saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gazlı İçeceklerin Zararları Nelerdir?

11.10.2018
157
Gazlı İçeceklerin Zararları Nelerdir?

Gazlı İçeceklerin Zararları Nelerdir?

Asitli içeceklerin zararları insan vücudunda mide ve bağırsaklarda kendini gösterir. Yapısında yüksek derecede kafein, aspartam, şeker, fosforik asit barındıran gazlı içecekler birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Market raflarında en çok rağbet gören asitli içecekler ayrıca bağımlılıkta yapıyor.

Asitli İçecekler ve İçerisindeki Bileşenler

İçerisinde birçok zararlı madde bulunan asit ve şekerle zenginleştirilen, kimyasallar ile renklendirilen içecekler asitli içecekler neler sorusuna yanıt verir. Hiçbir besleyici değere sahip değildir. Ayrıca geçici tokluk hissi yaratarak kolay acıkmanıza neden olur. İçerisinde yer alan bileşenler;

Şeker: Gazlı içecekler, diğer yiyecekler arasında şekeri en çok barındıran besin maddesidir. İnsülin seviyesinde artışa neden olduğundan dolayı şeker hastalığının en büyük tetikçisidir. Kolesterolde ve tansiyonda da artışa neden olur. İnsanların günlük olarak alması gereken şeker miktarının tümü gazlı içeceklerin içerisinde bulunur. İlginizi Çekebilir. Dopingin Zararları Nelerdir?

Aspartam: İçerisinde kimyasal madde bulunan tatlandırıcılarda gazlı içeceklerde bulunur. Aspartam kullanan bireylerde sorunlu doğumlar söz konusudur. Ayrıca epilepsi gibi ciddi rahatsızlıkları da büyük ölçüde tetikler.

Kafein: Böbreküstü bezlerinin çalışma disiplinini büyük ölçüde etkileyen kafein, asitli içeceklerin hepsinde bulunuyor. Uykusuzluk, kalp ritminde bozukluk ve sinirlilik hali kafeinin fazla alınmasının etkisidir. Ayrıca kemik rahatsızlıkları üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir.

Fosforik Asit: Kalsiyum emilimini azaltan ve diş yapısının güçsüzleşmesine neden olan madde fosforik asittir. Midede bulunan hidroklorik asidi de arttırarak sindirimin zorlaşmasını tetikler. Besinlerin faydalı proteinlerin vücuda alınmasını engeller. Asitli içeceklerde çok sayıda bulunur.

Gazlı İçeceklerin İnsan Sağlığına Etkileri

Asitli içeceklerin zararları uzmanlar tarafından araştırılarak kanıtlandı. Hayatımızın olmazsa olmazları haline gelen asitli içecekler sağlık üzerinde olumsuz pek çok etkiye sahip olmasının yanı sıra bağımlılıkta yapıyor. Özellikle çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Astım: Asitli içeceklerin çoğunda sodyum benzoat maddesi var. Hazır gıdalarda da koruyucu madde olarak kullanılan sodyum benzoat kimyasal bir tür tuz çeşididir. Potasyumun kullanımını engeller. Ayrıca astım başta olmak üzere egzama gibi rahatsızlıkları da büyük ölçüde tetikler.

Diş Rahatsızlıkları: Gazlı içeceklerin çoğunda şeker oranı yüksek. Diş mineleri bu nedenle olumsuz etkilenir. Diş çürüklerine neden olur. Ayrıca diş özü dokusunun da ölmesine neden olur. Hemen tedavi edilmediği taktirde ise diş apsesi ve iltihabı ortaya çıkar.

Böbrek Hastalıkları: Birçok rahatsızlığı tetikleyen ve içerisinde bol miktarda kimyasal madde bulunan asitli içeceklerin böbreklere zararları; böbrek taşına neden olması ve böbrek yetmezliğini tetiklemesi olarak sayılır. Yüksek miktarda fosforik asit içerdiğinden dolayı oldukça zararlıdır.

Üreme Rahatsızlıkları: İçerisinde bol miktarda BPA maddesi bulunan reçine ile kaplı gazlı içecekler erken ergenliğe girilmesinde son derece etkili. Ayrıca üreme sistemine de zarar veriyor.

Obezite: Asitli içeceklerin çoğunda yüksek oranlarda fosfat bulunur. Şeker oranları da oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalara göre asitli içecek tüketenlerin obezite olma riski içmeyenlere göre daha fazla. Kilo oluşumunu desteklediği için kişilerin dikkatli olmasında yarar var.

Diyabet: Gazlı içecek tüketenlerin diğerlerine göre tip 2 diyabet rahatsızlığına yakalanma riski %80 daha fazla.

Asitli içeceklerin mideye zararları; özellikle ülser ya da gastrit gibi rahatsızlıkları olan kişilerde etkileri daha yüksek. Sindirim sistemini yavaşlatır ve mide ağrılarına neden olur. Hazımsızlık gibi sorunların nedenlerinden biri de gazlı içecek tüketilmesi. Midede daha fazla sürede kalabildiği için mide sisteminin çalışma yapısını bozar.

Gazlı İçecek Nasıl Üretilir?

Asitli, gazlı içeceklerin üretiminde 5 işlem uygulanır. Dolum, karıştırma, gazlama, pastörizasyon ve etiketleme aşamalarından geçerek üretilir.

Karıştırma: Asit, esans ve şeker şurubu karıştırıcı tanklar içerisinde belirlenen reçeteye uygun olarak eklenir. Tanklarda yer alan karıştırıcı mekanizma ile yoğunlaştırılır.

Gazlama: Özel gazlama cihazları ile meyve suyuna CO2 uygulanır ve gaz-sıvı-kütle karışımı desteklenir.

Dolum: Dolum aşamasında ise sürekli basınç uygulaması yapılır. Basınç ile dolum yapılarak CO2 miktarı sabit tutulur. Bu sayede de içecek niteliği dengelenir.

Pastörizasyon: Gazlı içeceklere uygulanan bu işlemde kimyasal maddeler korum altına alınır. Bu maddeler için tünel tipi pastörizatörler kullanılır.

Etiketleme: Son olarak kapaklı şişelere doldurularak etiketleme makinesi ile işlem tamamlanır. Kasalama işlemi uygulanarak depolarda 3 ya da 5 gün bekletilir. Ardından satışa sunulur. İlginizi Çekebilir. Gaz Giderici Doğal Yöntemler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.