saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fil Hastalığı Nedir?

30.01.2019
318

fil hastalığı belirtileri nelerdir , nasıl geçer? Fil hastaığının tedavisi var mıdır? Ameliyat gereklimidir? Fil hastalığına hacamat yapılır mı? Hangi bölüm ilgilenir? Fil hastalığından korunmanın yolları nelerdir? fil hastalığında beslenme şekli nasıl olmalı?

Fil Hastalığı Nedir?

Lenfödem nedir ve tedavi yöntemleri Lenfödem hastalığı halk arasında fil hastalığı olarak bilinmekte olan vücut şişkinliğinin adıdır. Lenfödem lenf sıvısı ile ilgilidir ve lenf kanallarının görevini yerine getirmemesi sebebi ile fil hastalığı oluşmaktadır. Fil hastalığı vücutta görülen şişkinliğe verilen isimdir ve orantısız şişemler meydana gelir. Fil hastalığı olan kişilerin derilerinde deformasyon oluşmaktadır ve bu deformasyon sebebi ile çoğu zaman toplum içinde problem yaşamaktadırlar. Lenfödemin oluşum nedenleri bir hayli fazladır ve özellikle radyoterapi gibi tedaviler sebebi ile oraya çıkmaktadır. Lenfödem oluşumunda birçok belirti de görülmektedir ve bu belirtiler arasında el ve kollarda şişlik, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler bulunmaktadır.

Fil Hastalığı

Fil hastalığı bir lenf hastalığıdır ve lenf kanallarının lenf sıvısının taşıyamaması ve kanalların bozulması nedeni ile meydana gelmektedir. Fil hastalığı çok riskli bir hastalıktır ve bu hastalığa yakalanan kişilerin gündelik yaşamları neredeyse devam edemeyecek bir duruma gelmektedir. Bu neden ile hastalığın erken teşhisini yapmanın büyük bir önemi bulunmaktadır. Fil hastalığı Lenfödem ismi ile de bilinmektedir ve temel olarak lenflerde meydana gelen ödemi anlatmak amacı ile Lenfödem ismi verilmiştir. Halk arasında ise fil hastalığı olarak bilinmektedir. Ancak hastalığın uluslararası adı filariasis olup genellikle bu isim ile tanınmaktadır.

Fil Hastalığı ile Hastanelerin Hangi Bölümleri İlgilenir?

Fil hastalığı ile hastanelerin birçok bölümü ilgilenmektedir. Farklı hastalıklara da sebep olduğu için fil hastalığı ile hastanelerin tek bir bölümü ilgilenmemektedir. Fil hastalığı hangi bölüm ilgilenir şu şekilde açıklamamız mümkündür;

 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Klinik mikrobiyoloji
 • Kalp ve damar cerrahisi (kardiyoloji)
 • Cildiye
 • Plastik cerrahi

Bölümlerine gidilerek farklı alanlardaki uzman doktorlar tarafından tedavi olunmaktadır. Fil hastalığının tedavi süreci bir hayli yoğun olup hastalığın erken teşhisi oldukça önemlidir.

Fil Hastalığının Belirtileri Nedir?

Fil hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilere hastaların önem göstermesi ve ilgili bölümlere giderek tedavi olmaları gerekmektedir. Genellikle farklı hastalıklar sebebi ile yapılan tetkik ve kontroller sonucunda fil hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu neden ile yıl içinde düzenli aralıklar ile (en az 1 en fazla 3 kere) check up yaptırılarak genel bir kontrole girilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Deride kuruma
 • Çatlak oluşumu
 • Ten renginin daha koyu bir hale gelmesi
 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Kıyafet ve aksesuarların cilt üzerinde iz bırakması
 • Bol gelen kıyafet ve aksesuarların vücudu sıkması
 • İdrarın süt renk ve kıvamına geçiş yapması
 • Halsizlik
 • Parmak hareketlerinin sınırlı bir duruma gelmesi
 • Erkeklerde penis ile ilgili problemler ve penis derisinde meydana gelen hasarlar
 • Erkeklerde penis ağrısı görülmesi ve penis yanması
 • Kadınlarda vajina ile kalça arasında kalan bölümde şişmelerin meydana gelmesi
 • Kadınlarda meme büyümesi
 • Huzursuzluk
 • Gergin ruh hali
 • Genel olarak ise dalakta ve diğer iç organlarda büyüme ve şişme meydana gelmektedir.

Fil hastalığının belirtileri bu şekilde olup tedavi edilmediği takdirde farklı hastalıklara da neden olabilmektedir.

Fil Hastalığının Tedavisi Nedir?

Fil hastalığının tedavisinde ilaç ve egzersiz gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu hastalığın kesin bir tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır bu sebep ile de farklı tıp bölümlerinin önerilerine bağlı olarak geleneksel hareket edilmektedir. Egzersiz ve ilaç tedavisi ile hastalığın ilerlemesi kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır ancak gerekli görüldüğü noktada cerrahi operasyon da yapılmaktadır. Fil hastalığının tedavisi için net olarak çözüm olacak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

 • İlaç tedavisi
 • Egzersiz ve bedensel aktivitenin hareketlendirilmesi
 • Cilt bakımı
 • Fizyoterapi
 • Cerrahi operasyon
 • Kompresyon
 • Dekonjestif tedavi gibi birçok farklı tedavi yöntemi fil hastalığına yakalanan kişide denenmektedir.

Tam Dekonjestif Tedavi Nedir?

Tam dekonjestif tedavi yöntemi fil hatalığına yakalanan kişinin iyileştirilmesi üzerine planlanmış bir tedavi yöntemidir. Hastanın daha iyi bir yaşam standardına sahip olması için uğraşılmaktadır. Bu neden ile de birçok farklı terapi hastaya uygulanmaktadır. Bu tedavi yönteminden ve terapilerden herkes faydalanamamaktadır. Özellikle diyabet ve kalp yetmezliği gibi hastalıklara sahip kişilere tam dekonjestif tedavisi uygulanamamaktadır.

Fil Hastalığı İçin Cerrahi Operasyon

Fil hastalığına yakalanan kişiler için son çare olarak cerrahi müdahale tercih edilmektedir. Cerrahi müdahalede hastanın şişme görülen ve fil hastalığının bulaştığı noktalar için ameliyat yapılmaktadır. Ameliyatta şişme yapan alan tedavi edilmekte olup su kitlelerinin yok edilmesi için uygulanmaktadır. Ayrıca fil hastalığının semptomları erkeklerde penislerde daha çok görülmektedir ve penisin işlevini doğrudan etkilemektedir. Cerrahi müdahale ile de testislerin çalışmasını engelleyen semptomların üzerine gidilerek ameliyat ile rahatlatma yapılmaktadır.

Fil Hastalığında Önerilen Egzersiz Tedavisi

Fil hastalığında hastanın hareketsiz kalmaması gerekmekte olup diğer organların ve eklemlerin etkilenmemesi için egzersiz yapılması tavsiye edilmektedir. Egzersiz yapılması için ise bazı yöntemler önerilmektedir. Fizyoterapi ile de birleştirilebilen bu egzersizler hastanın gün içinde azdan çoğa doğru hareket etmesini sağlamaktadır. Özellikle fil hastalığından etkilenen bölgeler için egzersiz yapılması gerekmektedir. Lenf sıvısının harekete geçmesini ve lenf kanallarının da işlevini yerine getirmesi için önerilen egzersizler fil hastalığında sıkça tekrarlanan ve tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir.

Fil Hastalığının Gelişimi

Fil hastalığına cerrahi operasyonlar neden olmaktadır. Genellikle lenf bezlerinin alımı sebebi ile fil hastalığı ortaya çıkmakta olup oldukça riskli olması sebebi ile de erken teşhisinin önemli olduğu bir rahatsızlıktır. Fil hastalığının nedenleri arasında radyoterapi gibi ışın tedavileri yer almaktadır ve doğrudan lenf bezlerinin vücuttan alınması da fil hastalığını tetiklemektedir. Fil hastalığının ortaya çıkışında özellikle koltuk altındaki lenf bezlerinin alınması ya da bu bölgeye biyopsi uygulanması lenf bezlerinin gelişimini etkileyecek ve kanalların tıkanmasına neden olacaktır. Bu neden ile de fil hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Lenfödem Hastalığının Nedenleri

Lenfödem ile fil hastalığı aynı hastalık türüdür ve cerrahi tedaviler, radyoterapi ve ilaç tedavileri ile ortaya çıkabilmektedir. Fil hastalığını tetikleyen en önemli unsur ise lenf bezlerinin cerrahi yöntemler ile alınması ya da daraltılmasıdır. Bu işlemler sebebi ile fil hastalığı ortaya çıkmaktadır. Fil hastalığının ortaya çıkışını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır ve lenf kanallarının bozulmasına sebep olacak herhangi bir müdahale ya da hastalık doğrudan fil hastalığını meydana getirmektedir. Özellikle kanser, meme kanseri ve prostat tedavi ve cerrahi operasyonları sonrasında yüzde 25’lik bir oranda fil hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Fil Hastalığı Kimlerde Görülür?

Fil hastalığı genellikle daha önce ameliyat olmuş olan kişilerde meydana gelmektedir. Fil hastalığının nedenleri arasında prostat, meme kanseri ve diğer ameliyat ve cerrahi yöntemler yer almaktadır. Vücudundan lenf bezi alınan kişilerde de fil hastalığı görülebilmektedir. Fil hastalığının ortaya çıkışını tetikleyen en önemli unsurlardan bir ide koltuk altında yer alan lenf bezlerinin alınması ya da müdahale yapılmasıdır.

Fil Hastalığının Evreleri Nelerdir?

Fil hastalığının 3 evresi bulunmaktadır ve bu evrelere göre tedavi yöntemleri tercih edilmektedir.

 • İlk evre erken teşhis evresidir ve hastalıktan kolaylıkla kurtulma ihtimali bulunmaktadır. Sadece ödem görülür.
 • İkinci evre kronik fil hastalığı evresidir ve hareketlerin azalması, güç kaybı ve halsizlik görülür.
 • Son evrede ise hastalığın son seviyesidir ve tedavi edilmez ise kişinin hayatını kaybetmesine neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.