saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Geniz Akıntısının Evde Tedavisi

11.09.2018
119
Geniz Akıntısının Evde Tedavisi

Geniz Akıntısının Evde Tedavisi

Geniz akıntısına bitkisel tedavi yöntemleri çare bulmak mümkün. Özellikle mukozanın fazla üretildiği zamanlarda meydana gelen geniz akıntısı; dönem dönem kendini gösteren bir sağlık sorunudur. Burunda oluşan mukozanın genizden aşağıya doğru inmesinden kaynaklanır. Ancak her yaştaki bireylerde görülme olasılığı yüksektir. Geniz akıntısı beraberinde ses kısıklığı, boğaz ağrısı, yutkunmada güçlük ve öksürük gibi rahatsızlıkları getirir. Bu hastalıklar geniz akıntısının komorbiti olduğu için, her geniz akıntısı durumunda görülmesi muhtemeldir. Bu durum kişiyi oldukça rahatsız eder ve hayat kalitesini azaltır. Ayrıca bronşit, astım, faranjit ve solunum yolu ile hastalıklarında da karşılaşılan sık durumlardan biri olmasıyla bilinen geniz akıntısını; kuru hava, toz, duman, sigara, alkol ve kafeinli içeceklerin tüketimi de arttırır. Bilinmesi gereken en önemli nokta kişilerin geniz akıntılarının neden kaynaklandığıdır. Eğer akıntının sebebi alerjik sorunlardan dolayı oluşuyorsa buna göre bir tedavi yöntemi bulunur.

Geniz Akıntısı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Geniz akıntısı için öneriler dikkate alındığında hastalığın kolay bir şekilde atlatılması mümkündür. Tedavi ile eş zamanlı olarak bu tavsiyelere uyulması hastalığın mevcut süresini daha da kısaltır. Bunlar;

geniz akıntısına sağlıklı besinler

 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için vitamin alımının aksatılmaması,
 • Temizlik konusuna önem verilmesi,
 • Vücudun iyi dinlenmesinin sağlanması,
 • Uykunun iyi alınması,
 • Beslenme düzenine dikkat edilmesi ve sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesi.
 • Sigara kullanılmaması,
 • Nemli ortamlarda bulunulması ve mümkünse buhar makinesi ile odaların nemlendirilmesi, geniz akıntısı tedavisinde yapılması tavsiye edilen durumlardır.

Dikkat edilmesi gereken husus çocukların geniz akıntısına çok fazla yakalanması ve bu hastalığın enfeksiyonla eş olarak görülmesi durumudur. Bu yüzden bağışıklık sistemi zayıflayan çocuklarda hastalığın iyileşme süresi uzar. Dahası çocuklar çok kolay sinüzit ya da kulak enfeksiyonu olabilirler. Bu yüzden daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Prof. Dr İbrahim Saraçoğlun’dan Geniz Akıntısına Doğal Kür

Geniz akıntısı için bitkisel kürler hazırlayarak bu rahatsızlıktan kurtulmak isteyen kişilere Dr. İbrahim Saraçoğlu özel tarifini veriyor. Adaçayı ile hazırlanan bu kürün günde 2 ya da 3 kez kullanılması gerekmektedir. Tarifi;

geniz akıntısına ada çayı tarifi

 • 1 tatlı kaşığı kadar kuru adaçayı,
 • 1 bardak su,

Kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar kuru adaçayı ilave edilir ve 10 dakika boyunca demlenir. Demlenen çay hemen süzülür. Ilıyan bu karşımla her gün gargara yapılır. Yaptığınız çayın dolapta bekleme süresi 48 saattir. Ayrıca günlük olarak da bu çaydan bir çay bardağı kadar içmeniz tavsiye edilir. İçindeki doğal bileşenler sayesinde adaçayı geniz akıntısını büyük oranda engellemeye yardımcı olur.

Geniz Akıntısına Giderici Doğal Yollar

Geniz akıntısına iyi gelen tedaviler aslında sanıldığı kadar insanları uğraştıracak yöntemler değillerdir. Evde kendinizin de rahatça uygulayabileceğiniz bu yollar hem pratik hem de ucuzudur. Bu sayede siz de daha fazla rahatsız olmadan geniz akıntısından kurtulabilirsiniz. Bunlar;

 • Tuzlu su ile gargara; en kolay ve etkili yöntemlerden bir tanesidir. Yarım su bardağı ılık suya bir çay kaşığı tuz eklenir ve günde 2-3 kez yapılır. Tuzun içinde bulunan yapılar sayesinde mukus incelir ve daha kolay çıkar.
 • Elma sirkesi; bağışıklığı güçlendirmede oldukça etkilidir.
 • Zencefil; günde birkaç içilmesi geniz akıntısına iyi gelmektedir. Aynı zamanda ses kısıklığına ve göğüs daralmasının giderilmesine de yardımcı olur. Çiğ zencefil dilimlerini gün içerisinde çiğnemek de geniz akıntısının azalmasına yardımcı olur.
 • Buhar tedavisi; bir kapta kaynattığınız suyu başınıza havlu kapatarak soluyun. 10 dakika boyunca yaptığınız bu işlem hem genizlerin açılmasına hem de ciltte bulunan gözeneklerinde açılmasına yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.