saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer?

17.09.2018
101
Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer?

Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer?

Evde fıtık tedavisi yapmak aslında çok kolay olsa da biraz riskli olduğu için doktorlar tarafından çok fazla önerilmemektedir. Ancak yine de doktorların da onayladığı fıtık yastıkları ya da basit egzersizler gibi evde kullanılabilecek pek çok yöntem vardır. Bunları doktorunuzun önerdiği tedavilere ek olarak kullanabilirsiniz.

Evde Fıtık Tedavisine Pratik Çözümler

İlk olarak fıtığınızın hangi bölgenizde olduğu çok önemlidir. Yaygın olarak sırt ve boyun fıtıkları görülmektedir. Evde bu konuda yapabileceğiniz ilk şey yastıklarınızı değiştirmektir. Çok yumuşak ve alçak yastıklar yerine yüksek ve sert yastıkları tercih etmeniz çok önemlidir. Bu konuda da medikallerde fıtıklar için özel yastıklar bulunmaktadır. Onları tercih ederek ağrılarınızın kısa süre içerisinde geçmesini sağlayabilirsiniz.

Fıtık özellikle çok fazla masa başında çalışan insanlarda sık sık görülmektedir. Bu nedenle masa başı bir iş yapıyorsanız, belinizin boşluğunu dolduracak şekilde yastıklar kullanmanız çok faydalı olacaktır. Ayrıca masa başında saatler geçirmek, hareketsiz kalmanıza da neden olacaktır. Bu da fıtık ağrılarını arttıran bir durum olduğu için mümkün olduğunca hareket etmeye özen göstermelisiniz.

Fıtık hangi bölgenizde olursa olsun dik durmak ve mümkün olduğu kadar dik oturmak da çok önemlidir. Fıtık ağrıları için bu üç duruma çok dikkat etmelisiniz.

Fıtık Ağrılarına Bitki Çayları İle Çözümler

Fıtık ağrılarınızı bitki çayları hazırlayarak engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk bahsedeceğimiz bitki taze kozalaktır. Yaklaşık 4-5 gram taze kozalağı güzelce yıkayın ve temizleyin. Daha sonra 1 bardak su ile beraber güzelce kaynatın. Dilerseniz biraz tatlandırın ve günde 1 kere için. Bu bitki çayı kısa sürede ağrılarınızı geçirecektir. Taze kozalak fıtığı yok eden şifalı bitkiler olarak bilinir.

Başka bir seçenek ise defne yaprağıdır. Yaklaşık 10 gram defne yaprağını 5 dakika kadar kaynatın ve günde 2 kere için. Aynı şekilde bu da çok iyi bir çözüm olmaktadır.

Rezene de pek çok şeye olduğu gibi fıtık ağrılarına da çok iyi gelen bitkilerden bir tanesidir. 5 gram civarında rezene tohumunu 1 bardak su ile kaynattıktan sonra demlenmesini bekleyin ve yine günde 2 kere için. Yaklaşık 2-3 günlük kullanım sonucunda ağrılarınızın geçtiğini göreceksiniz.

Kırkkilit otu da bel fıtığında sıklıkla kullanılmaktadır. 1 bardak klorsuz su üzerine 2-3 parça kırkkilit otu ekleyin ve diğer seçeneklerde olduğu gibi kaynatın. Bunun diğerlerinden farkı ise içilmiyor oluşudur. Yani kaynattığınız bu karışımı lapa halinde fıtık olan bölgeye sürmeniz gerekmektedir. Eğer isterseniz lapadan kalan suyu günde 1 bardağı geçmeyecek şekilde içebilirsiniz. Ya da lapanın temizlenmesi için banyodan önce bu suyu da kullanabilirsiniz.

Lahana İle Fıtık Ağrılarınıza Son Verin

Lahana yaprağının iyileştirme özellikleri herkes tarafından bilinmektedir. Fıtık ağrıları için lahana da iyi bir çözüm olarak kullanılmaktadır.

Öncelikle lahana yapraklarını alın ve güzelce temizleyin. Daha sonra yarım bardak sütün içerisine ekleyin. 10 dakika boyunca bu karışımın kaynamasını ve macun haline gelmesini sağlamak için öğütün. İstediğiniz kıvama geldikten sonra biraz sıcaklığı geçince ağrı olan bölgelerinize sürün. Haftada 3 kere yarımşar saat bu uygulamayı yaparak fıtık ağrılarınızın en hızlı şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz. Etkisini tam olarak görmek istiyorsanız düzenli olarak uygulamanız ve ağrılarınız geçtikten sonra bir süre daha devam etmeniz çok önemlidir. Lahana ve süt tamamen zararsız olduğu için hiçbir yan etkisi de olmayacaktır. Tek şart kaynattığınız karışımın mutlaka biraz soğumasını beklemenizdir. Yani kaynar halde ağrı olan bölgelerinize sürerseniz, sıcaklıktan dolayı sürdüğünüz bölge zarar görebilir bu nedenle dikkat etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.