saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Frenginin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

27.09.2018
109
Frenginin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Frenginin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Frengi neden ortaya çıkar nasıl tedavi edilir konu başlığı altında öncelikli olarak hastalığın etken maddesi hakkında fikir sahibi olunması gerekmektedir. Hastalığa sebebiyet veren bakteri Treponema pallidum olarak isimlendirilmektedir. Bu bakterinin neden olabileceklerine bakıldığı zaman sifilizin ne denli ciddi bir rahatsızlık olduğu çok daha net bir biçimde anlaşılmaktadır.

Hastalığın tarihine bakıldığı zaman Amerika kıtasının keşfi ile önce Avrupa’ya daha sonra da tüm dünyaya yayıldığı görülmektedir. Her bir ulus bu hastalığı kendine getiren halkın adı ile anmıştır. Son olarak dünya literatüründe de geçen hali olan sifiliz ya da frengi olarak nitelendirilmeye başlanmıştır. Tedavi sırasında kullanılan antibiyotiklerin mevcut olmadığı ülkelerde bu rahatsızlığın büyük kıyımlara sebebiyet verdiği de bilinmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Frengi hastalığı bazı kişilerde belirtilerini çok daha gizli yürütürken bazı kişilerde belirtiler daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın temel belirtileri uzmanlar tarafından şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Hastalığı taşıyan biri ile cinsel ilişkide bulunduktan sonra yaklaşık olarak 3 hafta içerisinde frengi belirtileri vücutta kendini hissettirmeye başlar.
  • Erkeklerin penislerinin üzerinde bir yara kendini göstermeye başlar. Özellikle frenginin tanısını kolaylaştıran bu yara kadınlarda da genital bölgenin üzerinde kendini göstermektedir.
  • Ülser olarak da nitelendirilen bu yaranın beyaz bir dokusu olduğu görülmektedir. Oldukça acı verici olması sebebi ile kişiler genellikle bu belirtinin ortaya çıkmasından sonra doktora görünmeye ikna olurlar.
  • Önemli belirtilerden bir diğeri de yaraya yakın olan lenflerde meydana gelen sıcaklık artışı ve ödem miktarıdır. Bu lenf bezlerinde de muhakkak şişme ve hassasiyet kendini gösterebilmektedir. Neredeyse tuvalete çıkmanın eziyet olabileceği bir duruma gelinmektedir. Fıtığın belirtileri nelerdir. Tedavisi için ne yapılması gerekiyor. Yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Vücudun en hassas yerlerinden olan el içleri ve ayak tabanlarında acı verici yaralar kendini göstermeye başlar. Bu yaralar genital bölgede çıkan yara ile benzerlik göstermektedir.
  • Son dönem olarak nitelendirilen hastalığın 3. dönemine girildiği zaman bu yaraların kalp, kemikler ve iç organlarda kendini göstermeye başladığı görülecektir. Bu evreye ne kadar sürece geçileceği de sıklıkla sorulan ve merak edilen noktalar arasındadır. 20 sene içerisinde 3. döneme geçildiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Bu belirtilerin gözlemlendiği anda doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde kişilerin sağlıklarının temelden sarsılabileceği de eklenmesi gereken detaylar arasında bulunmaktadır. Frengi tedavisi ne kadar sürer sorusu da kişilerin hastalığı erken teşhis etmesine bağlı olarak değişim göstermektedir. Ne denli erken teşhis edilirse ilaçların etkisinin o kadar hızlı ortaya çıkmaları ve hastalığın gerilemesi mümkün kılınacaktır.

Frengi Tedavisi

Frengi tedavisi ilaçları kişilerin kendi belirlemeleri ile kullanabilecekleri ürünler değildir. Bunun tam aksine uzmanın hem tanı hem de tedavi aşamasında etkin bir rol üstlenmesi gerekmektedir. Tedavi hakkında dikkate alınması gereken detaylardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Hastalığın tedavisi konusunda ilk olarak Benzatin Penisilin kullanılmaktadır. Bu ilacın kaç doz kullanılacağına hastalığın ilerleme safhasına uygun olarak karar verilmektedir.
  • Tedavi sürecinde uygulanan bir diğer ilaç da Prokain Penisilin olarak nitelendirilmektedir. Bu ilaçların hiçbirinin dozu ya da uygulaması konusunda kişiler bireysel olarak karar vermezler.

Bu detaylara bakıldı zaman frengiden olumsuz yönde etkilenmemek ve hastalığı kısa sürede yenebilmek için kişilerin tedavi konusunda çok hassas olmaları gerektiği anlaşılmaktadır. Belirtiler kendini göstermeye başladığı anda doktora giderek bu hastalığı çok daha hızlı bir biçimde yenme imkanını yakalayabilirsiniz. Bu şekilde tedavi süreci daha hızlı bir biçimde işleyecektir.

Bulaşıcı Mıdır?

Frengi belirtileri ne zaman ortaya çıkar sorusu riskli bir ilişkiye girmiş olan kişiler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Belirtiler yaklaşık olarak 3 hafta içersinde kendini göstermektedir. Bulaşıcılık konusunda özellikle cinsel yola dikkat edilmelidir. Bu hastalığın tanısını koyan doktorun aynı şekilde frengi tanısı ile karşılaştığını bağlı bulunduğu Sağlık Müdürlüğüne bildirmesi gerekmektedir.

Salgın hastalıklardan korunması için bu tür önlemlerin alınması uzun senelerdir ülkemizde uygulanan prosedürlerin başında gelmektedir. Frengi çıbanı görüntülerine bakıldığı zaman dahi çok net bir biçimde ne denli acı verici bir süreç olduğu anlaşılmaktadır. Hastalığın kendini daha kötü bir biçimde hissettirmesinden hemen önce muhakkak gerekli olan teşhis ve tedavinin başlaması gerekmektedir. Aksi takdirde ciltte meydana gelen sıkıntılar tüm sağlığınızı etkilemeye başlayacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.