saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fesleğen Diyeti Nasıl Yapılır?

05.12.2018
574
Fesleğen Diyeti Nasıl Yapılır?

Fesleğen diyeti kilo vermek için uygulanan diyet programlarından birisidir. Kilo vermek isteyen kişiler sağlıklı beslenmenin yanında yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı içecekler yardımı ile de daha hızlı kilo vermektedirler. Fesleğen çayı da metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye sağlayan bitki çaylarından birisidir. Ayrıca stres ve kortizol seviyelerini düşürme etkisi de bulunmaktadır.

Fesleğen Diyeti Nedir?

Fesleğen diyeti zayıflamaya yardımcı olan fesleğen çayı ile yapılır. Sağlıklı bir diyet listesinin yanında kullanılan metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı fesleğen çayı tüketilir. Fesleğen çayının içinde bulunan birçok yararlı asit sayesinde kilo ermenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda fesleğen çayı güçlü bir antioksidan olduğu için de diyet listenizde kullanarak daha hızlı kilo vermenizi sağlayacak bir içecektir.

Fesleğen Nasıl Zayıflatır? Bu sorunun cevabı fesleğenin faydalarında gizlidir. Fesleğen hem güçlü bir antioksidan hem de vücuttan toksin atımını sağlayan bir bitkidir. Bu yüzden ödem atımı sağlayarak kilo vermenizi sağlayacaktır.

Hint kültüründe fesleğen yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğu düşünülen bir bitkidir. Bu yüzden de oldukça çok tercih edilen bir bitkidir.

Fesleğen Diyeti Kimlere Önerilir?

Fesleğen diyetini herkes yapabileceği gibi stres durumu nedeni ile kilo alan kişilere özellikle tavsiye edilen bir diyettir. Çünkü fesleğen bitkisinin stres azaltıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca fesleğen tüketimi ile vücutta adrenalin ve kortizol artışı yaşanır. Ayrıca fesleğen sindirim sistemini yatıştırırken bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlar. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Tuz Diyeti Nasıl Yapılır?

Fesleğen bitkisi içerisinde eter yağı bulunur. Bu sayede tokluk hissi artar ve iştah kontrolü sağlanmış olur. Böylece kilo vermek daha kolay hale gelecektir.

Fesleğen Diyet Listesi ve Tüketimi

Fesleğen diyet listesi birçok farklı çeşitte olabilir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet listesinin ara öğünlerine fesleğen çayı koyularak metabolizma hızlandırıcı etkisi ile daha kolay kilo vermeyi sağlayabilir. Kahvaltı öğününün yanında siyah çay yerine fesleğen çayı kullanılabileceği gibi akşam yemeğinden 2 saat sonraki ara öğünde de fesleğen çayı tüketilebilir.

Fesleğen Diyeti Nasıl Yapılır? Fesleğen diyetine sabah 1 fincan fesleğen çayı ile başlanır. Kahvaltıda 1 yumurta ve beyaz peynir eşliğinde bir ince dilim ve bol yeşillik tercih edilir. Öğle yemeğinde ise 8 kaşık sebze yemeği yanında yoğurt ve salata önerilir. Öğle yemeğinden 2 saat sonra fesleğenli çay içilir. Akşam yemeğinde ızgara tavuk ya da ızgara balık yanında bol yeşil salata ve ceviz önerilir.

 

Fesleğen çayı nasıl yapılır?

Fesleğen çayı nasıl yapılır?  Fesleğen çayı güçlü bir antioksidan olmasının yanında tok tutarak vücuttan fazla suyun atılmasını da sağlar. Bu çayı şu şekilde tüketmelisiniz. 2-3 yaprak fesleğen yaprağını kaynamış olan bir bardak suyun içerisine atarak 8-10 dakika bekletmelisiniz. Fesleğen yaprakları demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Bu şekilde tüketerek fesleğen çayı ile zayıflayanlar arasına siz de girebilirsiniz.

Fesleğenin Faydaları

Fesleğen içerisinde vicenin ve orientin olarak polifenolik flavonoidler bulundurduğu için antioksidan özelliği taşımaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayarak kilo vermeyi sağlar.

Fesleğen aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı ve grip tedavisi için de kullanılan bir bitkidir.

Fesleğen içerisinde öksürük şuruplarında bulunan bileşenlerden barındırır. Bu yönü ile de öksürüğün tedavisinde de kullanılır.

Fesleğen ile zayıflama da bir başka faydasıdır. Fesleğen çayının tok tutucu bir özelliği bulunmaktadır. Ayrıca iştah düzenleyici bir etkisi de bulunduğu için iştah kontrolü de sağlanmış olur.

Fesleğen yaprakları çiğnenerek de tüketilebilir. Bu sayede enfeksiyonların önlenmesine de katkı sağlar. Ayrıca iltihap gibi bazı problemlerin de çözümünde fesleğen yaprakları kullanılır.

Fesleğenin en önemli özelliklerinden birisi de stres azaltıcı olması ve aynı zamanda kortizon dengeleyici özelliği bulunmaktadır.

Fesleğen bitkisi kontrollü kullanılmalıdır. Fazla kullanımı sonucunda yan etkiler oluşabilir. Günde 2 fincan fesleğen çayı tüketimi sağlıklı olarak bilinmektedir. Fazla kullanımı sonucunda sindirim sisteminde bir takım farklılıklar ortaya çıkabilir. Hamile olan kadınların, annelerin ve epilepsi hastalarının kullanmadan önce bir hekime başvurmaları önemle hatırlatılır. Ayrıca fesleğen bitkisine karşı bir alerji durumunuz söz konusu ise kesinlikle kullanmayınız.

Fesleğen diyeti sağlıklı bir diyet listesinin içinde ara öğünlerde içilecek fesleğen çayları ile yapılır. Sadece fesleğen çayı içerek zayıflamak mümkün değildir. Sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi ile desteklenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.