saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gastrit Ağrısı Nasıl Geçer?

17.09.2018
100
Gastrit Ağrısı Nasıl Geçer?

Gastrit Ağrısı Nasıl Geçer?

Gastrit belirtilerinin başında yer alan mide ağrıları, evde uygulanabilecek rezene ya da papatya çayı gibi bazı bitki çayları ile kolaylıkla geçirilebilmektedir. Mide ağrılarınızın çok yoğun olduğu zamanlarda hem bu bitki çaylarıyla hem de sıcak su torbası gibi yöntemlerle kısa sürede ağrılarınızın dinmesine yardımcı olabilirsiniz.

Evde Gastrit Ağrısını Geçirme Yöntemleri

Gastrit ağrılarınızı geçirmek istiyorsanız ilk olarak karnınızı sıcak tutmanız gerekmektedir. Bunun için de sıcak su torbalarından yardım alabilirsiniz. Gastrit ağrısı nasıl geçer sorusuna verilecek en mantıklı yanıt da ilk olarak budur. Periyodik aralıklarla sıcak su torbası uygulama yapmanız kısa süre içerisinde ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.  Mide ülserinin evde tedavisi yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İkinci durum ise midenizi dinlendirmeniz gerektiğidir. Sürekli bir şeyler atıştırmayı bırakmalı ve yemeklerinizin arasına belli bir saat koymalısınız. Böylece midenizin dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle de sakız çiğnemekten kesinlikle kaçınmalısınız. Sakız çiğnemek mide ağrısının daha fazla olmasına sebep olabilir.

Gastrit ağrılarına en iyi gelen şey ise su içmektir. Günde en az 2 litre su içerseniz mide ağrılarınızın çok daha kısa bir süre içerisinde geçmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü su içmek midenizin temizlenmesini ve bu sayede de rahatlamasını sağlamaktadır.

Gastrit Ağrısına Bitkisel Çözümler

Gastritin yoğun bir şekilde neden olduğu mide ağrısı uzun sürerse mide bulantısı ve kusma gibi pek çok belirti ile sonuçlanabilir. Bunların önüne geçebilmek için evdeki malzemeleri kullanarak gastrit ağrısına bitkisel çözümler üretebilirsiniz.

  • Rezene doğru bir şekilde tüketildiği zaman mide ağrısına en iyi gelen bitkilerden bir tanesi olabilmektedir. Bunun için 1 bardak sıcak suya ezilmiş rezene tohumu atın ve 5 dakika kadar kaynamasını bekleyin. Biraz soğuduktan sonra da içebilirsiniz. Rezenenin hiçbir zararı olmadığı hatta diğer mide problemlerine de çok iyi geldiği kanıtlanmıştır. Günde 2 kereyi geçmeyecek şekilde düzenli olarak rezene çayı almanız ağrılarınız için iyi gelecektir.
  • Başka bir bitkisel çözüm de papatyadır. Tıpkı rezene gibi papatyayı da aynı şekilde kaynatıp günde 2 kere içebilirsiniz. Papatya çayı da en kısa sürede midenizin rahatlamasını sağlayacaktır. Tek dikkat etmeniz gereken nokta her iki yöntemde de çok sıcakken içmemelisiniz. Yani mutlaka ılık olması çok önemlidir.
  • Mide ağrısına en iyi gelen bitkisel çözümlerden bir diğeri de limon suyudur. Fakat marketlerde satılan limon suları yerine mutlaka manavdan limon alıp suyunu kendiniz sıkmalısınız. Bir su bardağı suyu kaynatıp içerisine biraz kimyon ve 4-5 damla limon suyu ekleyin ve bunu her gün özellikle de sabahları yapmaya dikkat edin.
  • Elma sirkesi de limon gibi asidik olduğu için gastrit ağrılarının kısa süre içerisinde çözülmesini sağlamaktadır. Fakat elma suyunu içmeden önce mutlaka su ile seyreltmeniz gerekmektedir. Zira doğal elma sirkeleri çok asitli olduğu için midenize zarar verebilir.

Gastrit için şifalı bitkileri düzenli olarak tükettiğiniz taktirde ağrılarınızın hafiflediğini görebilirsiniz. Ancak bunları mutlaka doktor kontrolünde tüketmelisiniz.

Spor Yaparak Gastrit Ağrılarından Kurtulun

Gastrit ağrılarına iyi gelen başka bir tedavi yöntemi ise spor yapmaktır. Ancak spor dediğimizde aklınıza çok yoğun ve yorucu sporlar gelmesin. Bahsettiğimiz spor mesela akşam yürüyüşleridir. Özellikle akşam yemeğinden sonra mideniz kendisini dinlenmeye alır. Bu süreç içerisinde 1-2 saat hafif tempoda yürüyüş yapmak gastrit ağrılarına çok iyi gelmektedir. Özellikle yapılan yürüyüşler midenizin az da olsa hareket etmesini sağlayacağı için ağrıların da önüne geçmiş olursunuz. Bunların haricinde gastrit probleminiz varsa mutlaka ağır sporlardan kaçınmanız ve midenizi mümkün olduğu kadar korumanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.