saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Glutamin Nedir?

19.09.2018
82
Glutamin Nedir?

Glutamin Nedir?

Glutamin nedir ve ne işe yarar; özellikle iskelet kaslarında %61 oranında bulunan amino asit grubundan biri de Glutamindir. Kas yıkımının önlenmesinde destekleyici bir role sahiptir. Ayrıca bağırsak sisteminin ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de etkili bir amino asit.

Glutamin Faydaları Nelerdir?

Protein metabolizması olmak üzere, hücre artışı konusunda da kilit role sahip olan Glutamin, insanlarda büyüme hormonunun salgılanmasını destekler. Glutamin nedir faydaları nelerdir konusunda;

 • Hücre hidrasyonu ve hacmimin korunmasında oldukça etkilidir. Bunun dışında ise yararların iyileşme sürelerini en aza indirir.
 • Egzersizlerde esnasında tercih edilen Glutamin, dayanıklılık süresini uzatır.
 • 2 gram Glutamin, büyüme hormanlarını % 400 oranlarında arttırmakta.
 • Bağırsaklar enerjiye ihtiyaç duyar. Glutamin ise bağırsakların temel enerji ihtiyaçlarını büyük oranda karşılar.
 • Bağırsaklarda oluşabilecek rahatsızlıklara karşı da koruyu etkiye sahiptir.
 • Ülser rahatsızlığına iyi geldiği yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır.
 • Kas gelişimine ve sindirim sistemine de destekleyici etkileri bulunur.
 • Akyuvar oluşumunu hızlandırmaktadır. Böylelikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de son derece etkilidir.
 • Parkinson ve Alzheimer gibi rahatsızlıklara karşı olumlu etkilere sahip. Uzun dönemli ve kısa dönemli hafızaya yardımcıdır.
 • Alkoliklerde ise alkol krizlerinin azalmasını sağlar.
 • Yaralanmalar, yanıklar ve sakatlıklardan sonra iyileşmeyi hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Beyinden ve vücuttan amonyağın atılmasında etkilidir. Eklem iltihabı olmak üzere bağ dokusu hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara bakıldığında ise herhangi bir yan etkisi bulunamadı. Bu nedenle sağlık riski söz konusu değil. Ancak çok fazla tüketilmemesi öneriliyor. Glutamin kullanımı hakkında bu konuda uzman olan kişilerden destek alabilirsiniz. Vücut geliştiren kişiler ortalama 5 gram kadar Glutamin alıyor. Bunu günde 2 – 3 kez takviye halinde belirli aralıklar halinde tüketiyorlar. Ortalama olarak en fazla 15 grama kadar alınmalı.

Çok ağır çalışan kişilerin ise günde 10 gram çalışmaya başlamadan önce ve 10 gram çalışma sonrasında alması normaldir. Yağ yakmak gibi bir derdi olmayanlar ise günlük olarak 5 gram kadar glutamin alabilir.

Glutamin Ne İşe Yarar?

Kas büyümesini destekleyici etkilere sahip olan Glutamin aynı zamanda kasların parçalanmasını da engeller. Glutamin ne işe yarar diye düşünenler için kas kaybetmeden vücut yağlarından kurtulmayı destekleyen bir besin takviyesi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra pozitif azot dengesini de destekler. Beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasında etkilidir.

Glutamin Bulunan Besinler: Yeşil yapraklı birçok sebze glutamim bakımından zengindir. Ancak besinlerin pişirilmesi ya da ısıtılması yapısını bozar. Pişirilmemiş olan lahanada, ıspanakta yüksek oranda glutamin bulunuyor. Bunun dışında ise kırmızı et, balık eti, tavuk eti, fasulye ve baklagillerde zengin glutamin kaynağıdır.

Glutamin Kilo Verdiriyor Mu?

Glutamin amino asit türü kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Yağsız kas kütlesini destekleyen ve büyüme hormonunun salgılanmasına neden olan Glutamin yağ yakılmasında oldukça etkili. Bu nedenle de kilo verdirici etkilere sahip.

Özellikle spor ile uğraşan ve kas yapmaya çalışan kişilerde yağ yakımını desteklediğinden dolayı kullanılıyor.

Glutamin zararları konusunda herhangi bir bulguya rastlanmadı. Ancak vücut üzerindeki farklı birçok işleve sahip olduğu kesin.  Glutamin amino asidinin en önemli kullanıcılarından biri de böbreklerdir. Sindirim sistemi üzerinde etkisi yüksek. Eğer vücutta glutamin miktarı düşerse ve vücut ihtiyacı oranında üretim yapmazsa enerji kaybı yaşanır. Bunun yanı sıra vücut metabolizması da çeşitli enfeksiyonlara açık hale gelir. Kandaki akyuvarlar büyük oranda Glutamin asidinden yararlanır. Akyuvarların parçalanmasında son derece etkilidir. Herhangi bir zararı ya da yan etkisi olmadığı için rahatlıkla kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.