saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gıda Zehirlenmesinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

27.09.2018
88
Gıda Zehirlenmesinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Gıda Zehirlenmesinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Gıda zehirlenmesinin belirtileri, tedavi süreci ve sebepleri noktasında bilgi sahibi olanlar, belirtilen problem yaşandığında daha bilinçli hareket etme imkânı bulurlar. Bozulmuş, günü geçmiş ya da sağlık açısından zararlı besinlerin tüketilmesi ile birlikte ortaya çıkan gıda zehirlenmesi, doğru müdahale yapılmadığında kalıcı rahatsızlıkların oluşmasına sebebiyet verir. Özellikle yaz aylarında gıdalar hızlı bir şekilde bozulabildiğinden dolayı yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir.

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Bozulmuş ya da bakterili gıdaların tüketilmesi ile birlikte vücut metabolizması direncini kaybeder. Bu durum ise halsizlik, mide bulantısı ya da baş dönmesi gibi problemlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Gıda zehirlenmesi ne yapılmalı diye merak edenlerin, belirtilen sorunun yaşanması durumunda uzman bir doktordan destek almaları önemlidir.

 • Serum, ek gıda ve dinlenme ile birlikte geçebilecek olan zehirlenme durumunda hastaların doktorların belirttiği tüm unsurlara dikkat etmelerinde yarar vardır.
 • Gıda zehirlenmesi belirtilerinin ortaya çıkması durumunda mide kanaması gibi sorunların yaşanmaması adına acil doktora başvurulmalıdır.
 • Bu sayede gerekli görülmesi durumunda mide yıkanmakta olup hastanın rahatlaması amaçlanır.

Yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle de gıda zehirlenmesi problemi sıklıkla ortaya çıkar.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Hastanın yediği yiyeceklerden zehirlendiğini anlaması için belirtileri konusunda fikir sahibi olmaları gerekir. Baş ağrısı, kusma, mide bulantısı, ishal ve halsizlik, gıda zehirlenmesinin en yaygın görülen belirtilerinden bazılarıdır. Benzer problemleri yaşayanların, sağlık sorunlarının artmaması adına uzman bir doktor ile görüşmeleri önemlidir. Gıda zehirlenmesi tedavisi serum ile birlikte kısa süre içerisinde toparlar. Böylelikle hastanın midesinin rahatlamasına yardımcı olunur.

3 günden fazla devam eden ishal: Hastanın 3 günden uzun süren ishal, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi rahatsızlıkları varsa eğer, kısa süre içerisinde uzman bir doktor ile görüşmesi faydalı olacaktır. Gıda zehirlenmesinde erken tedavinin uygulaması, hastanın daha kolay rahatlamasına zemin hazırlar.

 

 

Gıda Zehirlenmesinde İlk Yardım

Gıda zehirlenmesinin fark edilmesi durumunda, bol sıvı tüketerek doktora başvurmak ilk yardım önerileri arasında gösterilir. Bu noktada evde geçmesini beklemek yerine doktordan yardım almak, kısa süre içerisinde iyileşmek açısından avantajlıdır.

 • Zehirlendiğinin fark edilmemesi, bir süre sonrasında mide kanaması ve daha önemli problemlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar.
 • Benzer sorunlar hastanın metabolizmasının daha da zayıflamasına neden olur.
 • Gıda zehirlenmesi yaz ya da kış fark etmeksizin beslenme problemleri nedeniyle oluştuğu için her zaman yeme-içme alışkanlıklarına önem vermek gerekir.

Özellikle bozulmuş ya da günü geçmiş gıdalar, zehirlenme ile birlikte metabolizmanın çökmesine ve bakterilerin vücuda nüfuz etmesine neden olur.

Zehirlenme Sonrası Sıvı Tüketimi

Yanlış gıda tercihi nedeniyle zehirlenmeye problemi yaşayan hastaların sıvı tüketimi son derece önemlidir. Gıda zehirlenmesi evde tedavi yöntemlerinden bir tanesi bol su tüketimidir. Midenin temizlenmesi, vücuttaki zararlı bakteri ya da mikropların idrar yoluyla dışarı atılması adına su kullanımı arttırılmalıdır.

 

 • Zehirlenme sonrasında mideyi rahatsız etmeyecek hafif ve sağlıklı besinlerin tercih edilmesi önerilir.
 • Bu noktada sebze ve meyve tüketimi kaybedilen enerjinin yeniden kazanılmasına katkı sağlar.
 • Yine aynı şekilde ara öğünlerin sıklaştırılması ve vitamin takviyesinin de yapılması iyileşme sürecinde faydalıdır.

Sıcak havalarda gıda zehirlenmesi vücut direncinin daha da kırılmasına neden olur. Bu gibi durumlarda vitamin ve mineral yönünden zengin olan bitkisel yiyeceklerde değerlendirilmelidir. Gastritin Sebepleri Nedir. Tedavisi için hangi yollara başvurulmalı belirtilerini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yiyecek Ve İçecek Seçimine Dikkat

Gıda zehirlenmesi kaç gün sürer diye merak edenlerin, benzer problemleri tekrar yaşamamaları adına yiyecek seçimine dikkat etmeleri, temel faktörlerden bir tanesidir. Çiğ et, tavuk ya da yumurta gibi gıdaları alırken mutlaka son kullanma tarihine önem verilmelidir.

 • Yemeklerin günlük olarak hazırlanması ve tüketilmesi, hem mide sağlığının korunmasına hemde zehirlenme gibi sorunların ortadan kalkmasına destek verir.
 • Yine aynı şekilde alınan tüm sebze ve meyvelerin iyice yıkanması, bakteri ya da mikropların vücuda girmesi riskini ortadan kaldırır.

Gıda zehirlenmesi, vücut direncinin düşmesine neden olacağından dolayı dikkat edilmesi gereken temel unsurlar arasındadır. Yemek yaparken ya da yiyecekleri temizlerken kullanılan araç gereç ya da malzemelerinde temiz olmasına özen gösterilmelidir. Bu sayede zehirlenme ve benzer rahatsızlıklardan korunmak daha kolaydır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.