saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fodmap Diyeti Nasıl Yapılır?

14.12.2018
119
Fodmap Diyeti Nasıl Yapılır?

Fodmap diyeti sindirim soruyu yaşayan kişilere uygulanan bir diyettir. Bu diyet yöntemi genellikle kabızlık, karın ağrısı, gaz, ishal ve şişkinlik gibi problemler yaşayanlar için önerilen bir diyettir. Bu belirtileri yaşayan kişilerde irritabl bağırsak sendromu (IBS) denilen bir hastalığın bulunması ihtimali yüksektir. İBS hastalığı bağırsağı etkileyen ve sindirim sistemi bozukluklarına yol açan yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri arasında kramp, karın ağrısı, gaz, kabızlık ve diyare bulunmaktadır. Yani IBS uzun vadede tedavi edilmesi gereken kronik bir durum. Bu hastalığın tedavisinde isi bazı besinlerin kısıtlanması ile yapılan Fodmap diyeti ile yapılmaktadır.

Fodmap Diyeti Nedir?

Fodmap “Fermente edilebilen Oligosakkaritler, Disakkaritler, Monosakkaritler ve Polioller” baş harflerinden oluşturulmuş bir kelimedir. Fodmap bazı insanların sindiremediği kısa zincirli karbonhidratların kısıtlanması üzerine kurulmuş bir diyettir. Bazı insanlarda bu karbonhidratların emilimi yavaş olduğu için bağırsakların hareketliliğinin artmasına neden oluyor. Bağırsakta bulunan bakteriler bu karbonhidratları yakıt olarak kullandıkları için bu da gaz ve şişkinlik belirtileri artıyor ve sindirim problemlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Fodmap diyeti diyetisyen kontrolünde yapılması gereken bir diyettir. Hangi besinlerden dolayı sindirim problemini yaşandığı belirlenmeli ve kişiye özel bir diyet listesi uygulanmalıdır. Diyetisyen kontrolünde fodmap diyeti yapanlar arasında sindirim problemlerinin ortaya kalktığı görülmüştür. Fodmap diyeti ile huzursuz bağırsak sendromuna sebep olabilecek yiyeceklerin azaltılması sonucunda kronik bir rahatsızlık olan huzursuz bağırsak sendromunun tedavisinin gerçekleştiği görülmektedir.

Fodmap Diyeti Mekanizması

FODMAP ’lar her gün tükettiğimiz süt, yoğurt, buğday, elma, armut, soğan, sarımsak ve bazı meyvelerin içeriğinde bulunmaktadır. Fodmap diyetinin başlangıç aşamasında fodmap içeren tüm besinler hayatımızdan çıkarılır. Sindirim sistemi eski sağlığına kavuştuğunda ise fodmap içeren ürünler tek tek tüketilerek hangi besinlerin belirtileri tetiklediği ve belirtileri tetikleme oranları belirlenerek ona uygun bir diyet listesi ile sürdürülür.

Fodmap Diyeti

Fodmap diyeti örneği bir diyet listesi şeklinde bulunmamaktadır. Fodmap diyetinin özünde fodmap içerek yiyeceklerin kısıtlanması yer alır. Fodmap içerek gıdalar kesinlikle kötü değildir aksine faydalı olan besinlerdir. Ancak bazı insanlarda bu besinler şişkinlik, gaz, karın ağrısı, kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkardığı için bu rahatsızlıkları önüne geçmek amacı ile yapılır. Fodmap diyet listesi yaparken uzak durulması gereken yiyecekler şu şekildedir:

 • Meyveler: Elma, kayısı, kiraz, böğürtlen, mango, nektari, şeftali, armut, hurma, erik karpuz
 • Sebzeler: Soğan, sarımsak, enginar, kuşkonmaz, pancar, börülce, bakla, karnabahar, pırasa, mantar, bezelye, soya fasulyesi, kuru fasulye
 • Ekmek ve Tahıllar: Buğday, çavdar, arpa
 • Süt ve Süt Ürünleri: Yoğu koyulaştırılmış süt, süzme peynir, krema, süt, dondurma, yoğurt
 • Protein kaynakları: Baklagiller, kaju
 • Tatlandırıcılar: Bal, fruktoz, yüksek fruktozlu mısır şurubu

Fodmap Diyeti ile Tüketilebilen Besinler

Fodmap yemek listesi içerisinde bulunabilecek yiyecekler ve besinler şu şekildedir:

 • Meyveler: Muz, yaban mersini, kavun, üzüm, çilek, kivi, limon, mandalina, portakal, ananas, frambuaz, üzüm
 • Sebzeler: brokoli, mısır, havuç, kereviz, kabak, zencefil, bamya, kırmızı turp, patates, taze soğan, pazı, salatalık, patlıcan, taze fasulye, biber, marul, balkabağı, domates, yer elması, maydanoz, nane, ıspanak, ebegümeci
 • Karbonhidrat Grubu: Glutensiz ürünler, amarant, kinoa, karabuğday
 • Süt ürünleri ve hayvansal gıdalar: cedar peyniri, mozeralla, parmesan, lor peyniri, süzme beyaz peynir, yumurta, kırmızı et, balık, beyaz et

Fodmap Diyeti Nasıl Uygulanır?

Fodmap diyeti 3 evreden oluşmaktadır.

 • Başlangıç evresinde fodmap içeren tüm besinler kesilir ve 2-3 hafta boyunca hiç kaçamak yapılmadan devam edilir.
 • İkinci evre ise değişim evresidir. Bu evrede kişini diyete yanıt verdiği gözlenir ve 6-8 hafta boyunca devam eder. Bu evrede fodmap içeren besinlerden biri seçilerek 3 gün boyunca tüketilmeli ve 3 gün sonunda yeni bir besine geçilmelidir.
 • Üçüncü evre ise takip evresidir. Bu evrede kişinin tolere edebildiği yiyecekler ile diyet mümkün olduğunca genişletilerek kişinin daha geniş bir gıda yelpazesine ulaşması sağlanır.

Fodmap diyeti yemekleri yapılırken de glütensiz besinler kullanılmaya dikkat edilmelidir. Bu diyet mutlaka diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır. Diyet içerisinde lifli gıdaların azalmasından dolayı kabızlık problemi yaşayanlarda bu problem daha da artabilir. Bu yüzden muhakkak doktor kontrolünde yapılması gereken bir diyettir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.