derece önemli. İşlenmemiş gıdaları tüketmeye özen gösterin.
 • Besinlerin karbonhidrat, yağ ve protein açısından değerlerini hesapladıkta sonra tüketin.
 • İlk gün diyet sizi zorlayabilir. Bu nedenle diyetle beraber uygulayacağınız egzersizi daha hafif tutmanızda yarar var.
 • 18 yaşının altında bulunanlar, aşırı kilosu olanlar, emzirenler ve hamile olanların bu diyeti uygulaması önerilmez.
 • Karbon hidrat seviyesi yüksek olan gıdaları tüketmeye özen gösterin. Balık, yumurta ve et tüketimi diyet için idealdir.

Pilav, ekmek ve makarnadan uzak durun. Su, soda, kahve ve yeşil çay tüketmenizde herhangi bir problem yok. Ancak çayı şekersiz ya da az şekerli tüketmeniz gerekiyor. Diyet boyunca kan şekeriniz düşeceğinden dolayı egzersiz yaparken dikkatli davranmanızda yarar var.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.