saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

GDO’nun Zararları Nelerdir?

11.10.2018
69
GDO’nun Zararları Nelerdir?

GDO’nun Zararları Nelerdir?

GDO nedir zararları nelerdir; açılımına bakıldığında genetiği değiştirilmiş organizmadır. Canlıların genetik özelliklerinin değiştirilmesi sonucu elde edilir. Gıdalar, böcek gibi zararlı organizmalara karşı direnç kazanır. Genellikle genetiği değiştirilen gıdaların kokusu, büyüklüğü ve tadı farklı olur. Türkiye’de GDO’lu besin üretimi kesinlikle yasaktır. Yerli üreticilerde bu nedenle GDO’lu gıda üretimi konusunda hassas davranır. Ancak özellikle yurt dışından alınan besinler ile ülkemize bu besinler gelir.

GDO’ lu Ürünler

Çoğunlukla dünya genelinde buğday, kiraz, domates, yer fıstığı, patates, havuç gibi birçok gıda da GDO bulunuyor. Yemlerde de kullanıldığından dolayı balık türlerinde de GDO’ ya rastlanır. Bu madde sadece insan sağlığına değil çevreye de zararlı. GDO’ nun çevreye zararları;

  • GDO’lu besinler antibiyotik direnci üst seviyeye çıkarıyor. Dolayısıyla hayvanlar herhangi bir hastalığa rastladığında antibiyotikler de etki etmiyor.
  • İnsanlarda da hormonların yapısını bozar. Genleri ile oynanan ve dışarıdan müdahaleye maruz kalmış olan bitkilerin besin değeri azalır.
  • Tarımda verimsizliğe yol açar. Bu nedenle yerel çiftçilerin geleneksel tarım konusunda oldukça dikkat etmesi gerekir.

GDO’ nun Zararları

GDO insan sağlığına son derece zararlı. Bağışıklık sistemini bozar ve alerjik reaksiyonlara neden olur. Bunun yanı sıra GDO’nun zararları;

  • Rusya’da yapılan araştırmalara göre alerji belirtisi gösteren kişilerde GDO’lu ürün tüketimine rastlandı.
  • Ayrıca GDO’lu ürünler tüketen kişilerin vücudunda toksik etki yüksek olur. Bağışıklık sistemini etkiler ve viral enfeksiyon oluşumuna neden olur.
  • Sinir sistemi bozuklukları üzerinde de GDO’lu gıdaların etkisi büyük. Kas ağrıları, kandaki hücre sayılarında artış sonucu çeşitli rahatsızlıkları tetikler.
  • Akciğerlerde görülen iltihaplanmaların nedenleri arasında da GDO’lu ürün tüketimi gelir. Besinlere dışarıdan enjekte edilen proteinler sonucunda besinin kendisinde bulunan proteinler azalır.
  • Mide delinmesi gibi sorunlarda GDO’lu ürünler ile beslenme sonucunda oluşur.
  • Genetik yapısı bozulan besinler nedeni ile bu ürünlerden beslenen canlılar olumsuz etkilenir. Karıncaların ölmelerinin nedenlerinden biri de GDO’lu besinlerdir.

GDO nedir; canlıların genetik özelliklerinin laboratuvar ortamında insan eli ile değiştirilmesi sonucu elde edilen genetiği değiştirilmiş organizmadır. Oluşturulma nedeni ise yabancı otları yok eden kimyasal ilaçlara dayanıklılık geliştirmek ve böcek öldüren zehir oluşturmak. En çok genetiği değiştirilen ürünler; mısır, pamuk, soyadır. Bu ürünler dünyada GDO üreticilerinin %99 ticaretini yaptığı besin maddeleridir. İlginizi Çekebilir. E-Sigaranın Zararları Nelerdir?

GDO Nerelerde Kullanılır?

Bir canlı tütünün doğal hayatta sahip olmadığı özellikleri başla canlı geni üzerinden elde ederek gen aracılığı ile aktarılması GDO olarak adlandırılır. GDO nerelerde kullanılır diye merak edenler için; mısır, pirinç, bal kabağı, ay çiçeği, yer fıstığı, domates, balık türler. Ayrıca ahududu, biber, karpuz, kavun, ananas, çilek gibi ürünlerde de GDO’ya rastlanır.

Soya Fasulyesi: Özellikle soya fasulyesinde bitki öldürücü kimyasallara karşı dirençli olması nedeni ile GDO uygulanıyor.

Mısır: En yüksek oranda genetiği ile oynanan ürünlerden biri de mısır. Özellikle Amerika’da çiftçilerin birçoğu GDO’lu tohum kullanıyor. İnsanların bu mısırları tüketmesi oldukça tehlikeli. Uzun süreli zararlı etkilere sahip olan GDO’lu besinler ölümcül hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Pamuk: Hastalıklara karşı direnç kazanması adına pamukta da GDO uygulaması yapılır. Çoğunlukla pamuk yağında GDO yüksek oranda bulunur. Çin ve Hindistan kaynaklı olarak üretilen pamuk, insan hayatı için büyük risk oluşturur.

Süt: Verimlerinin artması ve daha hızlı büyümelerinin desteklenmesi için ineklere de büyüme hormonu enjekte ediliyor. Bu hormonlar süt ürünlerinde de kendisini gösterir. İnsan vücudunda olumsuz etki yaratır.

 

Şeker: Birçok ülkede şeker kamışlarının direnç kazanması adına büyüme hormonu uygulanır.

Aspartam: Bir çeşit yapay tatlandırıcıdır. Şeker yerine kullanılır. Aspartamın vücutta kanser oluşumuna etkisi oldukça yüksek. Ayrıca genetiği değiştirildiği için son derece zararlı.

Kanola Yağı: GDO’lu ürünler arasında en fazla satışı yapılan kanola yağı insan sağlığı açısından son derece tehlikeli.

Kabak: Kabaklar, çeşitli haşerelere ve böceklere karşı direnç kazanması adına genetiği değiştirilen ürünler arasında yer alır.

300 bilim insanı tarafından yapılan araştırmalara göre GDO’lar kesinlikle verim artışına neden olmaz. Bu gıdaların genetiğinin değiştirilmesinin nedeni ot ilaçlarına karşı direnç elde etmek ve böcekleri zehirlemek. Türkiye’nin de imzalamış olduğu Dünya Tarım Raporuna göre açlığa kesinlikle çözüm oluşturmaz. Bu nedenle de yasaklanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.