saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fındığın Faydaları Nelerdir?

17.09.2018
78
Fındığın Faydaları Nelerdir?

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Fındığın faydaları ve zararları alınan miktarın doğruluğuna bağlıdır. Özellikle düzeni ve ölçülü tüketildiği zaman hiçbir zararın meydana gelmeyeceğini de uzmanlar teyit etmektedir. Ülkemizde hala doğal kalmayı başarmış tarım alanlarından bazılarında yetiştiriciliği yapılır. Üstelik dünyanın çeşitli bölgelerine de ihraç gerçekleştirilir.

Doyurucu, yararlı yağlarla dolu harika bir atıştırmalıktır. Dünya listesinde süper yiyecek olarak adlandırılır. İnsanın bünyesini mermer gibi sağlamlaştırdığı bilinir. Protein, doymamış yağlar, vitamin ve mineraller dışında lif kaynağıdır.

Ancak ne yazık ki ülkemizde, çikolata firmaları en iyi fındıkları satın alır. Arta kalanlar ise halkın kullanımına sunulur. Bu nedenle ürün seçimi konusunda ayrıca dikkatli olmalısınız.  Sadece çiğ ya da kavrulmuş olarak değil aynı zamanda mutfağınızdaki hamur işlerinde de yer verebilirsiniz.

Yağı da zeytin yağından sonra en çok tercih edilen seçeneklerden biri olmalı, sofraya zengin besin kaynağı yüklenmelidir. Üretim konusunda revizyona gidilirse bu sektörden elde edilecek olan karın artacağı da belirtilmektedir.

 

Çiğ Fındığın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Çiğ fındığın faydaları nelerdir konu başlığının özellikle bizim ülkemiz bazında detaylı bir biçimde bilinmesi gerekmektedir. Dünyanın %70 oranında fındık üretimi bizim ülkemizde gerçekleşmektedir. Adeta bu ürün ülkemizin kalite simgesi olmaya adaydır. Üretiminde bu denli etkin olduğumuz bir yemişin faydaları hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır;

  • Kalp sağlığının korunmasını sağlamaktadır. İçerisinde yer alan kaliteli yalar ile elde edilecek olan faydanın daha da ön plana çıktığı görülmektedir.
  • Hastalıklara karşı dayanıklı olmayan kişilerin dayanıklılıkları ve bağışıklıkları bu şekilde artış göstermektedir.
  • Beyin sağlığını koruyan en önemli niteliklerdendir. Özellikle unutkanlığa karşı kişilerin kullanıma alabilecekleri en önemli silahlardandır. Alzheimer’in önleyici faktörlerinin başında muhakkak fındık kendini göstermektedir.
  • İçerisinde yer alan faydalı yağlar ile ruhsa dengenin elde edilmesi için de en önemli besinlerden bir tanesidir.

Bu faydaların çiğ olarak daha net alındığı ve kalori bakımından da çok daha düşük olduğunun atı çizilmelidir. Diyetisyenler genel olarak kilo verme sürecinde olan kişilere çiğ fındık önermektedir. Bu şekilde kalori alımı dengelenmektedir. İçerisinde bulunan yap oranının oldukça yüksek olması kilo problemi olan kişileri tersi söz konusu olduğu zaman zor durumda bırakabilmektedir.

Kavrulmuş Fındık Zararlı Mıdır?

Kavrulmuş fındığın faydaları da oldukça fazladır. Çiğ fındık ile aynı minvalde olan bu faydaları gölgeleyen bir kalori söz konusudur. Kilo sorunu olan kişilerin kesinlikle kavrulmuş ürün tercih etmemeleri gerekmektedir. Zararları incelendiği zaman kavrulma işlemi muntazam bir biçimde gerçekleştirilmediyse kanserojen maddelerin açığa çıktığı görülebilmektedir. Bu nedenle kavrulmuş olarak tüketmek isteyen kişilerin muhakkak güvenilir kaynaktan satın alım gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Fındığın Saça ve Cilde Faydaları

Taze fındığın faydaları kapsamında kadınların en çok ilgisini çeken noktaların başında saç ve cilde verilen öne kendini göstermektedir. Fındığın saça ve cilde sağladığı faydalardan bazıları;

  • Saç köklerinin sorunlu olmasından ve dayanıksız olmasından muzdarip olan kişilerin muhakkak fındıktan faydalanmaları gerekmektedir. Saçın hem matlığını almakta hem de saç köklerinin çok daha kuvvetli olmasına yardımcı olmaktadır.
  • Saçlarının kuru olmasının dışında cildinde de kuruluk problemi olan kişilerin muhakkak fındığa ve fındık yapına bir şans vermeleri gerekmektedir. Herhangi bir alerjik hassasiyetiniz söz konusu değilse seyrelterek ya da direkt olarak saçınıza fındık yapını ekleyebilirsiniz. Bu konuda bir sakınca bulunmamaktadır.

Fındığın saça faydaları da göz önünde bulundurulduğu zaman haftada en az bir avuç kadar tüketmeniz önerilmektedir. Kadınların da erkeklerinde ciltleri bu şekilde düzenli şekilde tüketildiği zaman çok daha ön plana çıkacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.