saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gliserini Kim Buldu?

05.11.2018
135
Gliserini Kim Buldu?

Gliserinin ilk defa kim tarafından bulunduğu hususu tartışmaya açık değildir. Çünkü bu maddeyi bulan kişi bellidir. Gliserin, bir yağ olarak günümüzde çok farklı alanlarda tercih edilmektedir.

Gliserin Nedir?

İlk defa duyan kişiler gliserin nedir sorusunu gündeme getirirler. Gliserin, renksiz bir maddedir. Aynı zamanda koyu kıvama sahiptir ve tatlıdır. Yoğunluğu sayısal değer üzerinden 1.265 olarak ifade edilir. Hem alkol hem de su ile karıştırılması mümkündür. Aseton içinde çözülmektedir. Eter içinde ise çözünmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Erime sıcaklığı ise son derece düşüktür ve 17 olarak hesaplanmıştır. Kaynaması ise 290 dereceyi bulabilmektedir. Bunda elde edilen iyot, alkalileri çözebilme yeteneğine sahiptir.

Gliserinin Keşfedilme Süreci Nasıldır?

Gliserin ne zaman keşfedildi sorusunun cevabı günümüzden çok öncesine kadar uzanmaktadır. 1779 senesinde ilk defa gliserinin keşfedildiğini görmekteyiz. Bunu yapan kişi ise Carl Wilhem Scheele olarak bilinmektedir. Scheele, yapmış olduğu işlemlerden sonra ortaya çıkan maddeyi bir alkol olarak tanımladı. Bunun yanı sıra tadının şekerli olmasından dolayı gliserin ismini verdi. Bilim adamının yapmış olduğu bu çalışmadan sonra Berthelot ismindeki başka bir kimyacı ise gliserin içinde 3 değişik alkol grubu olduğunu söyledi. Bu görüşü Wurtz da desteklemiştir.

Gliserin Nerelerde Kullanılır?

Gliserin nerelerde kullanılır konusuna dair dile getirilebilecek birçok farklı alan vardır. En çok kullanılan alan gıda sektörüdür. Maddelerin içine katılan gliserin sayesinde tatlandırma işlemi başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca bu madde ile nem tutulması da söz konusudur. Şekerin çok sık tercih edildiği birçok farklı üründe yine gliserinin kullanıldığını görmekteyiz. Kandaki şeker seviyesine olumsuz bir etki yapmadığı için tercih edilir. Normal şeker ile aynı kaloriye sahiptir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Ayları Kim Buldu?

Dondurmalarda gliserin kullanımı da çok yaygındır. Dondurmanın yapısını düzeltmek isteyen bazı üreticiler, bunu gliserin sayesinde kolay olarak yapabilmektedir. Bir diğer kullanım alanı ise likörler üzerindedir. Çünkü bu madde ile beraber kıvamın arttırılması mümkündür. Genel olarak düşük yağ oranına sahip olan bir takım gıdalarda gliserin kullanımı çok yaygındır. Bu şekilde dolgunlaştırıcı özelliğinden faydalanmak kolay olacaktır. Sabun ve mum üretimi yapan birçok kişi, bunu gliserin ile gerçekleştirmektedir. Nargile ve benzeri ürünlerin içinde de yine gliserine rastlamaktayız. Ayrıca dinamitlerin yapılmasında da gliserin her zaman ön plana  çıkmaktadır.

Gliserinin Faydaları Nelerdir?

Gliserinin birçok değişik faydası söz konusudur. Gliserinin faydaları hususunda şunlardan bahsetmek mümkündür;

  • Kulakta ortaya çıkan bir takım problemlerin giderilmesinde gliserinin çok büyük bir faydası olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle dış ve orta kulak enfeksiyonlarında bir damla gliserin sayesinde ağrı ortadan kalkabilmektedir. Bunun doktor ile onayı yapılması gerekmektedir.
  • Ketoziste ismi verilen ve genellikle sığırlarda görülen iç hastalıklarda, gliserin tedavisi çok popülerdir. Bu şekilde hayvanların rahatsızlığı başarılı bir şekilde tedavi edilir.
  • Bir takım lekelerin çıkarılmasında gliserinden faydalanmak mümkündür. Özellikle küf ve mürekkep lekeleri, ilgili ürün ile rahatlıkla kaybolmaktadır.
  • Nemlendirici özelliği olan gliserin, bundan dolayı ağız bakım sağlığında en çok tercih edilen maddelerin başında gelir. Diş macunu içinde gliserin kullanımı söz konusudur.
  • Kabız olanların imdadına da bu ürün yetişir. Günümüzde fitillerin çok büyük bir kısmı gliserinden üretilmektedir.

Gliserinin Cilt Bakımında Kullanımı Nasıldır?

Gliserin sadece sanayi sektöründe kullanılan bir madde değildir. Gliserin ile cilt bakımı yapmak da mümkündür. Cilt bakımı şöyle gerçekleştirilir;

  • Gliserin, son derece yüksek olan bir nemlendirici özelliği ile dikkat çeker. Böylelikle kozmetik ürünlerinin aranılan hammaddesi haline gelmeyi başarmıştır.
  • Ciltte en çok görülen problem kuruma ya da çatlak olarak karşımıza çıkar. Bunun nedenleri aşırı sıcak ve soğuk havalardır. Bundan dolayı özellikle topuk bölümünde gliserin kullanımı çok yaygındır.
  • Nemlendirici bir yüz maskesini gliserin üzerinden hazırlamak çok zaman almaz. Bunun için 1 çay kaşığı dolusu kadar maddenin için yine 1 çay kaşığı kadar bal koymalı ve karıştırmalısınız. Maddeyi, yüz maskesi olarak bu şekilde kullanım, 20 ya da 30 dakika kadar sürmelidir.

Gliserin ile cilt bakımı yapmak son derece popülerdir. Ortaya çıkan sonuç ise oldukça başarılıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.